بانوی ۷۶ ساله تهرانی، ورزشكار بین المللی

فرم نو: عشق به ورزش دو، خانم عقیلی را در آستانه 60 سالگی اش به میادین ورزشی کشاند؛ بانوی سالمندی که در دو دهه گذشته زندگی خود تا حالا در مسابقات مختلف بدون آن که سن وسال را مانع موفقیتش بداند، مدال های زیادی دشت کرده و چنان توانایی از خود نشان داده که دو بار هم به نمایندگی از کشورمان به مسابقات بین المللی اعزام شده است.

به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: امروز با این سالمند قهرمان هم کلام شدیم تا برای ما از زندگی، راز موفقیت و دستاوردهای ورزشی اش بگوید.

۱۷ سال دویدن حرفه ای

خانم عقیلی متولد سال ۱۳۲۴ و صاحب شش فرزند و ۱۰ نوه است. او از روزی می گوید که تصمیم گرفت بصورت جدی و حرفه ای به ورزش دو رو بیاورد: «۱۷ سال است که بصورت حرفه ای درحال ورزش دو هستم و در کنارش کوهنوردی و دوچرخه سواری هم می کنم. روزی دو ساعت می دوم و یک ساعت را هم به دوچرخه سواری اختصاص می دهم. نخستین مسابقه رسمی ام ۱۶ سال پیش در زمین خاکی ورزشگاه تختی تهران بود که ۱۲دور دویدم و مقام اول را کسب کردم. البته چندین سال است بصورت پی در پی در مسابقات استان تهران اول می شوم و در نخستین مسابقات کشوری ام هم ۱۶سال پیش مدال طلا را از آن خودم کردم. سال ۲۰۱۷ در مسابقات بین المللی دوی سرعتی۴۰۰ متر چین چهارم و در رقابت های ۲۰۱۹ مالزی هم پنجم شدم که از همه رقیبانم پنج سال بزرگ تر بودم.»

الگوبودن و انگیزه دادن به دیگران

جالب است بدانید خانم عقیلی تا دو سال پیش قادر به رکاب زنی با دوچرخه نبود و به یک باره تصمیم به دوچرخه سواری می گیرد. او در این زمینه می گوید: «خودم برای فرزندان و نوه هایم دوچرخه خریدم و کمک شان کردم تا رکاب بزنند. یک روز گفتم چرا خودم دوچرخه سواری نکنم؟ بالاخره دوچرخه سواری هم یاد گرفتم و هم اینک به سالمندان دیگر هم آموزش می دهم. همسالانم مرا الگوی ورزشی شان قرار داده و مدام می گویند از شما انگیزه می گیریم.»

این بانوی سرزنده درباره تاثیر کرونا بر ورزش روزانه اش هم می گوید: «روزهای اول کرونا از خانه بیرون نمی رفتم، طوری که افسردگی گرفته بودم. بعد دیدم کرونا یک روز دو روز که نیست. برای همین به ورزشم ادامه دادم اما هر روز از دو ماسک استفاده می کنم. این را هم بگویم که بستگان و فامیل از حساسیتم به برنامه های ورزشی ام باخبر هستند یعنی اگر مجلس و مهمانی دعوت باشم که با ورزشم تداخل داشته باشد، ورزش را انتخاب می کنم.»

مدام بهانه نیاورید!

خانم عقیلی صحبت هایش را خطاب به جوانان و سالمندان به انتها می رساند: «به جوانان سفارش می کنم نهایتاً ساعت ۱۰شب بخوابند و ۵صبح هم برخیزند تا در طول روز نشاط بیشتری داشته باشند، وگرنه مغزشان به کارکردن فرمان نمی دهد. خودم از جوانی ساعت ۱۰شب می خوابم و ۴صبح هم بیدار می شوم. به همسن وسالانم هم سفارش می کنم ورزش را جدی بگیرند و از دویدن غافل نشوند. به نظر من راه رفتن معمولی فایده ندارد. همین طور معتقدم ورزش بهتر از دارویی است که آیا به بدنشان بسازد یا نه؟ علاوه بر این با ورزش کردن احساس سالمندی نمی کنند. خودم خیلی زمین خوردم اما ناامید نشدم. از سالمندان می خواهم مدام بهانه نیاورند که سن وسالی از ما گذشته است و سرمان درد می کند. فراموش نکنند سبزیجات را در برنامه غذایی شان قرار دهند، پرخوری نکنند و آب هم زیاد بنوشند.»

منبع: