در گزارش فرم نو عنوان شد: تصویب اعزام ۱۵ تیم به بازیهای پاراآسیایی

به گزارش فرم نو، به قول سرپرست کاروان بازی های پاراآسیایی و بر مبنای سیاست های مصوب و نشست های تخصصی فنی برگزار شده با فدراسیون ها، تا به امروز اعزام ۱۵ رشته به این بازی ها قطعی شده است.

محمد تابع در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به پیگیری نشست های تخصصی و فنی کمیته ملی پارالمپیک با مسؤلان فدراسیون های فعال در ورزش جانبازان و معلولان، نابینایان و کم بینایان اظهار داشت: این نشست ها بر مبنای سیاست مصوب برای اعزام کیفی کاروان به بازی های آسیایی و منطبق با مسائل فنی رشته ها و تیم ها و ورزشکاران شان برگزار می گردد. در این جلسه ها شرایط رشته ها به لحاظ فنی و مدال آوری در بازی ها مورد بررسی قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: کمیته ملی پارالمپیک همچون همیشه پیشبینی فنی از وضعیت رشته ها و جایگاه احتمالی شان در بازی ها دارد که بخشی از ارزیابی ها منطبق بر آن است. این پیشبینی که شامل مدال آوری رشته و رنگ آن است بر مبنای ارزیابی های کارشناسان از وضعیت رشته ها صورت گرفته است و در تمام نشست ها یکی از ملاک ها برای تصمیم گیری خواهد بود.
سرپرست دبیرکلی کمیته ملی المپیک با یادآوری این که برخی رشته ها به واسطه کسب سهمیه وارد بازی های پاراآسیایی می شوند و برخی دیگر هم بر مبنای سیاست های کمیته، جدول پیشبینی ها و نتیجه ارزیابی ها مجوز اعزام را دریافت می کنند. در کل تا به امروز با در نظر گرفتن همه این موارد در مورد اعزام ورزشکاران و تیم های ۱۴ ارشته به نتیجه قطعی رسیده ایم.
به گفته تابع، والیبال نشسته (مردان و بانوان)، دوومیدانی (مردان و بانوان -جانبازان و نابینایان)، شنا (مردان – جانبازان و نابینایان)، تکواندو (مردان و بانوان)، جودو (مردان)، گلبال (مردان و بانوان)، فوتبال ۵ نفره، تیروکمان (مردان و بانوان)، تیراندازی (مردان و بانوان)، دوچرخه سواری (مردان)، بسکتبال با ویلچر (مردان و بانوان)، تنیس روی میز (مردان و بانوان)، قایقرانی – پاراکانو (مردان و بانوان)، وزنه برداری و شطرنج (مردان و بانوان) ۱۵ رشته ای هستند که اعزام ورزشکاران شان به هانگژو قطعی است.
وی همینطور در مورد تعداد نفرات اعزامی در هر یک از این رشته ها و در مجموع ترکیب کاروان ایران در بازی های پاراآسیایی توضیح داد.

تابع اظهار داشت: هنوز در مورد تعداد نفرات اعزامی به قطعیت و جمع بندی نرسیده ایم. حضور این رشته ها بر مبنای شرایط فنی و مدال آوری که دارند، قطعی است اما این که از نظر کمی چه ترکیبی در اختیار داشته باشند، به ارزیابی های بیشتر و دقیق تری نیاز دارد ضمن این که در مورد برخی رشته ها مانند دوومیدانی رویدادی مانند فزاع را در پیش داریم که نتایج و کلاس بندی های آن هم ملاک عمل قرار می گیرد.
سرپرست کاروان ایران در بازی های آسیایی تصریح کرد: حضور این رشته ها در هانگژو قطعی شده اما به این منزله نیست که سایر رشته ها شانسی برای اضافه شدن به لیست رشته ها ندارند. وضعیت دیگر رشته ها در نشست های پیش رو بررسی می شود و در صورت دارای بودن شرایط موردنظر حتما به ترکیب کاروان اضافه خواهند شد.
وی تصریح کرد: به خاطر همین مساله و همینطور عدم اطلاع از قوانین برگزارکننده بازی های پاراآسیایی نمی توانیم پیشبینی دقیقی از ترکیب کلی کاروان داشته باشیم. با در نظر گرفتن کرونا بطور قطع برگزارکنندگان بازی ها در مورد تعداد اعضای کادر فنی و همراهان قوانینی لحاظ خواهد نمود. هنوز این قوانین به ما اعلام نشده است. پس از اطلاع از آن و نهایی شدن وضعیت دیگر رشته ها میتوان در مورد ترکیب کاروان به یک جمع بندی رسید. فعلاً روی رقم ۴۰۰ تا ۴۵۰ نظر داریم.