تحقق مطالبات رهبری در ورزش؛ تقویت زیرساخت ها و روابط بین الملل

به گزارش فرم نو، تقویت روابط بین المللی، ساختار و تشکیلات، منابع انسانی و مدیریت، بنیه اقتصادی و مالی، زیرساخت ها و اقدامات فوری و ضرب الاجل، مهم ترین مواردی است که باید برای بهتر شدن ورزش مد نظر قرار گیرد.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، ایران قوی باید ورزش قوی داشته باشد، برپایه این گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر با ورزشکاران و قهرمانان ورزشی، بنظر می رسد ورزش ایران برای قوی شدن احتیاج به تقویت و برطرف شدن نقاط ضعف دارد. این تقویت ابعاد و جوانب مختلفی دارد که عبدالحمید احمدی معاون سابق وزارت ورزش و رئیس انجمن ورزشی نویسان در یادداشت ذیل به بعضی از آنها به اجمال اشاره کرده است:
تقویت بنیادی ورزش
ارتقاء جایگاه ورزش از نگاه تفریحی و سرگرمی به جایگاه راهبردی و قرار دادن آن در فهرست اولویت های کشور، متاسفانه ورزش در اولویت راهبردی کشور قرار نداشته و ارکان حاکمیت و بخصوص قوای مقننه و مجریه به سبب تمرکز بر سایر موضوعات، به نقش برجسته ورزش بعنوان پیشران در برنامه های توسعه کشور و حوزه های اقتصادی و اجتماعی و بین المللی توجه بایسته و شایسته را نداشته اند.
سرمایه گذاری کلان و نگاه خاص کشورهای همسایه و منطقه در حوزه ورزش و میزبانی رویدادهای بزرگ جهانی و بین المللی ورزشی ایجاب می کند که ایران هم نگاهی آینده نگر در این زمینه داشته و باتوجه به شرایط کشورهای رقیب و میزان سرمایه گذاری و آمادگی آنها در میادین و عرصه های رقابت حضور یابد.
تقویت ساختاری و تشکیلاتی ورزش
روزآمدسازی ساختارهای اجرایی و مدیریتی ورزش کشور در فدراسیون های ورزشی، هیات های ورزشی، و باشگاههای ورزشی و جدا کردن این ساختارها از رویه ها و نگاههای مدیریت دولتی و دولت محور که به سبب عدم تطابق با شرایط روز ورزش جهان بخصوص در فدراسیون ها و باشگاههای حرفه ای، فاصله قابل توجهی به لحاظ کارکرد و عملکرد بین ساختارهای ورزش ایران و کشورهای رقیب به وجود آورده است.
روزآمدسازی ساختارهای اجرایی و مدیریتی ورزش در فدراسیون های ورزشی، هیات های ورزشی، و باشگاههای ورزشی و جدا کردن این ساختارها از رویه ها و نگاههای مدیریت دولتی و دولت محور که به سبب عدم تطابق با شرایط روز ورزش جهان بخصوص در فدراسیون ها و باشگاههای حرفه ای، فاصله قابل توجهی به لحاظ کارکرد و عملکرد بین ساختارهای ورزش ایران و کشورهای رقیب به وجود آورده است.
تقویت منابع انسانی و مدیریتی ورزش
روزآمد سازی و تقویت بخش های کارشناسی و مدیریتی در وزارت ورزش و جوانان، کمیته های ملی المپیک و پارالمپیک، فدراسیون های ورزشی، باشگاههای ورزشی و ایجاد امکان جذب نیروهای مجرب و دارای بینش و شناخت کامل از ورزش ایران و جهان در بدنه کارشناسی نهادها و سازمان های ورزشی و بکارگیری مدیران مقبول و دارای اهلیت و کارآمد در پست های ارشد مدیریتی ورزش.
استفاده از تجارب آموزشی کشورهای پیش رو در تربیت مربیان و مدیران ارشد ورزشی و برگزاری دوره های تخصصی مدیریتی و فنی با حضور اساتید شاخص و برجسته بین المللی در جهت روزآمدسازی دانش مدیران و مربیان ورزشی کشور.
بازنگری و روزآمدسازی در آموزش های دانشگاهی و فنی و مهارتی در رابطه با تربیت بدنی و ورزش و مطابق سازی آن با نیازهای فنی، کارشناسی، اجرایی و مدیریتی ورزش.
تقویت بنیه اقتصادی و مالی ورزش
تقویت بنیه اعتباری و بودجه ای ورزش در بودجه سالیانه کشور و افزایش حداقل ده برابری بودجه فعلی درجهت متناسب سازی آن با رشد جمعیت و نیازهای بخش ورزش در ابعاد همگانی و قهرمانی و گسترش زیرساخت ها.
پیش بینی بودجه و اعتبار لازم برای نگهداری و تجهیز ورزشگاهها و اماکن ورزشی ملی در برای استفاده بهینه و مطلوب از این اماکن باتوجه به استهلاک و فرسودگی بخش عمده ای از ورزشگاههای بزرگ کشور.
تعیین تکلیف مبحث حق پخش تلویزیونی و رسانه ای ورزش که عملا بخش ورزش قهرمانی و حرفه ای را از یک منبع درآمدی قابل توجه محروم ساخته است.
روزآمدسازی قوانین و مقررات در مبحث قراردادهای ورزشی و منابع درآمدی ورزش و نحوه هزینه آن و اعمال نظارت دقیق در اجرای قوانین و برخورد قاطع با متخلفین در جهت پیش گیری از بروز مظاهر فسادهای مالی در ورزش.
پیش بینی ردیف های اعتباری دائمی در احکام بودجه کشور برای ایفای نقش موثر ورزش در توسعه سلامت و پیش گیری از بیماری های غیرواگیردار که علاوه بر هزینه های هنگفت، بعنوان قاتل خاموش در کمین جان مردم قرار گرفته اند، و استفاده از ظرفیت ورزش در افزایش امید و همبستگی ملی و شور و نشاط اجتماعی و کاهش صدمه های اجتماعی و مبارزه با بلاهایی نظیر اعتیاد.
تقویت زیرساخت های ورزشی
بازسازی و نوسازی ورزشگاههای بزرگ و بخصوص مجموعه ورزشی آزادی، سالن ها و اماکن ورزشی موجود در مراکز استانها و استانداردسازی آنها برای برگزاری و میزبانی رویدادهای ورزشی ملی و بین المللی.
روزآمدسازی نحوه اداره و مدیریت ورزشگاهها و اماکن ورزشی در برای استفاده مطلوب و چندمنظوره از آنها با حفظ هویت ورزشی و ایجاد امکان کسب درآمد مجاز از این اماکن در چارچوب برگزاری نمایشگاهها، همایش ها و برنامه های فرهنگی و اجتماعی مناسب و متناسب با اماکن ورزشی.
به روز رسانی قوانین و مقررات در رابطه با مبحث واگذاری اماکن ورزشی که مشکلات عدیده ای را در استفاده مطلوب و بهینه از این اماکن به وجود آورده و سبب عدم دسترسی نهادهای متولی توسعه ورزش مثل فدراسیون ها، هیات ها و باشگاههای ورزشی به اماکن تخصصی مورد نیاز گردیده است.
الزام به آمایش در مبحث ساخت و ساز اماکن ورزشی جدید که سبب هدررفت سرمایه گذاری ها در این بخش نشود.
تقویت روابط بین المللی ورزش
تقویت و روزآمدسازی حضور ایران در نظام بین المللی ورزش با رعایت ملاحظات و جوانب در داخل و خارج از کشور و سرمایه گذاری دراز مدت در این حوزه مهم و حساس که ایران بتواند نقش تاثیرگذاری در زمینه های مدیریتی بین المللی ورزش داشته باشد.
تعامل سازنده با سازمان ها و نهادهای بین المللی ورزشی و بخصوص کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون های بین المللی ورزشی در جهت پشتیبانی از توسعه ورزش در ایران و توجه به سیاست ها و راهبردهای ایران در تعامل و روابط بین کشورها.
برنامه ریزی در جهت حفظ کرسی های موثر بین المللی و تلاش هدفمند در جهت کسب پست ها و کرسی ها در مجامع بین المللی ورزشی و بخصوص هیات رییسه فدراسیون های جهانی و قاره ای.
تلاش برای کسب میزبانی رویدادهای معتبر و رسمی بین المللی، قاره ای و جهانی ورزش که باعث توسعه مراودات بین ایران و سایر کشورها و ارتقاء اعتبار ایران در زمینه بین المللی و توسعه گردشگری ورزشی و کاهش تهدیدهای تبلیغاتی برضد ایران می شود.
تعامل و استفاده از ظرفیت نهادهایی نظیر سازمان ملل، یونسکو، سازمان همکاریهای اسلامی، اکو، و نظایر آن در جهت توسعه دیپلماسی از راه ورزش و ایفای نقش موثر در برنامه های ورزشی این سازمان ها.
اقدامات فوری و ضرب الاجل حوزه ورزش
پیگیری دولت برای تصویب لوایح نظام جامع باشگاهداری و سرباز قهرمان در دوره کوتاه فعلی باقیمانده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی.
پیگیری تصویب و ابلاغ سیاست های کلان ورزش و تربیت بدنی که مدت مدیدی است در مجمع تشخیص مصلحت نظام به سر انجام نرسیده است.
احیای اعتبار ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده و درصورت امکان افزایش آن باتوجه به مغفول ماندن مبحث مهم ورزش همگانی در کشور.
پیش بینی اعتبار و بودجه ویژه برای المپیک پاریس ۲۰۲۴ با درنظر گرفتن پرداخت حقوق مکفی و مناسب به دارندگان سهمیه المپیک و پیشبینی پاداش درخور به مدال آوران این بازیها که سبب ارتقاء انگیزه و تلاش قهرمانان بشود.
استفاده از ظرفیتهای قانون اهداف و وظایف وزارت ورزش و جوانان در جهت توسعه متوازن ورزش کشور و برنامه ریزی جهت تشکیل منظم شورای عالی ورزش و تربیت بدنی که می تواند بعنوان یک میان بر در حل مشکلات و ایجاد هماهنگی و هم افزایی بین نهادهای در رابطه با ورزش ایفای نقش نماید.

منبع: