مهدی طارمی، مرد بازی های بزرگ

به گزارش فرم نو مهدی طارمی با درخشش در بازی پورتو – اسپورتینگ بار دیگر ثابت کرد ستاره مسابقات بزرگ است و چیزی به نام «استرس» در وجود او موجود نیست. بد نیست یادی نماییم از چند درخشش دیگر طارمی در مسابقات حساس.

به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «یک بازی بزرگ دیگر و یک درخشش دیگر از ستاره ای که گویا به درخشیدن در این قبیل مسابقات عادت دیرینه دارد. از مهدی طارمی حرف می زنیم؛ مهاجم ایرانی پورتو که بار دیگر در کانون تحسین و توجهات قرار گرفت. در شروع مسابقات هفته بیست ودوم لیگ پرتغال، پورتوی صدرنشین در یک دیدار بسیار حساس به مصاف اسپورتینگ رده دومی رفت و ظرف ۳۴ دقیقه با دریافت دو گل از این تیم غافلگیر شد. پورتو اگر این مسابقه را می باخت، صدرنشینی اش را در خطر می دید. بدین سبب هواداران این تیم دقایق دشواری را پشت سر گذاشتند. با این وجود در ادامه ورق برگشت و پورتو با دو گل کار را به تساوی کشاند. بدین سان دو تیم در مسابقه ای بسیار جنجالی که پنج اخراجی داشت، به تقسیم امتیازات قناعت کردند. با این نتیجه پورتوی ۶۰ امتیازی در بالای جدول بعنوان مدعی اول کسب عنوان قهرمانی باقی ماند و اسپورتینگ ۵۴ امتیازی هم نتوانست فاصله اش را با این تیم بکاهد. در کام بک تعیین کننده پورتو اما، نقش مهدی طارمی بسیار پررنگ بود. این بازیکن در دقیقه ۳۸ پاس گل اول بازی را به فابیو ویرا، هم تیمی اش، داد و در دقیقه ۷۸ هم با یک ضربه سر چرخشی و بسیار زیبا موفق به گشودن دروازه حریف شد. بدین سبب عجیب نبود که طارمی در آخر مسابقه تبدیل به قهرمان بازی شود و روی جلد مطبوعات پرتغال برود. مهدی با درخشش در این بازی، بار دیگر ثابت کرد ستاره مسابقات بزرگ است و چیزی به نام «استرس» در وجود او موجود نیست. بد نیست یادی نماییم از چند درخشش دیگر طارمی در مسابقات حساس.

چیپ صد هزار نفری

طارمی برای اینکه نشان بدهد بازیکن متفاوتی است، نیاز به زمان طولانی نداشت. او کمتر از یک سال بعد از عضویتش در پرسپولیس و هنگامی که تازه به شهرت عمومی دست یافته بود، در مسابقه با النصر عربستان در لیگ قهرمانان آسیا تنها گل بازی را از روی نقطه پنالتی با ضربه چیپ به ثمر رساند. در روزی که ۱۰۰ هزار هوادار، کیپ تا کیپ ورزشگاه آزادی را پر کرده بودند، مطلقا هیچ کس حتی تصورش را هم نمی کرد این بازیکن تازه شناخته شده پنالتی اش را به این شکل بزند. طارمی اما چنین کرد تا به سرعت تفاوت هایش را به رخ بکشد. این همان مسابقه ای است که برانکو ایوانکوویچ در بدو عقد قراردادش با پرسپولیس، آنرا از جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی تماشا می کرد.

لیگ قهرمانان اروپا

فوق تخصص درخشش در مسابقات بزرگ، تا کنون سه گل در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رسانده و البته که لیست قربانیان او بسیار جذاب است؛ چلسی، یوونتوس و لیورپول! او برای گلزنی، شماری از بالاترین تیم های اروپا را انتخاب نموده و دراین زمینه فوق العاده خوش سلیقه بوده است. غیر از این، طارمی برابر یوونتوس یک ضربه پنالتی هم به سود تیمش گرفت. گل او به چلسی انگلستان، در مراسم بالاترین های سال ۲۰۲۱ فیفا تا مرز دریافت جایزه پوشکاش هم پیش رفت اما در نهایت این اتفاق برای او رخ نداد و ضربه رابونای اریک لاملا جایزه را برد. با این وجود قیچی برگردان محشر مهدی هزاران بار در دنیا دیده شد و توجهات را به خودش جلب کرد. این گل کم نظیر بود.

ستاره داربی ها

بدون تردید مهم ترین مسابقه باشگاهی در فوتبال ایران، داربی پرسپولیس و استقلال است. حتی بسیاری از بازیکنان ملی و بزرگ هم در برخورد با این مسابقه استرس دارند و قسمتی از کیفیت خودرا از دست می دهند. طارمی اما شرایط متفاوتی داشت. وی در اولین حضورش در شهرآورد، در بازی رفت لیگ چهاردهم از طرف حمید درخشان بعنوان بازیکن تعویضی به میدان رفت و بلافاصله پس از حضور در زمین، تیر دروازه استقلال را لرزاند. طارمی در ادامه با پاس گل زیباش به محمد نوری زمینه ساز بازگشت پرسپولیس به بازی شد. وی در داربی برگشت لیگ پانزدهم هم که به برتری چهار بر دوی سرخ پوشان انجامید، دو گل زد و یک پاس گل داد. طارمی در آن بازی یک پنالتی هم خراب کرد که مانع از هت تریکش شد.

لیگ پرتغال

طارمی به سرعت در اولین فصل حضورش در ریوآوه نشان داد تحت تاثیر جو سنگین فوتبال اروپا قرار نمی گیرد و می تواند کارش را به بهترین شکل انجام بدهد. وی در همان فصل نخست، عنوان بالاترین گلزن لیگ این کشور را به خودش اختصاص داد و بعد از آن در پورتو هم ستاره مسابقات بزرگ لقب گرفت. درخشش طارمی در دیدار اخیر برابر اسپورتینگ هیچ جای تعجبی ندارد؛ چونکه قبل تر در بازی با بنفیکا که داربی حساس پرتغال بشمار می رود هم عملکردی موثر ارایه داده بود. طارمی که بتازگی در پی اصطکاک با کادر فنی تیم ملی کمی متزلزل ظاهر شده و در ۱۱ بازی گل نزده بود، طلسم ناکامی هایش را در همین بازی با بنفیکا شکست. از آن پس او شش گل دیگر برای تیمش به ثمر رسانده است.

تیم ملی

مهاجم بوشهری فوتبال ایران در تیم ملی هم قاعده درخشش در مسابقات بزرگ را از یاد نبرده و گل های زیادی در مسابقات حساس به ثمر رسانده است. بعنوان مثال در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ مقابل چین و در روزی که ورزشگاه آزادی یکی از شلوغ ترین مسابقات تاریخش را پشت سر می گذاشت، طارمی تنها گل ایران برابر چین را به ثمر رساند. او دو دوره پی در پی گل های صعود تیم ملی به مرحله نهایی جام جهانی را به ثمر رسانده است؛ مرتبه قبلی برابر ازبکستان و این مرتبه مقابل عراق. اوج کار طارمی اما جایی بود که کار تیم ملی در مرحله پیش مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ گره خورد اما او با درخشش برابر بحرین در منامه به پیروزی سه بر صفر ایران و صعود تیم ملی کمک کرد.

و یک افسوس بزرگ

گفتیم که مهدی طارمی مرد بازی های بزرگ است و برای این ادعا کلی هم مثال زدیم. با این همه اما یک افسوس بزرگ پابرجاست؛ جایی که مهدی در بزرگ ترین مسابقه ای که در عمرش به میدان رفته، یکی از بهترین موقعیت هایی که نصیبش شده را از دست داد و نتوانست جواز صعود تیم ملی به مرحله دوم جام جهانی ۲۰۱۸ را امضا کند. موضوع به تقابل ایران و پرتغال در آخرین بازی مرحله گروهی جام جهانی قبلی برمی گردد؛ جایی که تیم ملی با کسب پیروزی می توانست راهی مرحله یک هشتم نهایی شود اما مهدی طارمی در آخرین ثانیه های بازی یک فرصت طلایی را از دست داد. البته که ما امیدواریم سال بعد، طارمی باتجربه تر در کنار سایر ستاره ها مقدمات صعود ایران به مرحله حذفی جام جهانی ۲۰۲۲ را فراهم آورد.»

منبع: