جلسه وزرای ورزش عضو شانگهای هاشمی: آتش بس المپیک را از IOC مطالبه کنیم

به گزارش فرم نو، وزیر ورزش و جوانان با انتقاد از سکوت و استانداردهای متناقض و دوگانه جوامع ورزشی بین المللی، از وزرای ورزش عضو پیمان شانگهای خواست در مقابل نسل کشی رژیم صهیونیستی، برقراری «آتش بس المپیک» را از کمیته بین المللی المپیک مطالبه کنند.
به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان امروز بامداد (جمعه- چهارم خرداد) در شروع سخنان خود در جمع وزرای ورزش کشورهای عضو پیمان شانگهای ضمن اشاره به شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان اظهار نمود: امروز بنده بعنوان نماینده ملت بزرگ ایران در این اجلاس حضور دارم. مردم عزیز ما در غم از دست دادن رئیس جمهور مردمی و مهربان خود و همراهان پرکار و خدمتگزار ایشان اندوهگین اند.
وی به خصوصیت های اخلاقی و کاری شهید آیت الله رییسی اشاره نمود و اظهار داشت: رئیس جمهور مردمی ایران اسلامی، مدیری سخت کوش در راه رشد و تعالی کشور بود و نبودش سبب اندوه ملت قدرشناس ایران است. از این فرصت استفاده می کنم و قدردان ابراز همدری شما همکاران در این اجلاس با غم بزرگ ملت ایران هستم.
وزیر ورزش و جوانان با تشکر از میزبانی قزاقستان، به جنایت رژیم صهیونیستی ضد مردم غزه اشاره داشت و با ابراز تاسف از کشته شدن هزاران انسان بی گناه فلسطینی اضافه کرد: الان که این اجلاس درحال برگزاری است رژیمی کودک کش درحال نسل کشی در فلسطین است. در جنایات اخیر رژیم صهیونیستی بیشتر از ۳۴۱۸۳ نفر که ۷۲ درصد از این تعداد زن و کودک اند در غزه کشته شده‏ اند و تأسف‏بارتر این‏که ۲۴۳ ورزشکار شامل ۱۶۴ فوتبالیست و ده‏ها ورزشکار دیگر از این میان، قربانی وحشی‏ گری ‏های این رژیم شده ‏اند. ۴ استادیوم ورزشی غزه به کلی نابود شده و تمامی زیرساخت‏های ورزشی این منطقه همچون ساختمان وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک این منطقه موردحمله قرار گرفته‏ اند.
هاشمی با انتقاد از سکوت جوامع ورزشی بین المللی اظهار نمود: تاسف بارتر از این سکوت، اتخاذ استانداردهای دوگانه است که به منزله پشتیبانی از این جنایت هاست. مگر هدف المپیزم به خدمت گرفتن ورزش برای تعالی همه جانبه انسان در جهت ایجاد جامعه ‏ای مملو از صلح و حفظ ارزش و مقام والای انسانی نیست؟ از طرفی روسیه با شدیدترین تحریم‏های ورزشی مواجه می‏ شود، اما در مقابل رژیمی کودک‏ کش، هیچ واکنشی نشان داده نمی‏ شود.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با اعمال استانداردهای دوگانه و سیاست ‏زدگی در ورزش مخالف بوده و این مخالفت را بارها به صورت رسمی بیان کرده است اضافه کرد: مخالفت با تحریم المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن و مخالفت با تحریم حضور ورزشکاران روس در المپیک ۲۰۲۴ پاریس نمونه ای از مخالفت ایران با اعمال استانداردهای دوگانه است.
وزیر ورزش و جوانان ایران اضافه کرد: با عنایت به ارتباط تنگاتنگ حقوق بشر و ورزش، در جهت وظایف ذاتی سازمان‏ها و نهادهای ورزشی و مسئولیت‏های اجتماعی آنان نسبت به رخدادهای جهانی، پیشنهاد می کنم کشورهای عضو شانگهای در جهت پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین قطع نامه ‏ای مستقل تصویب کنند و به منظور توقف و پیشگیری از تداوم کشتار مردم بی ‏دفاع غزه و فاجعه انسانی رفح، طی نامه ای رسمی به کمیته بین ‏المللی المپیک، طرح اجرای فوری و زودتر از موعد «آتش‏ بس المپیک»را مطالبه کنند.
هاشمی در قسمت دیگری از سخنان خود به ضرورت افزایش تعاملات و ارتباطات ورزشی بین اعضای پیمان شانگهای اشاره نمود و اظهار داشت: به این منظور پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برگزاری جام فوتسال «راه ابریشم» کشورهای عضو شانگهای است و امیدوارم دیگر اعضا با این پیشنهاد همراهی کنند. جمهوری اسلامی ایران آماده است میزبانی نخستین دوره این مسابقات را برعهده بگیرد.
او در آخر سومین پیشنهاد خویش را به نمایندگی از دولت ایران عرضه کرد و اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت‏های موجود در جمهوری اسلامی ایران، علاقمندیم میزبان اجلاس ۲۰۲۶ وزرای ورزش شانگهای در تهران باشیم.

منبع: