غایبان بزرگ جام جهانی را بشناسید

فرم نو: بازیکنان بزرگ زیادی نمی توانند امسال در جام جهانی 2022 به میدان بروند.
به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا و به نقل از استار، ۲۹ تیم از ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی مشخص شدند و ۳ تیم دیگر در بازیهای پلی آف جواز حضور در بازیها را به دست خواهند آورد.
نبود ایتالیا قابل توجه ترین غیبت است. آتزوری با چهار عنوان قهرمانی (۲۰۰۶، ۱۹۸۲، ۱۹۳۸ و ۱۹۳۴) در ۹۰ دقیقه نتوانست دروازه مقدونیه شمالی را باز کند و جای خالی این تیم در قطر به شدت احساس خواهد شد. ایتالیا همه جام جهانی را به جز ۱۹۳۰ (به این بازی ها دعوت نشد)، ۱۹۵۸ و ۲۰۱۸ تجربه کرده بود.
هلند تیم سوم جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و نایب قهرمان ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ حذف شد ولی این دفعه توانست به جام جهانی بازگردد.
شگفتی، تنها در قاره اروپا رخ نداد. در آمریکای جنوبی هم مدافع سابق عنوان قهرمانی کوپا آمه ریکا یعنی شیلی از صعود به جام جهانی باز ماند. این تیم حتی شانس حضور در پلی آف را نیافت. این اتفاق برای کلمبیا نیز رخ داد.
این قضیه در ارتباط با الجزایر و نیجریه نیز عجیب بود. قهرمان های سابق آفریقا نتوانستند جواز حضور در جام جهانی قطر را کسب کنند.
غایبان بزرگ جام جهانی ۲۰۲۲ را در زیر مرور می کنیم:
۱۰- جانلوئیجی دوناروما (ایتالیا)

او روزهای سختی را در نخستین فصل خود در پاری سن ژرمن گذراند، در باخت یک شانزدهم پایانی مقابل رئال مادرید برای یکی از گل ها مقصر بود و انتقادهای زیادی متوجه او شد. وی در یورو ۲۰۲۰ توانست با ایتالیا عنوان قهرمانی را به دست بیاورد و حالا در ادامه فصل کابوس وار خود نمی تواند در جام جهانی حاضر باشد.
۹- ویکتور اوسیمن (نیجریه)

نیجریه ای ها بیش از آنکه به صعود به جام جهانی امیدوار باشند، اطمینان داشتند که در جام جهانی با آرژانتین هم گروه می شود. تیمی که همیشه در جام های جهانی با آرژانتین روبرو شده این دفعه نتوانست به جام جهانی برسد و این بدترین خبر ممکن برای ویکتور اوسیمن بود که به سرعت درحال تبدیل شدن به یکی از بهترین مهاجم های اروپا است و نبود وی در جام جهانی اتفاق تلخی برای مهاجم گلزن ناپولی شمرده می شود.
۸- فرانک کسیه (ساحل عاج)

ساحل عاج نتوانست به مرحله پلی آف جام جهانی صعود کند، به این معنا که این دومین جام جهانی متوالی است که این کشور از دست می دهد. با این وجود، میزبانی جام ملت های آفریقا در سال آینده، به زودی شانس خوبی برای آنها به ارمغان می آورد تا عنوان قهرمانی را به دست بیاورد. حالا فرانک کسیه بازیکن ساحل عاجی میلان یکی از غایب های جام جهانی است و نمی تواند در این دوره از رقابت ها حضور داشته باشد.

۷- مارکو وراتی (ایتالیا)

وراتی تا تورنمنت بعدی جام جهانی ۳۳ ساله خواهد شد. برای بازیکنی باکیفیت او، بنظر می رسد که او هیچ گاه در جام جهانی در اوج خود بازی نخواهد کرد. وی در دو دوره پی در پی جام جهانی بازی نکرده است تا غایب بزرگ این رقابت ها باشد.
۶- داوید آلابا (اتریش)

دیوید آلابا همه قهرمانی ها را در سطح باشگاهی به دست آورده است. این مرد اتریشی هیچ گاه به جام جهانی نرفته است و این انتظار پس از این هم ادامه دارد. پیروزی ولز برابر اتریش به این معنا است که آلابا نیز تا تورنمنت بعدی در آمریکای شمالی ۳۳ ساله خواهد شد و بااینکه او احتمالاً همچنان با کشورش حضور خواهد داشت اما دیگر به اوج خود نزدیک نخواهد شد. غم انگیز است که بهترین بازیکن اتریشی تمام دوران ممکنست هیچ گاه در جام جهانی بازی نکند.
۵- لوئیز دیاز (کلمبیا)

کلمبیا در دو جام جهانی اخیر حضور داشته است و توانسته در سال ۲۰۱۴ به مرحله یک چهارم نهایی و در سال ۲۰۱۸ به دور دوم برسد، جایی که در ضربات پنالتی به انگلیس باخت. با این وجود، قطر کار سختی بود و بااینکه لوئیز دیاز ستاره آشکار تیم جوانی است که درحال بازسازی خود است، آنها حتی به پلی آف بین قاره ای هم راه پیدا نکرده اند. این حداقل برای یورگن کلوپ تسکین دهنده است که این بازیکن کلمبیایی در تعطیلات نیم فصل در خطر مصدومیت قرار نخواهد گرفت.
۴- جورجینیو (ایتالیا)

ستاره خط میانی چلسی، قهرمان یورو و بهترین بازیکن اروپا غایب بزرگ جام جهانی قطر است و باید با این بدبیاری بزرگ کنار بیاید و به فکر درخشش در رده باشگاهی باشد تا خودرا بار دیگر در میان بهترین های جهان اثبات کند.
۳- یان اوبلاک

یان اوبلاک یکی از بزرگترین دروازه بانان نسل خود است. اما بر خلاف افرادی مانند مانوئل نویر، او هیچ گاه حتی نمی تواند به جام جهانی برود، چه برسد به این که کاپ جام جهانی را بالا ببرد.
اوبلاک در سال ۲۰۲۶ یعنی دوره بعد جام جهانی ۳۳ ساله خواهد شد. او هیچ گاه به همراه زادگاهش اسلوونی به راهیابی به جام جهانی نزدیک نبوده است.
۲- ارلینگ هالند

تغییر قالب جام جهانی در سال ۲۰۲۶ بنظر می رسد که برای خود ارلینگ تولید شده است. هالند فوتبال اروپا را به تسخر خود درآورده است، اما با توجه به این که او نروژی است، او نیز سفر به قطر را از دست داد. با این وجود افزایش تیم ها در دوره بعدی جام جهانی موجب می شود او شانس زیادی برای حضور در دوره بعدی داشته باشد.
با به ثمر رساندن ۱۵ گل در ۱۷ بازی برای کشورش، او ستاره تازه ظهور کرده کشورش است. با این وجود، او فقط ۲۱ سال دارد بدون شک یک روز این فرصت را پیدا خواهدنمود در جام جهانی بازی کند.
۱- محمد صلاح

محمد صلاح به جام جهانی ۲۰۱۸ رفت و به هر حال روزهای بدی را گذراند. مصر از مرحله گروهی خارج شد – اما این دفعه به صلاح فرصت رسیدن به جام جهانی داده نشد.
نایب قهرمان جام ملت ها در پلی آف شکست خورد صلاح – درست حدس زدید – در سال ۲۰۲۶ که جام جهانی بعدی است ۳۳ ساله خواهد بود. او هر چیزی که ارزش بردن را در سطح باشگاهی داشته باشد، به دست آورده است.

منبع: