قصه از كجا شروع شد؛ از مصاحبه، سلام بدون جواب و صدای شاتر دوربین

فرم نو: اصفهان فوتبال همیشه برای زوج های جوان بهانه ای برای دعواهای خانوادگی نیست، بلكه گاهی ممكنست ابعاد ورزشی یا فرهنگی آن سبب شكل گیری داستانی تازه و اتفاقاتی مبارك باشد.

فاطمه عادلی بازیكن تیم ملی فوتبال بانوان سپاهان و همسر او مجتبی فدائی از فعالان رسانه ای در گفت وگویی با ایسنا به مسائل مختلف زندگی فوتبالی و شخصی خود پرداختند.

قرارمان یكی از كافه های دنج شهر بود تا راحت و بدون دغدغه در فضایی دوستانه گفت و گو نماییم، شوخی ها و شیطنت هایی كه در طول مصاحبه پیش آمد و خاطره بازی های مشتركمان در طول گفت و گو با وجود اینكه زمان را طولانی كرد، اما خوشایند بود، گفت وگوی كه در ادامه می خوانید مشروح صحبت هایمان با این زوج فوتبالی است.

فاطمه عادلی صحبت هایش را با معرفی خود آغاز می كند و می گوید: ۲۴ ساله هستم و ۱۰ سال سابقه عضویت در تیم ملی فوتبال بانوان ایران را در كارنامه دارم. امسال برای هشتمین سال است كه در لیگ ایران توپ می زنم. در ابتدا فوتسال بازی می كردم، چونكه در آن زمان تیم ملی فوتبال در رده سنی من وجود نداشت. هیچ مسابقه ای در رشته فوتبال وجود نداشت و تنها مسابقات تیم ملی برگزار می شد. در مسابقات فوتسال، ناظران بازی من را مشاهده نمودند و نامم را برای تیم ملی رد كردند. من هم در اردوی انتخابی تیم ملی قبول شدم.

اولین مربی فوتسال و فوتبالت چه كسی بود؟

در فوتسال خانم سخایی و در فوتبال هم خانم شهرزاد مظفر نخستین مربی های من بودند.

پشیمان نیستید به فوتبال آمدید؟

نه… فوتبال را بسیار دوست دارم و چندباری موقعیت بازگشت به لیگ فوتسال هم داشتم، اما من انتخابم را كرده بودم و در فوتبال ماندم.

فعالیت باشگاهی خودرا از كجا آغاز كردید؟

فعالیتم را با تیم آینده سازان میهن آغاز كردم و پنج سال در این تیم حضور داشتم تااینكه همراه این تیم یك دفعه به قهرمانی و سه بار مقام سومی لیگ را كسب كردم.

داستان آینده سازان و حاشیه هایش چه بود؟

آینده سازان در دسته یك قهرمان شد و به لیگ برتر راه پیدا كرده بود. از سالی كه این تیم به لیگ برتر آمد، من به آن ملحق شدم و به سبب اینكه در نخستین سال حضور تیم در لیگ برتر به مقام سومی دست پیدا كردیم، لقب پدیده را گرفتیم. تیم خوبی داشتیم و دیدیم، می توانیم قهرمان شویم، پس سعی كردیم و در نهایت به مقام قهرمانی دست پیدا كردیم. طبیعتاً هر تیمی كه اسم آن بزرگ تر شود، اتفاقاتی كه در تیم رخ می دهد، بیشتر خبرساز می شود. تیم ما خیلی حاشیه نداشت و بیشتر درگیر مشكلات مالی بودیم. اسپانسر ما شخص بود و مدیریت كامل یك تیم برای او خیلی مشكل بود، اما مدیرعامل تیم خیلی كوشش كرد و توانست تیم را سرپا نگه دارند تا به قهرمانی برسد. در آن سال قبل از اینكه تمرینات جدید این تیم شروع شود، من از این تیم جدا شدم و با ذوب آهن قرارداد بستم؛ اما بعداً دیدم كه آینده سازان منحل شد و بعد از مدتی تحت پوشش سپاهان قرار گرفت.

اگر این مساله را می دانستی بازهم به ذوب آهن می رفتی؟

من انتخاب خودم را انجام داده بودم و باید در شرایط این مساله قرار می گرفتم تا ببینم چه تصمیمی می گرفتم، از اینكه ذوب آهن را انتخاب كردم، پشیمان نیستم و راضی هستم. اتفاقا سال پس از سپاهان پیشنهاد بسیار خوبی داشتم، اما ترجیح دادم یك فصل دیگر در ذوب آهن بمانم.

شرایط ذوب آهن چقدر با آینده سازان تفاوت داشت؟

ذوب آهن باشگاه حرفه ای بود و همه چیز در جای خود قرار داشت و برخلاف تیم آینده سازان خیالمان از خیلی از چیزها راحت بود. برای مثال در آینده سازان بعضی از مواقع پول یك هتل خوب را هم نداشتیم؛ اما در ذوب آهن همه چیز در ساختار و جای خود بود. در ذوب آهن مبلغ قراردادها دیر پرداخت شد، اما بالاخره به دست ما رسید و باید بگویم من هنوز هم از تیم آینده سازان مبلغی طلبكار هستم. همه این ها می شود تفاوت…

شكایتی هم انجام دادید؟

شكایتی انجام ندادم، برای آنكه می دانم، هرچند دیر، اما این مبلغ بالاخره به من پرداخت خواهد شد. هرچند الان بسیار دیر شده و ارزش پول آن سال با الان یكسان نیست. با توجه به این كه پنج سال برای این تیم زحمت كشیدم و خاطرات خوبی دارم ترجیح دادم كه شكایتی نكنم.

چه شد كه به سپاهان پیوستی؟

همیشه دوست دارم چالش های جدیدی را تجربه كنم. بعد از تجربه فضای جدید در ذوب آهن، علاقه داشتم تا فضای جدیدی را تجربه كنم و چه تیمی بهتر از سپاهان. باشگاه سپاهان به معنای واقعی كلمه یك باشگاه حرفه ای است و هر ورزشكاری مشتاق حضور در آن است. برای ما اصفهانی ها این علاقمندی رنگ و بوی تعصب هم دارد.

بسیاری معتقد بودند به سبب اینكه الهام فرهمند در سپاهان حضور داشت، به سپاهان نمی رفتی و با جدایی او به سپاهان آمدی!

من و الهام فرهمند ۱۰ سال است كه دوست هستیم و با هم قهرمان شدیم و قهرمانی هایی را نیز از دست دادیم. آنها در سپاهان بودند و هر سه سالی كه بودند، خانم شهبازی به من پیشنهاد پیوستن به این تیم را دادند؛ اما در آن مقطع موقیعت اینكه به سپاهان بروم را نداشتم. ولی با این وجود امسال به خانم شهبازی گفته بودم كه ۹۰ درصد به تیم شما می آیم. در نقل و انتقالات قبل از فصل به تیم دیگری رفت كه به نظرم موضوعی بین خودشان و باشگاه بود.

وضعیت كنونی سپاهان را چطور ارزیابی می كنید؟

از انتخابی كه كردم راضی هستم و همه بازیكنان یك دل و متحد هستند. هیچ گاه در تیمی تا این حد آرامش نداشتم و واقعاً هم تیمی های خوبی دارم. ضمن اینكه سپاهان، بسیار حرفه ای است. كادر فنی خوبی داریم و نتایج سپاهان امسال با دو سال قبل كاملاً متفاوت است. هیچ زمانی سپاهان در آخر نیم فصل به رده سوم نرسیده بود و خدا را شكر روند پیشرفت سپاهان قابل نمایش است.

فكر می كنید نقطه قوت و ضعف شما در سپاهان چیست؟

در خیلی از پست ها بازیكنان بسیار خوبی داریم و برای مثال در پست مهاجم هاجر دباغی حالا برترین گلزن لیگ است و می تواند امسال خانم گل شود. از جانب دیگر مریم رهیده با وجود مصدومیت در مقطعی تعداد پاس گل های وی از همه بالاتر است. همه این ها نشان دهنده این است كه هافبك های ما نیز به خوبی كار می كنند. شقایق روزبهان نیز بسیار متفاوت ظاهر شده است و عملكرد خوبی دارد. در پست دفاع و دروازه نیز نسبتا عملكرد قابل قبولی داشتیم.

گویا امسال با پیوستن بازیكنان ذوب آهن و تركیب آنها با بعضی از بازیكنان سال قبل سپاهان تركیب بهتری به دست آمده است، نظر شما چیست؟

این تركیب برمبنای گفته شما تلفیقی از سپاهان و ذوب آهن پارینه است، اما زمانی كه دقیق تر به آن نگاه می نماییم، این تركیب به غیر از ۳ نفر همان آینده سازان سال های گذشته است. اگر تركیب آینده سازان در یكی از تیم ها حفظ می شد و این قدرت تقسیم بر دو تیم نمی شد، مطمئناً اصفهان در این دو سال قبل مقامی بهتر كسب می كرد. حالا هم اگر می گوییم تعداد گل های زده خورده بهتر شده نشان دهنده این است كه تمام بازیكنان بهتر از گذشته كار می كنند. در تمرینات همه تلاش خودرا انجام می دهیم.

رفتار و عملكرد بیان محمودی را بعنوان سرمربی چگونه می بینید؟

هم سابقه هم تیمی بودن و هم سابقه اینكه در تیم تحت هدایت ایشان باشم را دارم و واقعاً كارشان را قبول دارم. مربی به روزی است و همیشه به دنبال تمرینات جدید و تاكتیك متفاوت برابر حریفان است.

لیگ امسال چطور بود؟

تا نیم فصل خیلی از ركوردها شكسته شده و شاهد حضور پدیده های جوان هستیم. در كل لیگ خوبی است و از برخی عملكرد فوق العاده ای دیده ایم. در بعضی بازی های گذشته امتیازات چند بازی را بیهوده از دست دادیم. در تلاشیم امسال را با كسب مقام به انتها برسانیم.

درباره لیگ و تیم ها صحبت كردیم؛ از امكانات و ابزارهای لیگ بانوان بگویید…

قطعاً همچنان دراین زمینه نیاز به كار داریم و مشكل داریم، اما نسبت به گذشته پیشرفت داشته ایم و باید این مساله را بیان كرد. زمانی ما در زمینی به اصطلاح چمن بازی می كردیم كه خاكی بود، اما حداقل در ۲ سال قبل من یاد ندارم كه در چنین چمنی بازی كرده باشیم. سال قبل لیگ در مدتی مصادف با ایام ماه رمضان موجب شد تا باشگاه ها زمین هایی با نورافكن اجاره كنند كه معمولاً چنین ورزشگاه هایی از چمن بهتری هم برخوردار بودند.

در مقطعی بازی های سپاهان از صفاییه به باغ فردوس انتقال پیدا كرد؛ اگر این اتفاق برای تمام بازی ها رخ بدهد تاثیری برای حضور بهتر تماشاگر ندارد؟

خوب البته به ما ورزشگاه باغ فردوس را اختصاص نمی دهند. دلیل این مساله را پیگیری كردیم و چیزی درباب علت آن نمی گویند. صفائیه ورزشگاه خوبی است، اما به سبب فاصله زیاد با شهر اصفهان برای حضور هواداران و عكاسان دشوار است. اگر این اتفاق رخ دهد خیلی خوب خواهد شد. زمانی كه در ذوب آهن بودیم در ورزشگاه اصلی این باشگاه یعنی فولادشهر بازی می كردیم و بازخورد خوبی داشت. اما زمانی كه زمین تمرین باغ فردوس را هم به ما نمی دهند، فكر می كنم ورزشگاه نقش جهان مثل یك رویاست…

مشكلات توپ در فوتبال بانوان هم وجود دارد؟

در بعضی از شهرها وجود دارد. برای مثال در ورزشگاه بم كه چمن آن مثل موكت است، این مشكل وجود دارد. به سبب اینكه توپ در اثر سایش با این چمن افت سرعت پیدا نمی كند و بازی كردن و بردن در این شهر و ورزشگاه خیلی مشكل است. فكر می كنم تنها تیمی كه توانسته شهرداری بم را شكست دهد، ما بودیم كه با تیم آینده سازان این اتفاق رخ داد و دیگر هیچ تیمی نتوانسته برابر این تیم پیروز شود.

۳۰ داور یك دفعه كنار گذاشته شدند و داورانی جدید وارد قضاوت شدند. آیا این اتفاقات در نتایج تیم تاثیری داشت؟

در بازی با آویسا خوزستان نخستین دیداری بود كه داوران حرفه ای برای ما سوت نمی زدند. زمانی كه داوران وارد زمین برای گرم كردن شدند، دیدیم كه پشت لباس آنها نام شهرداری ارومیه نوشته شده است. آنها داورانی فوتسالی بودند و حتی لباس های داوری از هیئت فوتبال شهر خودشان بود. در ابتدای بازی به كفش فلزی یكی از بازیكنان ما اشكال گرفتند كه اگر این كفش ها مناسب نبود تولید و در لیگ های معتبر استفاده نمی شد. متاسفانه با تذكر داور ما نتوانستیم بازیكن مان را در اختیار داشته باشیم و خدا را شكر كه بازی ما آسان بود و در نتیجه این بازی مشكلی احساس نشد.

حمایت رسانه ها از ورزش بانوان از اصفهان شروع شد، حضور رسانه چه تاثیری داشت و حالا ممنوعیت حضور آنها چه تاثیری دارد؟

دقیقاً همچنین است كه می گویید، اصفهان پرچمدار شروع برخی كارها بوده است. حضور رسانه در ورزش بانوان از اصفهان آغاز شد و بازتاب بسیار زیاد و مثبتی در رسانه های داخلی و خارجی داشت، اما امسال نامه ای زده شد و ورود آقایان را ممنوع كردند. خانواده ها كه هیچ، عكاسان مرد را نیز راه نمی دهند. عكاسان هستند كه صحنه های مهم بازی را منتشر می كنند. زمانی كه حضور نداشته باشند، كمتر دیده می شویم و اسپانسرها هم علاقه كمتری برای حضور در این بخش خواهند داشت. با این وجود چند شهری هستند كه حضور آقایان برای آنها بلامانع است، امیدوارم این مشكل در اصفهان هم برطرف شود.

در خصوص وضعیت تیم ملی بگویید.

متاسفانه اردوی تیم ملی هیچ گاه منظم برگزار نمی گردد و معمولاً نزدیك به اعزام اردو انجام می شود. البته پارینه اردوهایی داشتیم كه نسبتاً منظم تر از قبل بود.

اگر اردوی تیم ملی منظم شود، می توانیم فاصله را با رقبا كم كنیم؟

همانطور كه تیم ملی فوتسال بانوان توانست در آسیا مقام بیاورد، ما هم می توانیم. این تیم در چند سال قبل برنامه منظمی داشت و به حق خود رسید، اما ما هیچ برنامه ای نداریم و تا زمانی كه اینگونه پیش برویم، نمی توانیم انتظار نتیجه داشته باشیم.

در رشته فوتسال بعضی از بازی ها گزارش به صورت زنده از رادیو پخش گردید، به نظر شما در فوتبال این امر شدنی است و چه تاثیری خواهد داشت؟

سال گذشته تیم راهیاب ملل مریوان بوسیله اینستاگرام باشگاهش، بازی ها را به صورت زنده پخش می كرد و بازی با گزارش آقای دانا خردمهر پخش می شد. این گزارش با لهجه خاص خود این شهر و تسلط خوب این گزارشگر پخش می شد و اتفاق خوبی بود. دراین زمینه منعی نداریم و این مساله خیلی خوب است.

در چه رشته ای تحصیل كردید؟

سال گذشته از دانشگاه بوعلی سینا همدان فارغ التحصیل شدم. شرایط سختی را سپری كردم، اگر به عقب بازگردم بازهم این انتخاب را خواهم كرد. شرایط سخت حضور در دانشگاه دولتی همدان و در كنار آن حضور در بازی های لیگ و تیم ملی بود. در كنار فوتبال بازی كردن باید درس می خواندم و البته ناگفته نماند كه معدل الف هم بودم. شرایط سختی بود و من به خانه نمی توانستم، بروم. تصمیم گرفتم فعلاً كنكور كارشناسی ارشد ندهم.

از آشنایی خود با همسرتان بگویید. قصه از كجا شروع شد؟

همه چیز از یك مصاحبه آغاز شد. (با خنده) من ابتدا یك پیام از اینستاگرام دریافت كردم و البته چون فالورهای زیادی دارم، جواب افراد ناشناس را نمی دهم. در این دایركت گفته شده بود كه “می خواهم با شما مصاحبه ای انجام دهم؛ اگر مشكلی نیست آیدی تلگرامتان را بفرستید.” من همان موقع جواب ندادم و یك هفته بعد زمانی كه دایركتم را چك می كردم، پیام و پیج او را باز كردم تا بررسی كنم. آن زمان همسرم در روزنامه اصفهان امروز هم كار می كرد. بدین سبب جواب ایشان را دادم. مصاحبه گرفته شد و بعدها از دوستان ایشان متوجه شدم كه حساسیت زیادی بر روی تنظیم این مصاحبه داشتند.

بعد مصاحبه چه اتفاقی افتاد؟

مصاحبه انجام شد و بازخورد زیادی هم داشت. بعد از مصاحبه من به اردوی تیم ملی دعوت شدم این بهانه جدیدی برای ایشان بود كه پیام بدهند و تبریك بگویند. اردو به اتمام رسید. من آن زمان در تیم آینده سازان بودم و بعد اردوی تیم ملی بازی با تیم ذوب آهن در استادیوم فولادشهر داشتیم. میان دو نیمه این بازی من به كنار زمین آمدم تا آب بردارم كه آقای فدایی را دیدم كه بر حسب احترام به ایشان سلام كردم، اما در جواب فقط صدای شاتر دوربین را شنیدم! این لحظه حالا ثبت شده است می توانید خودتان ببینید! در این بازی مصدوم شدم و به بیمارستان رفتم تا بازهم بهانه ای برای احوال پرسی و پیام دادن جور باشد. چند روز بعد مجدداً حال من را پرسیدند و خلاصه كم كم این ارتباط شكل گرفت.

مدتی بعد همسرم یكی از تصاویر بسیار عالی من را بزرگ چاپ كرده بودند و به من هدیه دادند. بعد این قرار كم كم رابطه ما جدی تر شد.

زندگی با یك فرد رسانه ای چطور است؟

بسیار خوب است. بعضی از مواقع از اخبار فوتبال چه در بخش آقایان و چه در حوزه بانوان باخبر نیستم و مجتبی به من می گوید. خیلی به من مشاوره می دهد. در تصمیم های بزرگ فوتبالی من مشاوره های بسیار عالی و كارسازی به من می دهد.

هیچ وقت فكر می كردید با فردی رسانه ای آشنا شوید؟ معمولاً ورزشكاران به دنبال فردی مانند خود هستند، ورزشكار و…

من دنبال فردی بودم كه دركم كند و شرایط من را بپذیرد؛ اما دوست نداشتم ورزشی باشد.

همسرتان هم فوتبال بازی می كند البته در تیم رسانه، تاحالا شده باهم بازی و تمرین كنید؟

در حد تمرین در پارك انجام داده ایم. گل كوچك هم بازی كرده ایم. هم تیمی خوبی می تواند باشد.

برخورد هم تیمی ها با او چطور است؟

اتفاق خوب این است كه بچه ها و مربی ها بسیار او را دوست دارند و سرمربی ما بسیار او را تائید می كند و حتی اگر مشكلی با سرمربی داشته باشم، با مجتبی در بین می گذارند و از او می خواهند كه به من بگوید. احساس صمیمیت با او می كنند و این حس بسیار خوبی به من می دهد.

آن ها توقعی از اینكه در رسانه مطرح بشوند، ندارند؟

آن ها از اینكه همسرم نمی تواند در ورزشگاه حضور پیدا كند و بازی من را ببیند، ناراحت هستند. حتی دوست دارند بازی های خارج از خانه را هم با ما بیاید، با توجه به این كه خانم محمودی هم او را تائید می كند. سالی كه در آینده سازان بودم و قهرمان شدیم در بازی پایانی به شیراز آمده بود و قهرمانی من را از نزدیك دید.

در فضای رسانه ای ورزش بانوان برخی سایت ها و پیج ها با نام و اخبار بانوان در حال جذب مخاطب هستند، در این خصوص نظرتان چیست؟

از ابتدایی ترین پیج های فوتبال بانوان كه به این حوزه كمك می كرد، فوتلیدی بود و بعد از آن فوتبالدخت افتتاح شد. این دو بسیار در این عرصه فعال می باشند و كمك می كنند. در این بین افراد زیادی هم به این دو رسانه كمك می كنند. در كارهای خود خلاقیت بسیاری دارند و مهم تر از همه اخبار تائید شده منتشر می كنند.

فوتبال سپاهان آقایان را هم پیگیری می كنید؟

اگر در تمرین یا مسابقه نباشم حتما دیدارهای این تیم را می بینم.

برخورد هواداران مرد سپاهان با شما چطور است؟

معمولاً از ورزش ما استقبال می شود و در نظرات پیج ها از آنها تشویق دیده ام.

طرفدار چه تیمی هستید؟

در باشگاه های ایران طرفدار تیم سپاهان و در بین تیم های اروپایی طرفدار لیورپول و بارسلونا هستم.

بازیكن مورد علاقه شما؟

ابراهیمویج و فابیو كاناوارو و در بازیكنان ایران هادی عقیلی و سیدجلال حسینی.

تیم فوتبال آقایان سپاهان را چطور می بینید؟

سپاهان امسال بسیار عالی كار كرد و به نظرم چند لغزش كوچك كار را برای سپاهان كمی سخت كرد. البته فوتبال بازی امید و تلاش است و این یعنی تا آخرین لحظه باید به تیممان باور داشته باشیم

این روزها با قرنطینه چه می كنید؟ نخستین عید متاهلی را چگونه سپری كردید؟

اولین نوروز ما به متفاوت ترین شكل ممكن در حال سپری شدن است. مثل بیشتر مردم ما هم در كنار خانواده هستیم. در خانه ماندن و دوری از امكانات برای ورزشكارانی كه در سطح حرفه ای كار می كنند شاید كمی سخت تر از سایر مردم باشد، چون ما موظف هستیم شرایط بدنی خودرا در سطح ایده آل حفظ نماییم. با همه اینها ما هم اهتمام می نماییم بیرون نرویم و در پویش ملی در خانه بمانیم شركت نماییم.

بهترین خاطره سال ۹۸؟

بهترین خاطره ام مربوط به مردادماه است كه با ازدواجم وارد مرحله جدیدی از زندگی خصوصی شدم. تلاش می كنم تا در راه موفقیت زندگی مشتركم قدم های خوبی بردارم. برنامه های دیگری هم در زمینه ورزشی و هنری دارم كه امیدوارم بتوانم عملی كنم.

پس از فاطمه عادلی به سراغ همسر او یعنی مجتبی فدایی می رویم. فدایی از خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه ای در بخش فوتبال بانوان است.

درباره آشنایی با همسرتان بگویید؟

آغاز فعالیت رسانه ای من به ۹ سال پیش و سایت طوفان زرد بازمی گردد. در آنجا همیشه به دنبال این هستیم تا سایت با روزمرگی مواجه نشود. در آن مقطع هم پروژه مصاحبه با نام آورانی كه در اصفهان فعالیت می نمایند را داشتیم تا بواسطه رسانه از آنها حمایت نماییم، هم الگوسازی مناسبی برای مخاطبان خود داشته باشیم. در جلسه ای میان همكاران سایت به این همفكری رسیدیم كه مصاحبه هایی با بانوان ورزشكاری كه در اصفهان با امكانات كم موفق هستند را داشته باشیم. البته این مورد پس از نخستین مصاحبه در جای خود ماند (باخنده).

آینده سازان در آن سال در كورس قهرمانی بود و ما به دنبال ورزشكاری رفتیم كه هم در سطح ملی باشد و هم مخاطبان زیادی در اینستاگرام داشته باشد تا بتوانیم از مخاطبان او هم استفاده نمائیم. مصاحبه انجام شد و بچه ها مدعی هستند من حساسیت زیادی به خرج می دادم، اما افرادی كه با من همكار بودند، می دانند كه من كلاً در همه كارهایم اهتمام بر تمركز و حساسیت بالا دارم. فایل صوتی مصاحبه با فاطمه عادلی تایپ شده بود، اما به نظرم آن طور كه باید و شاید راضی كننده نبود، بدین سبب مجدداً خودم گوش دادم و به اصطلاح رسانه ای ها آن مصاحبه را باردیگر پیاده كردم.

تعدادی از همكاران من در سایت طوفان زرد خانم هستند و باتوجه به اینكه آن سال آینده سازان در كورس قهرمانی بود به سمت پویش های هواداری از این تیم رفتیم. برای نخستین بار دو دستگاه اتوبوس هماهنگ كردیم و هواداران را به ورزشگاه بردیم. آن سال بعضی از فعالیت ها را شروع كردیم كه در نوع خود جالب بود.

چه شد كه دختر فوتبالیست انتخاب كردید؟

من هم همیشه دغدغه این را داشتم با فردی آشنا شوم كه با مشكلات حوزه خبرنگاری آشنا باشد و كنار بیاید. خبرنگاران همیشه مشكلاتی دارند و هر كسی با خبرنگار نمی تواند، زندگی كند، مگر اینكه آن فضا را دیده باشد و تا حدی تجربه اش كرده باشد. پیشنهادی از طرف من داده شد و در ادامه خانواده ها در جریان قرار گرفتند.

در خصوص سایت فوتبالدخت و حمایتی كه از فوتبال بانوان انجام می دهید، بگویید.

بررسی كه در این عرصه داشتیم، نقص های بسیاری در روند اطلاع رسانی و آمار در حوزه فوتبال بانوان دیدیم. ایده رفع این نقیصه ها با راه اندازی یك سایت شكل گرفت. تا آن روز هیچ سایتی جدول به روز لیگ یا برنامه مسابقات را نداشت. این كه بازیكنان شناسنامه داشته باشند و آمار و عملكرد آنها ثبت گردد منجر گردید خیلی زود به اتفاقات جالبی برسیم كه برای مثال، انتشار خبر ركوردشكنی كلین شیت زهرا خواجوی یك نمونه از آن بود. اساسا در گذشته همین طور اتفاقاتی وجود داشته كه ما نمی دانیم، اما درصدد هستیم تا جایی كه می شود تاریخچه لیگ بانوان را جمع آوری نماییم.

از افرادی بودید كه در استادیوم حضور پیدا كردید و حالا این اجازه را ندارید، وضعیت را چطور می بینید؟

خود شما می دانید كه همه اتفاقات ورزش یك چرخه است. فوتبالیستی كه خوب بازی كند، رسانه به او می پردازد و به دنبال آن دیده می شود. در ادامه توجه رسانه ها و اسپانسرها معطوف می شوند و با وارد شدن حامی، كیفیت لیگ ارتقا پیدا خواهدنمود و این چرخه شكل می گیرد.

با حذف رسانه، تكه ای از این پازل را برداشته ایم. معتقد هستم پیشرفت كنونی فوتبال بانوان به جز تلاش ورزشكاران به سبب پرداختن رسانه ها به این حوزه در سال های گذشته بود. تا چندسال پیش می گفتند، مگر دختران فوتبال بازی می كند؟ اما حالا فوتسال ما مقام می آورد و فوتبال ما ركورد كلین شیت آقایان را می شكند. با حضور رسانه به پویایی این لیگ بیشتر كمك می شود.

از نظر فردی رسانه ای چه مشكلاتی را در لیگ بانوان می بینید؟

در استان اصفهان حضور هواداران در ورزشگاه به خاطر بعد مسافت دشوار است. به لطف تصمیم گیرندگان بازی ها در بدترین ساعتی برگزار می گردد كه كمترین هوادار بتواند راهی ورزشگاه شود! واقعا اگر می خواستند كسی به ورزشگاه نرود، باید بازی ها را ساعت ۱۰ بامداد روز جمعه آن هم در فاصله ۱۰۰ كیلومتری اصفهان برگزار كنند كه متاسفانه این مساله محقق شده است.

آیا ممنوعیت ورود آقایان به ورزشگاه در اصفهان سلیقه ای است؟

به عنوان رسالت رسانه ای خود تا حدی این مساله را پیگیری كردم كه می گویند فدراسیون نامه زده است؛ اما در بازی های سایر شهرها دیدیم كه عكاسان و تماشاگران آقا در زمین هستند و حتی ناظر فدراسیون كه خود مجری قانون ممنوعیت ورود آقایان است هم در ورزشگاه حضور دارد. فكر می كنم این جزیره ای عمل كردن بسیار بدتر است.

چه اخلاقی از فاطمه را دوست دارید؟

چند شاخصه اصلی وجود دارد. این روزها كمتر دختری را می بینیم كه روی پا خود ایستاده باشد و در كنار همه مشكلات و تبعیض ها برای پیشرفت تلاش كند. فاطمه و كل بازیكنان فوتبالیست شرایط سختی دارند و اینكه تازه در این شرایط سخت مواردی مثل تحصیل، ازدواج و سایر كارهای خودرا ادامه می دهند بسیار باارزش است.

تجربه نخستین سال متاهلی كه همراه با قرنطینه است، خوب سپری می شود؟

به قول فاطمه امسال برای ما متفاوت تر از آنچه تصور می كردیم پیش رفت. اما در مقطع فعلی كشور ما درگیر حریف چغر و بد بدنی شده است كه برای شكست دادن آن باید متحدتر از همیشه و مثل یك تیم ملی باشیم. همانطور كه در هر تیمی هر شخص یك وظیفه مشخص دارد، ما هم تلاش می نماییم به وظیفه فردی خود عمل نماییم تا در نهایت تیم ملی هشتاد میلیونی ما به پیروزی برسد. این تمام چیزی است كه فوتبال به ما آموخته است.

منبع: