محمد پولادگر تاكید كرد: برای علیرضا دبیر متاسفم

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: اگر ادبیات رئیس فدراسیون کشتی باب شود باید فاتحه ورزش را خواند.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، محمد پولادگر یک روز بعد از اتفاقاتی که در مجمع عمومی فدراسیون کشتی رخ داد اظهار داشت: نمی خواهم به این بحث ورود کنم، چون اخبار مجمع به اندازه کافی در رسانه ها بازتاب پیدا کرده، اما نمی توان بارفتار و حرف های خارج از عرف، ادعای مطالبه گری داشت. کاری به جایگاه اداری ام ندارم، اما واقعا متاسفم که یک رئیس فدراسیون با چنین ادبیاتی با بزرگتر سنی خود حرف می زند و بعد مدعی شود که دنبال حق خود است. اگر چنین فرهنگ و ادبیاتی باب شود، باید فاتحه ورزش را خواند!
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای در ادامه اظهار داشت: در بحث تخصیص و توزیع بودجه فدراسیون های ورزشی، حساب دو دو تا چهار است. همه چیز شفاف و واضح است. ما یک بودجه مشخص ورزش قهرمانی داریم که باید به ۵۰ فدراسیون ورزشی تخصیص بدهیم. این نمی گردد که به یک فدراسیون بیشترین بودجه را بدهیم و یک فدراسیون را اصلا نبینیم. این که سهم سایر فدراسیونها را برای فدراسیون خودمان بخواهیم اسمش مطالبه گری و حق طلبی نیست، بی عدالتی است.
پولادگر با تکیه بر این که کشتی ورزش ملی و مدال آور کشور ماست، اظهار داشت: اصلا بخاطر همین خصوصیت بیشترین بودجه به این فدراسیون اختصاص یافته است. چه کسی می تواند منکر افتخارآفرینی جامعه کشتی شود، اما مگر رشته های دیگر فعالیتی ندارند، مدالی کسب نمی کنند؟ تیراندازی هم اکنون یکی از رشته های مدال آور ورزش کشورمان است. این رشته برای نخستین بار در المپیک توکیو همانند کشتی به یک طلا دست یافت و در سال های اخیر حضور موفقی در مسابقات قاره ای و جهانی چه در بخش بانوان و چه بخش آقایان داشته؛ آیا میتوان بودجه ای برای این فدراسیون در نظر نگرفت؟
وی افزود: کاراته در نخستین حضور المپیکی اش طلا گرفت و سه دوره متوالی قهرمان جهان شده، موفقیتی که کمتر کشوری موفق به انجام آن شده، رشته ای که یکی از پرجمعیت ترین رشته های ورزشی کشورمان است و در بازیهای آسیایی سهم زیادی از مدالهای کاروان ورزشی ایران را داشته، آیا بودجه اش باید ۱۰درصد کشتی باشد؟
وی اضافه کرد: والیبال که همین چند روز پیش توانست در لیگ جهانی تیم ملی امریکا که قدرت برتر والیبال جهان است و سه دوره قهرمان المپیک شده را سه بر صفر شکست دهد و دل ملت را شاد کند، با بودجه در نظر گرفته شده، حتی نمی توانست هزینه های همین مسابقات لیگ جهانی را پوشش دهد. مگر والیبال در ده پانزده سال گذشته کم افتخار کسب کرده است که نادیده گرفته شود؟
معاون وزیر ورزش افزود: فدراسیون ناشنوایان که اردیبهشت ماه با ۱۴ طلا ۱۲ نقره و ۱۴ برنز تاریخ سازی کرد و برای نخستین بار با این تعداد مدال در جایگاه سوم جدول رده بندی مدالها قرار گرفت باید بودجه صفر داشته باشد؟ روز گذشته تیم ملی شش نفره بانوان تکواندو در مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی به ۳ طلا ۲ نقره و یک برنز دست یافت که نتیجه درخورتوجه ای است.
وی افزود: موفقیت های هندبال آقایان و بانوان ایران چه سالنی و چه ساحلی در ماههای اخیر زبانزد بوده است. هندبالیست ها برای نخستین بار به مدال جهانی دست پیدا کردند.
حرکت رو به رشد قایقرانی که با ۲۵ مدال رنگارنگ و قهرمانی آسیا همراه بود، قابل چشم پوشی نیست. درخشش قهرمانان سنگنوردی در یکسال گذشته و کسب نشان های طلا که برای نخستین بدست آمد، اهمیت زیادی دارد اما متاسفانه کمتر به چشم آمد. نباید ورزش کشور را فقط در کشتی ببینیم و زیاده خواهی نماییم، این ظلم به سایر رشته هاست. شکی نیست که کشتی ورزش اول ایران است، اما همه ورزش نیست.
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای در مورد کمک ۲۸۵ میلیارد تومانی مجلس شورای اسلامی و نحوه توزیع آن اظهار داشت: دوستان در کمیسیون فرهنگی مجلس چون دغدغه ورزش را دارند، با نگاه ویژه شان این اعتبار را از تبصره ۱۴ برای ۲۷ فدراسیون ورزشی در نظر گرفتند که واقعا جای تقدیر دارد. در کنار این، وزارت ورزش و جوانان هم بودجه ای معادل ۲۷۰ میلیارد تومان برای بخش قهرمانی در نظر گرفته که مجموع این دو مبلغ، کل اعتبارات فدراسیون های ورزشی در سال ۱۴۰۱ است که بر مبنای کار کارشناسی به فدراسیونها تخصیص پیدا می کند. اگر در تبصره ۱۴ بودجه ای که برای یک فدراسیون در نظر گرفته شده، متناسب با فعالیت و عملکردش نباشد، از محل اعتبارات ورزش قهرمانی و بر مبنای تفاهمنامه مالی کمک خواهد شد. برای مثال برای فدراسیون بسکتبال از محل تبصره ۱۴ مبلغ ۵ میلیارد در نظر گرفته شده که در تفاهمنامه مالی برای جبران بخشی از هزینه هایشان به این فدراسیون کمک خواهد شد.
پولادگر در ادامه عنوان کرد: فدراسیون های اسکواش، اسکی، اسکیت، انجمن های ورزشی، بدنسازی، بدمینتون، بوکس، بولینگ بیلیارد، تیراندازی، چوگان، شطرنج، شمشیربازی، کبدی، کوهنوردی، گلف، اتومبیلرانی، بیماران خاص، ناشنوایان، سه گانه و نجات غریق ۲۰ فدراسیونی هستند که در تبصره ۱۴ هیچ بودجه ای برای آنها در نظر گرفته نشده که باید از اعتبارات ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان تامین گردد. البته تفاوتی نمی کند که بودجه فدراسیون ها از کدام محل تأمین می شود، چون منبع تزریق بودجه از یک سازمان است، مهم این است که همه فدراسیونها دیده شوند و تخصیص بودجه بر اساس عدالت باشد.
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای در خاتمه حرفهایش اظهار داشت: خواهشم این است که فدراسیونها فقط به جیب دولت نگاه نکنند و از ظرفیتهای خود برای جذب کمک های مالی بهره بگیرند. والیبال می تواند الگوی خوبی باشد که از ظرفیت های رشته خود بنحو مطلوب استفاده می نماید و نگاه چندانی به کمک های دولتی ندارد.