بانوی پرچمدار المپیك: دو ماه قرنطینه بودم

به گزارش فرم نو سمانه بیرامی باهر در مورد كاهش آمادگی خود در شرایط تعطیلی كارهای ورزشی اظهار داشت: قدرت بدنی و آمادگی جسمانی ام در طول این مدت به 10 درصد كاهش پیدا كرد،  البته اخیرا تمریناتم را آغاز نموده ام.

سمانه بیرامی باهر، اسکی باز ایران در گفت گو با ایسنا به وضعیت خود در شرایط شیوع ویروس کرونا و تعطیلی پیست های اسکی اشاره و بیان کرد: حدود دو ماه واقعا در قرنطینه بودم، در محیط بیرون تمرین نمی کردم و فقط برخی حرکات ورزشی را در خانه انجام می دادم. با این وجود رشته ما دشوار است و نمی توانیم با ورزش های داخل خانه آمادگی خودرا حفظ نماییم.

وی در این مورد اضافه کرد: قدرت بدنی و آمادگی جسمانی ام در طول این مدت به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد، اگر در زمستان ۹۵ درصد آمادگی داشتم در طول این مدت به ۱۰ درصد رسیدم. البته اخیرا تمرینات رول اسکی را در جاده های آسفالت و سربالایی آغاز نموده ام.

در عضلاتم ضعف حس کردم

بیرامی در مورد شروع تمرینات خود اظهار داشت: از اینکه باردیگر به تمرین اصلی و مورد علاقه ام برگشته ام خیلی خوشحال هستم البته در شروع کارم متوجه شدم که خیلی عقب افتاده ام. در سال های گذشته هم تمریناتم را از بهار شروع می کردم اما قبلا این ضعف را در عضلاتم حس نمی کردم. البته در مدت سه هفته ای که از شروع تمریناتم می گذرد خیلی نسبت به قبل بهتر شده ام و باز هم اهتمام می کننم که به شرایط نرمالم برگردم.

این اسکی باز در مورد کاهش سطح آمادگی خود بیان کرد: این کاهش آمادگی در صورتی روی کارم تاثیر داشت که در چند ماه آینده مسابقه ای برگزار می شد اما حالا مسابقه ای نداریم. مسابقات رول اسکی احیانا اواخر تابستان یا اوایل پاییز برگزار می گردد بدین سبب زمان لازم برای تمرین و آمادگی دارم. با این وجود دو ماه عقب هستم و زمانی که می توانستم به تمرین و هوازی اختصاص بدهم را از دست داده ام.

برای المپیک تلاش می کنم

پرچمدار ایران در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در مورد شانس حضور مجدد در این بازی ها اظهار داشت: امیدوارم که سهمیه بگیرم. سه سال از المپیک قبلی که پرچمدار کاروان ایران بودم، گذشته و در طول این مدت به لطف خدا در تمام مسابقات رول اسکی و اسکی روی برف مقام نخست را کسب کرده ام. هنوز هم تلاش و تمرین می کنم تا رتبه ام را حفظ کنم. مدتی دیگر تا المپیک مانده و باید بیشتر از این اهتمام کنم.

جایگاه بدی در جهان نداریم

او در مورد وضعیت اسکی بانوان ایران بیان کرد: با آنکه نسبت به کشورهای دیگر برف کمتری داریم اما جایگاه مان بد نیست. کشورهای دیگر ۱۲ ماه برف دارند در صورتیکه برف ما سه ماه است، از این زمان هم اگر اتفاقی نیفتد، استفاده می نماییم، مثلا سه سال پیش که به المپیک رفتیم تا ماه بهمن برف نیامد، پیست ها چند روز پیش از پرازمان باز شدند و اصلا روی برف تمرین نداشتیم.

بیرامی باهر به ماده تخصصی خود در اسکی اشاره و بیان کرد: اسکی استقامت دو ماده اسپرینت یا سرعت و دیستانس یا مسافت ۱۰، ۱۵ و ۲۰ کیلومتر دارد که برخی در اسپرینت و برخی در دیستانس تخصص دارند، مثال ساده آن ماراتن و دوی ۱۰۰ متر در دوومیدانی است که ورزشکار ۱۰۰ متر در مارتن نتیجه نمی گیرد و بالعکس اما هر دو دوومیدانی هستند. تخصص من دیستانس است و در مسافت های ۱۰ کیلومتر بهتر نتیجه می گیرم؛ تاکنون سه بار در قهرمانی جهان شرکت کرده ام که دو دور اول در مرحله مقدماتی بیست و چهارم شدم و در مرحله مقدماتی جام جهانی اتریش در جایگاه ۱۴ قرار گرفتم یعنی ۱۰ پله جایگاهم را بهتر کردم اما هیچ گاه در اسپرینت نتیجه نمی گیریم چون تخصص بیشتر اسکی بازان ما دیستانس است. با این وجود در مسابقات سرعت شرکت می نماییم تا استرس مان کمتر شود و تجربه بهتری به دست بیاوریم.

منبع: