مهر در گزارشی بررسی كرد؛ خطری که انتخابات کمیته المپیک را تهدید می کند

فرم نو: انتخابات 6 شهریورماه کمیته ملی المپیک در حالی برنامه ریزی شده که شرایط برخی فدراسیون ها، برگزاری سلامت مجمع انتخاباتی این کمیته از حیث برتری آرای المپیکی ها را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، بعد از کش و قوس های زیاد ۶ شهریورماه بعنوان زمان برگزاری مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک تعیین شد، انتخاباتی که برگزاری قطعی و البته سلامت آن در گرو شاخصهای زیادی است که مهیا شدن تعدادی از آنها به همکاری عواملی خارج از مجموعه کمیته ملی المپیک هم نیاز دارد در غیر اینصورت بعید نیست سر برخی فدراسیون ها برای ورود به این انتخابات بریده شود و در نهایت شاهد هوا شدن انتخابات در زمان مقرر باشیم.
کمیته ملی المپیک که خود باید برگزارکننده انتخابات این کمیته باشد بااینکه دیر اما بالاخره زمان تشکیل مجمع انتخاباتی را مشخص کرد و در امتداد اقدامات قبلی گرفتن تاییدیه کمیته بین المللی المپیک (IOC) برای بخشنامه خودنوشته اش هم را پیگیر شده است تا به جا و بموقع بتواند از آن بعنوان ملاک برگزاری انتخابات بهره ببرد.
قرار است نام نویسی از کاندیداهای هیات رئیسه و هیات اجرائی این کمیته هم ماه آتی و احیانا ۱۵ تا ۲۰ تیرماه صورت گیرد. پس از آن هم طبق روال باید روند بررسی صلاحیت کاندیداها تا نهایی شدن لیست شان برای تصدی کرسی های مختلف دنبال شود تا مجموعه ورزش به ۶ شهریورماه برسد و زمان انجام رای گیری.
پیش از این البته باید ترکیب مجمع کمیته ملی المپیک که متشکل از اعضای دارای حق رای است مشخص و نهایی شود، نفراتی که همین امروز چهار نفرشان در وضعیت مجهول به سر می برند، این بلاتکلیفی طی ماه های آتی سراغ دو عضو دیگر هم می رود و این مسئله ترکیب استاندارد مجمع برای شمارش آرا و تطابق آن با اساسنامه را روی لبه تیغ قرار خواهد داد به ویژه با اقدامی که کمیته ملی المپیک برای مجمع سوم خردادماه و ممانعت از حضور سرپرستان انجام داد!
وضعیت مجهول ۴ +۲ عضو المپیکی مجمع انتخاباتی کمیته
طبق اساسنامه کمیته ملی المپیک ترکیب (اعضای اصلی) این مجمع متشکل از ۶۴ نفر است که در انتخابات حق رای دارند. از این تعداد ۳۵ عضو (روسای ۲۹ فدراسیون المپیکی و ۶ نماینده ورزشکاران) اعضای المپیکی مجمع هستند و ۲۹ عضو دیگر غیر المپیکی محسوب می شوند.
از میان اعضای غیر المپیکی مجمع، وضعیت فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان با وجود گذشت چندماه از مصوبه احیا هنوز مشخص نشده است که ادامه این شرایط ناخودآگاه این فدراسیون را از ترکیب اعضای مجمع خارج می کند و بدین ترتیب تعداد اعضای غیرالمپیکی به ۲۸ عضو کاسته می شود. اما دغدغه اصلی در مورد اعضای المپیکی است که رای آنها در انتخابات تعیین کننده خواهد بود.
در حال حاضر ترکیب ۲۹ نفره اعضای المپیکی مجمع به خاطر آخر دوره قانونی روسای برخی فدراسیون های المپیکی یا کنار رفتن زودتر از موعد آنها گرفتار مشکل شده است. فوتبال، ژیمناستیک، دوچرخه سواری و شمشیربازی فدراسیون هایی هستند که هر یک به دلایلی توسط سرپرست اداره می گردند.
از طرفی دوره چهارساله مسعود خلیلی و محمدرضا پوریا در فدراسیون های المپیکیِ سوارکاری و بدمینتون هم به ترتیب از ۲۰ خردادماه و ۳ مردادماه تمام می شود. بدین ترتیب و اگرتا آن زمان انتخابات چهار فدراسیون به سرانجام نرسد، تعداد اعضای بلاتکلیف مجمع کمیته ملی المپیکی که صاحب رای المپیکی هستند به ۶ نفر افزایش پیدا خواهدنمود.
خطری که انتخابات کمیته ملی المپیک را تهدید می کند
در رابطه با مجمع کمیته ملی المپیک و به ویژه برای رای گیری، حضور ترکیب کامل اعضای المپیکی یا حداکثر آنها در مجمع اهمیت زیادی دارد چونکه تبصره ۲ از ماده ۵ اساسنامه کمیته ملی المپیک تاکید دارد به این که «فدراسیون های وابسته به فدراسیون های بین المللی که رشته ورزشی آنها در برنامه بازی های المپیک قرار دارد بعلاوه اعضای ایرانی کمیته بین المللی المپیک و نیز قهرمانان المپیک مجمع (۶ نماینده کمیسیون ورزشکاران) همیشه می بایست اکثریت آرا مجمع را تشکیل دهند.»
این در حالی است که با فرض عدم برگزاری انتخابات ۶ فدراسیون موردنظر تا ۶ شهریورماه، تعداد اعضای المپیکی ترکیب مجمع کمیته ملی المپیک از ۳۵ نفر به ۲۹ نفر کاسته می شود. البته حضور کامل این تعداد اعضا (۲۹ نفر) باتوجه به ترکیب ۲۸ نفره اعضای غیرالمپیکی، خدشه ای در رای گیری و سلامت نتیجه آن ایجاد نمی کند اما باید این مساله را در نظر داشت که ورزش ایران کنار رفتن یا کنار گذاشتن یکباره روسای فدراسیون ها به دلیلهای مختلف کم به خود ندیده است کمااینکه همین امروز هم بحث بازنشستگی برخی روسا که اتفاقا المپیکی هم هستند، مطرح است.
همین مسئله می طلبد وزارت ورزش و شخص وزیر عنایت ویژه تری نسبت به برگزاری انتخابات سروقت فدراسیون ها داشته باشد تا از این حیث کمتر خطری شکل گیری مجمع 6 شهریورماه کمیته ملی المپیک را به خطر بیندازند.
درست است که برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال از حیطه اختیارات وزارت ورزش خارج است و در مورد ژیمناستیک و دوچرخه سواری هم برخی مسائل و مشکلات بین المللی سد راه انتخابات آنها شده است اما در مورد سه فدراسیون دیگر قاعدتا نباید منعی وجود داشته باشد. بدین سبب بهتر است در فاصله زمانی مناسب و کافی باقی مانده تا انتخابات کمیته ملی المپیک، مجمع این فدراسیون ها تشکیل گردد تا کم اما و اگری انتخابات بموقع و سالم کمیته را از مسیر خارج کند.

منبع: