نظریان در پاسخ به مهر: اسكی به هیچ فرد خاصی تعلق ندارد

به گزارش فرم نو رئیس فدراسیون اسکی اظهار داشت:  فدراسیون اسکی به هیچ فرد خاصی تعلق ندارد و تیم ملی برای همه است و برای ورود هیچ ورزشکاری ممنوعیتی نداریم.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، عباس نظریان بامداد امروز چهارشنبه در نشست خبری فدراسیون اسکی در جمع خبرنگاران درباب برنامه های این فدراسیون در توسعه اسکی خصوصاً در بخش قهرمانی اظهار داشت: با سابقه ای که در این رشته داریم برای قهرمان شدن در ورزش نیازمند عناصر مختلفی هستیم و بحث زیرساخت ها از اهمیت ویژه ای برخوردارست. ما دارای ظرفیت و پتانسیل خاصی هستیم که شاید امکانات برخی کشورها را نداشته باشیم اما از لحاظ زیرساختی شرایط بدی نداریم.
وی اضافه کرد: شاید با اهمیت ترین چالش ما تجهیزات پیست های اسکی است و باعث شده تا ایمنی پیست ها تحت شعاع قرار بگیرد و شاید با اهمیت ترین مولفه ورزش حفظ سلامت و ایمنی است. تحریم ها خصوصاً در یک دهه اخیر برای ورود اجناس و کالاها مشکلاتی ایجاد کرده و در تلاش هستیم در یک بازه زمانی زیرساخت ها را نوسازی نماییم.
رئیس فدراسیون اسکی افزود: وقتی به ورزش ژاپن، کره جنوبی و قزاقستان در آسیا مراجعه می نماییم می بینیم بیش از یکصد پایگاه برای تمرین دارند و رقابت با آنها کاملاً نابرابر است اما ناامید نیستیم و تمام تلاشمان این است که از بخش خصوصی کمک بگیریم.
وی اضافه کرد: فدراسیون اسکی با دو جامعه کاملاً متفاوت روبرو است یک جامعه برای اوقات فراغت به اسکی می آیند و دومی زندگی و اشتغالشان در اسکی است. بدین سبب در بحث قهرمانی در کوتاه مدت به دنبال استفاده از ظرفیت های موجود هستیم و با تقویم از قبل تدوین شده جلو می رویم و با برنامه جوانگرایی تیم ها با کمک بخش خصوصی به دنبال توسعه همگانی و قهرمانی هستیم.
نظریان اشاره کرد: من معلم هستم و نگاهم دانشگاهی و آموزشی است و خیلی به سایرین نگاه نمی کنم. من شعاری را در کل دوره تبلیغات گذاشتم که فرصت و پاسخگویی برای همه می باشد. در یک ماه گذشته با بیش از صد نفر از جامعه اسکی تماس گرفتم و شخصاً آنها را به فدراسیون دعوت کردم چونکه روحیه من کمی متفاوت می باشد. این فدراسیون متعلق به هیچ شخصی نیست و متعلق به همه است. ضمناً قاعده من مکتوب است و از همه دوستانی که فکر می کنند می توانند به اسکی کمک کنند حمایت می کنم.
وی اشاره کرد: پس از بازگشت تیم های ملی در نشست با کمیته های مختلف اسکی ان شاالله جمع بندی خواهیم داشت و انتخابی های بعدی تیم ملی با شرایط جدیدتر پیش می رود و از سرمایه ها به نحو مطلوب استفاده می نماییم.
نظریان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه جای خالی محمد کیادربندسری و حسین ساوه شمشکی در تیم ملی دیده می شود و آیا محدودیتی برای حضور آنها وجود دارد اظهار داشت: فدراسیون به هیچ فرد خاصی تعلق ندارد و تیم ملی برای همه است و برای ورود هیچ ورزشکاری هیچ ممنوعیتی نداریم. هر ورزشکاری می تواند خودش را به نمایش بگذارد و همه می توانند در مسابقات حضور پیدا کنند. اهتمام می نماییم از این به بعد طوری باشد که همه را ببینیم و از همه ظرفیت ها استفاده گردد.
وی افزود: برای من افرادی که به هر شکلی مسئولیتی دارند بسیار ارزشمندند. من بعنوان رئیس فدراسیون و دبیر و سایر افراد همه باید ارزش و احترام بگذاریم و در قالب خود باشیم. اگر گاهی برخی اتفاقاتی رخ می دهد که ورزشکاری به تیم ملی دعوت نمی گردد همه شاخص ها فنی نیست. همه ما باید در قالب فرصتی که داده می شود فعالیت نماییم و همه در بخش قلمرو خودمان فعالیت نماییم. ما فاکتورهای انتخابمان در رتبه اول توانمندی و رنک و رتبه است اما برای دیگر شاخص ها نیز باید به توسعه فرهنگ قهرمانی کمک کرد. هر ورزشکار و مربی که می خواهد می تواند به اسکی کمک نماید و هیچ ظرفیتی بیرون نخواهد ماند.
وی درباب بحث گردشگری و همگانی کردن اسکی اشاره کرد: وقتی من به فدراسیون اسکی آمدم ظرفیت گردشگری اسکی ۵۰ میلیون اسکی در سال قبل بوده است. ما جمعیت ۷۰۰ میلیونی در اطراف ایران داریم که ظرفیت خاصی در ورزش های زمستانی ندارند و در کشورهای اطراف می توانیم ظرفیت خوبی باشیم. در حقیقت ظرفیت ما برای توسعه گردشگری در ایران بی نظیر است.
وی اضافه کرد: بعضی می گویند اسکی برای لاکچری هاست که اصلاً درست نیست. اسکی ظرفیت بسیار بالایی در اشتغال زایی دارد و موضوع گردشگری در اسکی بسیار مهم می باشد. از سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت می نماییم تا برای تجهیز پیست های اسکی اقدام نمایند.
رئیس فدراسیون اسکی افزود: ما در نظر داریم هم برای دانش افزایی مربیان و هم توسعه دانش ورزشکاران از ظرفیت مربیان تراز اول دنیا استفاده نمائیم تا وضعیت رکورد خودرا بهبود دهیم.
وی گفت: عدم ثبات در فضای ارزی سبب شده تا برگزاری اردو در خارج از کشور تا حد زیادی سخت باشد. البته تلاش می نماییم تا از سرمایه گذاران بخش خصوصی استفاده نمائیم تا روی جوانانمان بعنوان جانشین پروری سرمایه گذاری شود. اعتباراتی که ما داریم حتی پاسخگوی یک اردوی ده روزه هم در اروپای غربی نیست.
وی درباب موضوع رعایت پروتکل ها در پیست های اسکی عنوان کرد: امروز که با شما صحبت می کنم هیچ پیستی در اختیار فدراسیون نیست. از همه فعالان اقتصادی اسکی بعنوان فدراسیون با تمام وجود حمایت می کنم. ما در دوره بسیار سختی قرار داریم و من بعنوان متولی ورزش اسکی کشور خواهش می کنم تا تمام پروتکل ها برای سلامت مردم به صورت صددرصدی رعایت شود تا از شر این ویروس منحوس عبور نماییم.
نظریان عنوان کرد: از پیمانکار پیست دیزین و دربندسر تشکر می کنم. امروز مجموعه دیزین در اختیار ما نیست اما پیمانکار هم به ما پیست داد و هم کمک و آماده سازی آنرا بر عهده داشت. پیست پولادکف نیز تمام کمک ها را به ما کرد و از مسئولان پیست امامزاده هاشم هم تشکر می کنم که به صورت ویژه شرایط را در اختیار ما گذاشتند.
وی افزود: ما تا زمانی که نگاهمان بر این است که این ورزش برای پولدارهاست نمی گردد کاری کرد. اگر تجهیزاتی تولید نماییم که ارزان و در دسترس باشد می توان در بحث همگانی هم به نتیجه رسید. ورزش اسکی همه اشتغال مردم روستاست. اسکی زندگی بومیان و روستاییان است. ما لاکچری نیستیم و واقعاً فقیریم. بعنوان مثال اگر برف نیاید ناراحت می شوم چونکه خانواده روستایی تمام امیدش این است که برف داشته باشد.

منبع: