ژیمناستیك در سالی كه گذشت؛ از رفت و آمد رئیس سابق تا محرومیت دو ساله

فرم نو: فدراسیون ژیمناستیک سال 1402 را با ریاست عابد حقدادی شروع کرد و اواخر سال قبل پس از ماه ها بلاتکلیفی اینچه درگاهی باردیگر به فدراسیون بازگشت و حالا در سال جدید باید منتظر انتخابات باشیم.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، فدراسیون ژیمناستیک یکی از پرحاشیه ترین فدراسیون های ورزشی در سال قبل بود. بااینکه در اسفندماه سال ۱۴۰۱ مجمع انتخاباتی این فدراسیون برگزار و عابد حقدادی به عنوان رییس این فدراسیون انتخاب شد، اما کشتی به گل نشسته فدراسیون ژیمناستیک به ساحل آرامش نرسید و در سال قبل حواشی خاص خودرا داشت.
آغاز حواشی با عدم صدور تأیید صلاحیت اینچه درگاهی
در مجمع انتخاباتی فدراسیون ژیمناستیک صلاحیت اینچه درگاهی نیامد و به همین خاطر او مجبور به ترک جلسه مجمع شد؛ بعد از ترک جلسه توسط او ۲۴ نفر از اعضای مجمع به نشانه اعتراض مجمع را ترک کردند. با اینحال در آن مقطع زمانی انتخابات فدراسیون از طرف معاونت وقت ورزش قهرمانی تشکیل و عابد حقدادی هم به عنوان رییس فدراسیون برگزیده شد.
تهدید ژیمناستیک از طرف نماینده فدراسیون جهانی
در مجمع فدراسیون ژیمناستیک یوسف طبا نماینده فدراسیون جهانی حضور داشت و او بعد از انتخاب عابد حقدادی به عنوان رییس فدراسیون اعلام نمود تمام اتفاقات خوب و بد مجمع را گزارش خواهد داد. این جمله تهدیدی جدی برای ژیمناستیک ایران در آینده شد و از آن زمان به بعد این رشته مادر رنگ آرامش را به خود ندید.
نامه فدراسیون جهانی به کمیته ملی المپیک
درست دو ماه پس از انتخابات فدراسیون ژیمناستیک در اردیبهشت ماه سال قبل نامه ای از طرف فدراسیون جهانی ژیمناستیک به کمیته ملی المپیک ارسال شد و آنها خواهان برخی توضیحات از طرف مقامات ورزشی ایران شدند. فدراسیون جهانی که همچنان اینچه درگاهی را به عنوان رییس فدراسیون ژیمناستیک به رسمیت می شناخت و حتی ریاست حقدادی را در این فدراسیون قبول نداشت خواهان برخی توضیحات همچون دلیل عدم حضور اینچه درگاهی در مجمع انتخاباتی، علت غیبت سه کارشناس خبره در مجمع و توضیح پیرامون علت رأی دادن نمایندگان وزارت ورزش و کمیته المپیک در انتخابات شد.

تیر خلاص به پیکره فدراسیون ژیمناستیک وارد شد
در نهایت بعد از کش و قوس فراوان و بعد از آن که بارها موضوع تعلیق ژیمناستیک مطرح شد؛ تیر خلاص به پیکره فدراسیون ژیمناستیک در مهرماه سال قبل وارد شد و حکم ابطال انتخابات فدراسیون از طرف دیوان عدالت اداری صادر و عملاً وضعیت فدراسیون ژیمناستیک آشفته تر از قبل شد.
رییسی که پیش فدراسیون جهانی اعتبار نداشت!
البته قبل از این آشفتگی، بلاتکلیفی فدراسیون ژیمناستیک گریبان گیر ورزشکاران این رشته ورزشی شده بود. در مسابقات یونیورسیاد لایسنس دو تن از ورزشکاران ایران تمدید نشد و در صورتیکه همه مسئولان ورزش از این مساله باخبر بودند و حتی امید داشتند تا قبل از برگزاری مسابقات لایسنس اعتبار آنها صادر شود اما این اتفاق رخ نداد و این دو ورزشکار مسابقات یونیورسیاد را از دست دادند. در حقیقت عابد حقدادی به عنوان رییس فدراسیون نتوانست مقبولیت لازم را از طرف فدراسیون جهانی بگیرد و به همین خاطر برای گرفتن لایسنس دست به دامن فدراسیون ورزش دانشگاهی شده بود که آنها هم کاری از پیش نبردند و در نهایت این دو ورزشکار به آسانی حضور در این مسابقات را از دست دادند.
بازگشت اینچه درگاهی با تدبیر وزارت ورزش
آشفتگی و صحبت از تعلیق ژیمناستیک بالا گرفت تا این که بالاخره دبیر کل کمیته ملی المپیک به صراحت اعلام نمود انتخابات فدراسیون ژیمناستیک باید باردیگر اجرا شود. ابطال انتخابات فدراسیون و ریاست حقدادی از طرف دیوان عدالت اداری هم صادر شد و وزارت ورزش برای این فدراسیون بحران زده پیش قدم شد. در دی ماه سال قبل با همکاری وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار تصمیم بر آن شد که ریاست فدراسیون ژیمناستیک به زهرا اینچه درگاهی رییس سابق فدراسیون تحویل داده شود البته در ابتدا حکمی برای اینچه درگاهی صادر نشد و به همین خاطر او هم از تحویل گرفتن این فدراسیون ممانعت کرد اما بعد از ۱۰ روز در تاریخ ۹ دی ماه اینچه درگاهی فدراسیون را تحویل گرفت.

ژیمناستیک در اندیشه کسب سهمیه المپیک
تیم ملی ژیمناستیک ایران برای رسیدن به سهمیه المپیک راه طولانی پیش رو داشت؛ ملی پوشان این رشته ورزشی باید در در چهار تورنمنت جام جهانی در کشورهای مصر، آلمان، آذربایجان و قطر که در اواسط اسفندماه پیش رو بود شرکت می کردند تا جواز حضور در معتبرترین آوردگاه جهانی را کسب کنند. اما با توجه به این که ایمیل های فدراسیون دست اینچه درگاهی بود و از آن طرف فدراسیون جهانی هم عابد حقدادی را به عنوان رییس نمی شناخت به همین خاطر مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک اینچه درگاهی را به فدراسیون برگرداندند تا حداقل ورزشکاران برای مسابقات گزینشی المپیک ثبت نام کنند و فرصت حضور در گزینشی المپیک را از دست ندهند. ملی پوشان در مسابقات مختلف شرکت کردند و از بین این نفرات تنها مهدی الفتی از امیدهای اصلی ایران برای کسب سهمیه المپیک بود. وی در مسابقات جام جهانی آلمان عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد. الفتی در بازی های آسیایی هانگژو هم به نشان نقره این مسابقات رسید و نخستین مدال تاریخ ژیمناستیک در این مسابقات را از آن خود کند.
محرومیت مهدی احمد کهنی کار دست ژیمناستیک ایران داد
در اسفندماه سال قبل خبر محرومیت مهدی احمد کهنی بصورت رسمی اعلام گردید و او خودش هم این مساله را قبول کرد. قبل از این خبر محرومیت او به سبب پر نکردن فرم های دوپینگ اش مطرح شده بود اما در اسفندماه سال قبل در جریان مسابقات جام جهانی آلمان زمانی که مهدی احمد کهنی به مرحله فینال راه پیدا کرده بود اجازه مسابقه به او ندادند و بصورت رسمی این ورزشکار محرومیت خود را قبول کرد. محرومیت احمد کهنی ۲ ساله است و هشت ماه کاهش محرومیت او هم حقیقت ندارد. در حقیقت کهنی از آذرماه سال قبل محرومیت خودرا قبول کرده و باید دو سال از تمامی میادین ورزشی به دور باشد تا این دوره را سپری کند. کهنی می تواند از آذر سال ۱۴۰۴ باردیگر به مسابقات بین المللی اعزام شود.
انتخابات ژیمناستیک در راه است
طبق اعلام رئیس فدراسیون ژیمناستیک انتخابات فدراسیون ژیمناستیک اواخر اردیبهشت ماه برگزار می گردد و حالا مهم ترین چالش این فدراسیون این است که طبق اعلام وزارت ورزش این انتخابات با نامزدهای ثبت نام شده قبلی انجام خواهد شد.