مهر در گزارشی بررسی كرد؛ خودنمایی وزارت ورزش برابر دو فدراسیون مشکل دار

فرم نو: حواشی اخیر پیرامون دو فدراسیون که خلاف جریانات مورد تایید وزارت ورزش بوده موجب حذف نام شان از لیست مورد تایید این وزارتخانه برای انعقاد تفاهم نامه مالی سال جاری شده است.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، بنظر می رسد وزارت ورزش که بتازگی صلابت و قدرت همیشگی اش را در بین فدراسیون ها از دست داده و بواسطه برخی اتفاقات زیر سایه سنگین آنها قرار گرفته برای آنکه حرفش را حداقل در بعضی امور به کرسی بنشاند متوسل به سخت گیری های اداری شده تا اینطور نشان دهد که کلاهش آنقدرها بدون پشم نشده است.
این را می توان از اقدام بی سابقه ای که توسط وزارت ورزش در ارتباط با فرآیند اداری و قانونی مربوط به بودجه فدراسیون ها و کنار گذاشتن نام دو فدراسیون از این فرآیند متوجه شد؛ دو فدراسیونی که بتازگی با حواشی حدودا خودساخته خودرا رو در روی وزارت ورزش قرار دادند و حالا کل خانواده آنها چوب این کار را می خورند و بابت آن تنبیه می شوند.
موضوع مربوط به انعقاد تفاهم نامه مالی میان وزارت ورزش با فدراسیون ها می شود؛ روندی که چندسالی است مبنای تخصیص بودجه از جانب این وزارتخانه شده است اما امسال حدودا اهرمی برای اعمال قدرت هم بشمار می رود.
بعد از گذشت بیش از سه ماه از شروع امسال، وزارت ورزش از دو سه هفته گذشته نشست مشترک با مسئولان فدراسیون ها بمنظور بررسی برنامه های سال جاری آنها را آغاز نموده است، خروجی این جلسه ها تفاهم نامه مالی است که میان طرفین امضا می شود و به عنوان ملاک عمل برای واریز بودجه از جانب وزارت و هزینه کرد آن توسط فدراسیون ها درنظر گرفته می شود.
سرپیچی از دستور یقه سوارکاری را گرفت
طی این مدت مسئولان بسیاری از فدراسیون ها نشست و تفاهم نامه مالی با وزارت ورزش برای سال جاری را به سرانجام رساندند، تعدادی از آنها در نوبت روزهای بعد هستند. فدراسیونی مانند سوارکاری اما شامل هیچ یک از این دو دسته نیست چونکه در کل نام این فدراسیون از لیست مورد نظر وزارت ورزش کنار گذاشته شده است.
طبیعی است که نخستین مسئله ای که دراین زمینه به ذهن خطور می کند مربوط به مجمع فدراسیون سوارکاری می شود و انتخاباتی که بدون اذن وزارت ورزش و در غیاب نماینده این وزارتخانه اجرا شد. وزارت ورزش یک روز قبل از زمان مقرر برای برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون سوارکاری رای به لغو آن داد با اینحال مجمع در همان روز ۲۱ خردادماه اجرا شد.
البته که با وجود گذشت بیش از دو هفته از انتخابات سوارکاری هنوز حکم ریاست مسعود خلیلی که منتخب مجمع بود، صادر نشده اما ظاهرا وزارت ورزش به اعمال قدرت و اثبات بزرگی خود در این حد راضی نشده چون برنامه ای هم برای انعقاد تفاهم مالی با این فدراسیون ندارد و این یعنی حذف بودجه این فدراسیون امسال مگر این که در ادامه راه اتفاقات دیگری رقم بخورد.
مسعود خلیلی رییس فدراسیون سوارکاری هم این مساله را تایید می کند. وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت که تا به امروز دعوت نامه ای در خصوص حضور در وزارت ورزش و امضای تفاهم نامه مالی دریافت نکرده است.
ووشو هم بی نصیب نماند
فدراسیون ووشو هم در ارتباط با تفاهم نامه مالی سال ۱۴۰۱ و انعقاد آن حال و روزی شبیه فدراسیون سوارکاری دارد چون مسئولان این فدراسیون نه در نشست هایی که تا به امروز برگزار شده شرکت داشته اند و نه جایی در نشست های احتمالیِ باقی مانده دارند.
اخیرا در ارتباط با فضای مجازی و فعالیت یک پیچ اتفاقاتی رقم خورده که پای رییس فدراسیون ووشو را هم وسط کشیده است. بنظر می رسد همین حواشی سبب شده تا وزارت ورزش در مورد فدراسیون ووشو موضع غیظ و غضب اینچنینی بگیرد وگرنه چرا باید فدراسیونی که سهم قابل توجهی در مدال آوری ایران در بازی های آسیایی دارد اینچنین در لیست «بد»های ورزش قرار بگیرد و محروم از تفاهم نامه ای شود که مبنای دریافت سهمش از میلیاردها بودجه ورزش امسال است؟
تسویه حساب با دو فدراسیون؟
سوارکاری و ووشو در حالی از انعقاد تفاهم نامه مالی محروم هستند که اردیبهشت ماه همچون دیگر فدراسیون ها سهم ناچیزی از بودجه سال جاری خودرا از وزارت ورزش دریافت نمودند. یعنی زمانی که این دو رشته درگیر حواشی فوق نشده بودند و اتفاقا همین موضوع هم مهر تاییدی است بر این که مدیران وزارت ورزش دقیقا به خاطر اتفاقات اخیر، اینطور و با این روش دست به اعمال قدرت زده اند. به هر حال وقتی جایگاه وزارت ورزش به حدی رسیده که هر روز، شان و منزلتش تقلیل می رود و فدراسیون ها هم از آن حرف شنوی ندارند، مسائل مالی بهترین اهرم می شود برای خودی نشاندن اما به چه قیمت؟
طبیعی است که زمان تزریق بودجه به اندازه میزان آن برای مسئولان فدراسیون ها مهم است. این که آنها در ۶ ماه نخست سال بتوانند به بخش قابل توجهی از بودجه خود دسترسی داشته باشند اهمیت دارد چونکه در تقویم فدراسیون ها، حجم بالایی از کارهای داخلی و بین المللی برای این بازه زمانی پیش بینی شده است. با اینحال حواشی اخیر پیرامون روسای سوارکاری و ووشو محل تسویه حساب برای مدیران وزارت ورزش شده است تا در این مقطع حیاتی و تعیین کننده آنها را در تنگای مالی قرار دهند.
وزارت ورزش ریاست خلیلی برای دوره ی جدید فدراسیون سوارکاری را تایید نکرده و نسبت به مدیریت ووشو و ادامه آن هم تغییر موضع داده است و اساسا به خاطر اعمال فشار بر روی آنها مبادرت به مسدود کردن راه تزریق بودجه شان کرده اما باید این را در نظر داشت که لطمه این مقابله فراگیرتر از رییس و همراهانش خواهد بود به ویژه که ووشو جزو رشته های اعزامی به بازی های آسیایی است و اتفاقا در بازی های ۲۰۱۸ اندونزی با ۲ طلا و ۴ نقره به بهبود جایگاه کاروان ایران در جدول توزیع مدال ها کمک کرد. با اینحال و به خاطر حواشی مربوط به یک نفر، فشار مالی روی کل خانواده ووشو وارد می شود.
از طرفی ووشو و سوارکاری جزو فدراسیون هایی هستند که در لیست مجلس برای کمک ویژه مالی امسال قرار دارند. سهم این دو فدراسیون از بودجه مصوب ۳، ۱۵۰ میلیاردریال دراین زمینه به ترتیب ۵۰ و ۲۰ میلیارد تومان است اما هنوز از این محل هم بودجه ای در اختیارشان قرار نگرفته است.
به هر حال وزارت ورزش برخورد اینچنینی – تنبیه مالی- را از اختیارات خود در قبال فدراسیون می بیند به ویژه وقتی حرفش خریداری ندارد و از جانب فدراسیون ها تره ای برای آن خرد نمی کنند اما اساسا تعیین تکلیف فدراسیون ها راهی معقول تر و منطقی تر است.

منبع: