وضعیت فوتبال زنان ایران در گفت و گو با نصرت ایراندوست

پیشكسوت فوتبال می گوید چندین سال است كه توجه لازم به فوتبال زنان نشده در صورتیكه استعدادهای زیادی دارد.

به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا، فوتبال زنان ایران سال هاست که شروع به کار کرده و مسیر پرپیچ و خمی را پشت سر گذاشته است؛ گاه مورد توجه قرار گرفته و گاه با بی توجهی ها حتی از رنکینگ جهانی نیز خارج شده است. با این وجود دختران فوتبالیست همیشه خواهان توجه و حمایت هستند تا توانایی خودرا به نمایش بگذارند. در این راستا یکی از اصلی ترین مسائل برای پیشرفت توجه به بخش پایه است. وجود چندین آکادمی فوتبال در بخش دختران نشان از اهمیت این بخش و تلاش زنان برای ساختن فوتبالی حرفه ای تر است.

در این میان و در شهر انزلی مریم ایراندوست که سال ها در سطح اول فوتبال زنان ایران مربیگری کرده و سابقه هدایت تیم ملی را هم در کارنامه دارد، این روزها رسالت خودرا در آموزش به دختران کم سن و سال عاشق فوتبال می داند اما در این راه تنها نیست و حمایت پدرش را هم دارد. بارها تصاویری انتشار یافته که نصرت ایراندوست در حال آموزش فوتبال به دختران است، تصاویری که امید را به علاقمندان فوتبال منتقل می کند تا نسبت به آینده دخترانی که زیر نظر نصرت خان فوتبال را یاد می گیرند، خوشبین باشند.

این پیشکسوت فوتبال در گفت و گو با ایسنا به تعلیم دختران مشتاق فوتبال اشاره و بیان کرد: در گذشته و زمانی که دخترم همراه تیم ملی بود هم کمک می کردم و با فوتبال زنان آشنایی داشتم. آن موقع دختران زیادی ازراه دور می آمدند که فوق العاده بودند.

نصرت ایراندوست می گوید پتانسیل دختران ما فوق العاده است و دوست دارند که پیشرفت کنند اما وضعیت فعلی فوتبال زنان ایران را از روزهای خوب گذشته دور می داند و معتقد است: اگر با همانی شرایطی که زمان حضور ما بود، پیشرفت می کرد، حالا می توانست رتبه خیلی بهتری داشته باشد و حتی جز هشت تیم برتر آسیا قرار بگیرد اما حالا از آن شرایط دور شده است، چون از سال ۹۱-۹۲ به بعد آنگونه که باید توجه نشد.

او در مورد همراهی مریم ایراندوست در فوتبال و در بخش آموزش رده های پایه اظهار داشت: وقتی کسی از خانواده و تن آدم کاری که دوست دارد را انجام می دهد بقیه هم تا جای ممکن به او کمک می کنند. ما هم وقتی دیدیم که دخترمان به فوتبال علاقمند است، کمکش کردیم و خدا را شکر موفق هم شد. حالا هم دخترم تصمیم داشت به بچه ها آموزش بدهد. زمانی که باشد کار تعلیم با خود اوست و وقتی که نیست من آموزش می دهم. بحثمان هم بیشتر تعلیم، تربیت و آموزش رفتارهای خوب در فوتبال و ورزش است.

ایراندوست می گوید فوتبال زنان قسمتی از جامعه هستند که باید به آنها توجه گردد و خوب است که با وجود محدودیت های حجابی و مسائل دیگر فوتبال بازی می کنند و رشد کرده اند اما اصلی ترین مشکل فوتبال زنان را وضعیت مالی آنها عنوان نمود و اظهار داشت: وقتی یک خانم به ورزش می آید باید هزینه آنرا هم داشته باشد اما در این بخش واقعا مشکل دارند و آنگونه که باید باشد، نیست.