نایب رئیس بانوان وزنه برداری: می خواهیم خودمان ورزشكار تربیت نماییم

نایب رئیس بانوان فدراسیون وزنه برداری اظهار داشت: هدف اصلی ما این است خودمان ورزشكار تربیت نماییم و نیاز داریم افراد بیشتری جذب این رشته شوند.
مریم منظمی در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که فکر می کند وزنه برداری بانوان به این خودکفایی رسیده است که دیگر ورزشکار رشته های دیگر را جذب نکند و خودش ورزشکار بسازد، بیان نمود: وقتی رشته ای نو پا است در مساله جذب ورزشکار با دو گروه روبرو می باشیم یکی قهرمانان رشته های دیگر که بازنشسته شده اند و دوم قهرمان رشته هایی که آرزوی فعالیت در رشته تازه راه اندازی شده را داشته اند امابه دلیل عدم فعال بودن، مجبور شدند در رشته های دیگر فعالیت کنند و الان تمایل دارند به رشته ای که علاقه مند هستند برگردند. به هر حال هنوز نیاز داریم افراد را جذب وزنه برداری نماییم اما تبلیغات کم است. بسیاری از بانوان هنوز نمی دانند وزنه برداری راه اندازی شده و ما در زمینه معرفی و جذب افراد به کمک رسانه ها نیاز داریم.
او افزود: همینطور به دنبال این هستیم که خودمان ورزشکار تربیت نماییم و هدف اصلی ما این است. البته ورزشکارانی هستند که خودشان تمایل دارند وارد وزنه برداری شوند که از آنها استقبال می نماییم.
منظمی در مورد اینکه پیش از این سن افرادی که جذب وزنه برداری می شدند بالا بود و فکر می کند بتوان افرادی با سن کمتر جذب وزنه برداری کرد تا برای سالهای زیادی روی آنها سرمایه گذاری کرد، اظهار داشت: من خیلی خوشحال شدم وقتی دیدم فعالیت جوانان و نوجوانان همراه با بزرگسالان در حال انجام می باشد. این جای امیدواری دارد. تیم بزرگسالان می تواند انگیزه ای برای نوجوانان و جوانان باشد.
نایب رئیس بانوان فدراسیون وزنه برداری در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه مربیانی که تربیت شده اند می توانند ضعف های تکنیکی دختران وزنه بردار را برطرف کنند یا خیر، خاطرنشان کرد: من می خواهم با کشتی مثال بزنم چون کشتی هم چنین شرایطی داشت. زمانی که راه اندازی شده بود مشکلی که داشتیم دختران کشتی گیر جلوتر از مربیان خود بودند. به علت اینکه تجربه شرکت در رقابت را داشتند و بیشتر میدان دیده بودند وهمین سبب شده ورزشکاران یک گام جلوتر از مربیان خود باشند.
او افزود: به علت شیوع کرونا مسابقه و اردو نبوده است ازاین رو نمی توانم در مورد وزنه برداری نظر قطعی بدهم و نیاز است بررسی شود و باید مسابقات و کلاس های مربیگری را برگزار نماییم و خروجی مربیان را ببینم تا متوجه شوم وضعیت به چه صورت است. اما حتما به سمت و سوی این می روم که کلاس های مربیگری و کارگاه های توانمند سازی را بگذارم. چون یک بچه زمانی به یک ورزشکار خوب تبدیل می شود که توسط مربی خوب آموزش دیده باشد.
منظمی در مورد حل شدن مشکل تجهیزات وزنه برداری بانوان در استان ها تصریح کرد: به علت شیوع کرونا نتوانسته ام سفر های استانی خویش را شروع کنم اما با ۱۵ استان به صورت تلفنی مذاکره کردم تا ببینم از ظرفیت استان خود تا چه اندازه بهره مند شده اند. از میان ۱۵ استان، حدود ۱۰ استان هالتر مخصوص بانوان دارند اما تعداد آن کم است و شاید ۳ تا ۵ استان هالتر مخصوص بانوان را نداشتند.

او اضافه کرد: باید با بقیه استانها هم صحبت کنم و ظرفیت آنها را بسنجم. از طرفی فکر می کنم کشور ضعیفی از لحاظ امکانات نیستیم و شاید مدیریت ما احتیاج به بازبینی داشته باشد تا بتوانیم از ظرفیت ها و امکانات استفاده نماییم. ما شهرداری ها و باشگاه های بدنسازی را داریم که می توانند امکاناتی بدهند. فقط نباید به امکانات هیات ها اکتفا نماییم. ازاین رو می طلبد ظرفیت ها را بررسی نماییم و بعد برنامه ریزی مناسب داشته باشیم. فکر می کنم اگر با این نگاه جلو برویم بتوانیم استفاده خوبی از امکانات داشته باشیم و این مشکل حل شود. چون خیلی مواقع مشکل ما در درست استفاده نکردن از امکانات است.
نایب رئیس بانوان وزنه برداری در مورد اینکه پیگیر این مساله هست همانطور که مردان تمرینات را خویش را شروع کرده اند، امکان تمرین دختران وزنه بردار هم در استان ها فراهم شده باشد، تصریح کرد: با ۱۵ استان که صحبت کرده ام، دو سه استان به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند و چند روز تمرینات را تعطیل کرده اند اما بقیه استانها تمرینات را در باشگاه ها دارند.
او در انتها اظهار داشت: از نواب رئیس بانوان که در استان ها فعالیت می نمایند تشکر می کنم چون در رشد و توسعه وزنه برداری سهیم هستند.