10 بازیکن برتر حال حاضر آسیا به انتخاب مجله فورفورتو

فرم نو: مجله ˮفورفورتوˮ 10 بازیکن برتر فعلی قاره آسیا را معرفی کرده است که نام دو بازیکن ایرانی در آن دیده می شود.
به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا و به نقل از فورفورتو، خیلی از بازیکنان آسیایی در لیگ های برتر اروپا بازی می کنند و درخشش خوبی نیز دارند. برای هواداران فوتبال در اروپا، اغلب معین نیست که بهترین بازیکنان آسیایی جهان چه کسانی هستند.
اما باتوجه به اینکه جام جهانی برای نخستین بار بعد از ۲۰ سال، امسال در آسیا برگزار می گردد و پنج کشور آسیایی با تیم های دیگر رقابت می کنند ارزش این را دارد که بدانیم چه کسانی بهترین بازیکنان فعلی قاره آسیا هستند.
۱۰. علی مبخوت (الجزیره و امارات متحده عربی)
مبخوت با ۸۰ گل تابحال برای امارات متحده عربی زده است، چهارمین گلزن فعال ملی جهان است. در سن ۳۱ سالگی هنوز زمان برای رسیدن به ۱۰۰ گلی ملی باقی مانده است. او همیشه یکی از مخوف ترین مهاجمان آسیا بوده است، هر چند باید قبول کرد وی در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ بهترین بازیکن تیمش نبود.
۹. الدور شاه مورادوف (رم و ازبکستان)
برترین بازیکن منطقه آسیای مرکزی که اغلب نادیده گرفته می شود، یکی از معدود افرادی است که توانسته فراتر از فوتبال ازبکستان خودش را نشان دهد. این بازیکن ۲۶ ساله در آگوست گذشته با قراردادی ۵ ساله به رم ژوزه مورینیو پیوست. او مهاجم اول تیم ملی ازبکستان نیز هست.
۸. المعز علی (الدحیل و قطر)
بهترین گلزن در دو تورنمنت بین المللی کار ساده ای نیست و مهاجم سودانی تبار این کار را در جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ و جام طلای کونکاکاف ۲۰۲۱ (و همین طور مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا ۲۰۱۸) انجام داد. او هم چنین در کوپا آمریکا ۲۰۱۹ گلزنی کرد. این بازیکن امیدوار است که در چهارمین تورنمنت بین المللی در جام جهانی نیز برای کشورش گلزنی کند.
۷. تاکهیرو تومیاسو (آرسنال و ژاپن)
او می تواند در هر نقطه از خط دفاعی در دفاع سه یا چهار نفره بازی کند و با وجود مصدومیت، فصل بسیار خوبی را در شمال لندن پشت سر گذاشت و به آرسنال در خط دفاعی آرامش و خونسردی داد. از این بازیکن ۲۳ ساله در فصل آینده انتظار زیادی می رود. وی در جام جهانی نیز برابر آلمان و اسپانیا وظیفه دشواری را پیش رو خواهد داشت.
۶. واتورو اندو (اشتوتگارت و ژاپن)
مردم همیشه در مورد سون هیونگ مین صحبت می کنند و او را بهترین بازیکن آسیا می دانند و کمتر کسی درباره هافبک دفاعی ژاپنی شنیده است. وی در بوندسلیگا برای اشتوتگارت عالی بود و کاپیتان دوم این تیم شد و هم چنین چشم باشگاه های بزرگ تر هم در آلمان و هم در سایر نقاط اروپا را به خود جلب کرد. اندو با توپ و بدون توپ عالی است و هر کاری که برای باشگاهش انجام می دهد، برای ژاپن نیز انجام می دهد.
۵. اکرم عفیف (السد و قطر)
بهترین بازیکن سال آسیا در سال ۲۰۱۹ نیز در سال قبل در جام طلایی کونکافاف درخشید. وی در خط حمله در کنار المعز علی بازی می کند. رکورد ۱۰ پاس گل در جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ از او به ثبت رسیده است و به میزان قابل توجهی نیز برای تیم ملی قطر گلزنی می کند. البته نکته منفی اینکه او تجربه کمی در اروپا دارد. جام جهانی فرصت بزرگی برای عفیف و قطر است.
۴. سلمان الدوسری (الهلال و عربستان)
از نظر فرم فعلی، الدوسری شاید بهترین بازیکن آسیایی باشد که هم اکنون در آسیا بازی می کند. او بهترین بازیکن و ارزشمندترین بازیکن لیگ قهرمانان شد و تیم باشگاهی او الهلال چهارمین قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را در سال ۲۰۲۱ به دست آورد. او بازیکن هیجان انگیزی برای تیم ملی عربستان و الهلال است.
۳. سردار آزمون (بایرلورکوزن و ایران)
آزمون مدت زیادی را در روسیه گذراند، بااینکه برای زنیت سن پترزبورگ درخشید و در ژانویه به بایرلورکوزن رفت. این بازیکن ۲۷ ساله که تقریباً در هر ۱.۵ بازی برای ایران به طور متوسط یک گل به ثمر می رساند، در آلمان توانست نخستین گل خودرا در بوندسلیگا به ثمر برساند و اساسا فصل بعد بیش تر خواهد درخشید. آزمون یک مهاجم ذاتی است و به اوج خود نزدیک می شود و از شانس رویارویی با انگلیس، ایالات متحده و ولز لذت خواهد برد.
۲. مهدی طارمی (پورتو و ایران)
زمانی که این مهاجم در سال ۲۰۱۴ به بزرگ ترین باشگاه ایران پرسپولیس پیوست، خودرا به عنوان یک مهاجم سخت کوش معرفی کرده بود، اما نشانه های کمی وجود داشت که او به یکی از مهاجمان برتر آسیا تبدیل گردد. بعد از پیوستن به ریو آوه در سال ۲۰۱۹، او ۱۸ گل به ثمر رساند تا به باشگاه پورتو برود، جایی که بطور منظم به گلزنی ادامه داده است. طارمی آماده هدایت ایران در جام جهانی و افزایش اعتبار رو به رشد خود است.
۱. سون هیونگ مین (تاتنهام و کره جنوبی)
ستاره تاتنهام کارهایی انجام داده است که هیچ آسیایی دیگر موفق نشده است آنها را انجام دهد. او به یکی از بهترین بازیکنان در بهترین لیگ جهان تبدیل گشته است. بردن کفش طلا بدون گلزنی از روی نقطه پنالتی، چیزی است که هیچ کس به آن نزدیک نشده است. عملکرد سون در لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا برای سال ها عالی بوده است.

منبع: