اصغر رحیمی اعلام كرد: تقویت ترکیب کاروان بازی های اسلامی پس از تعویق بازی های آسیایی

به گزارش فرم نو به قول سرپرست کاروان اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی و با عنایت به منتفی شدن برگزاری بموقع بازی های آسیایی، منعی برای تغییر ترکیب تیم های اعزامی به قونیه در جهت تقویت وجود ندارد.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، فاصله زمانی کوتاه میان بازی های کشورهای اسلامی (قونیه) و بازی های آسیایی (هانگژو) و در اولویت بودن باز های آسیایی از حیث چگونگی حضور و مدال آوری، سبب شد تا مسؤلان کمیته ملی المپیک نگاه ویژه تری به این بازی ها و کاروان اعزامی به آن داشته باشند.
در همین راستا در خیلی از رشته ها که همزمان پیگیر حضور در دو رویداد قونیه و هانگژو بودند اعزام تیم و نفرات اصلی به بازی های آسیایی مورد تاکید بود. اقدامی هم که طی ماه های گذشته از سوی مجموعه کمیته ملی المپیک برای نام نویسی از ورزشکاران و تیم های اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی و بازی های آسیایی انجام شد، بر همین مبنا بود.
لغو بازی های آسیایی و اعلام تاخیر حداقل یک ساله در برگزاری آن اما این امکان را مهیا کرده که فدراسیون های مختلف ترکیب تیم های اعزامی خود به بازی های کشورهای اسلامی را در جهت تقویت تغییر دهند.
اصغر رحیمی سرپرست کاروان اعزامی ایران به بازی های کشورهای اسلامی در این حوزه اظهار داشت: طبیعی است که تا پیش از این و بر مبنای سیاست های کلان ورزش، اولویت بسیاری از رشته ها بازی های آسیایی بود و حضور کیفی در این رویداد، بر همین مبنا حضور در بازی های کشورهای اسلامی بعنوان اولویت دوم پیگیری می شد. ثبت نام هایی هم که تا به امروز برای حضور در این رویداد (قونیه) انجام شده است با در نظر گرفتن همین اولویت بوده است.
وی خاطرنشان کرد: لغو بازی های آسیایی اما این امکان را در اختیار فدراسیون ها و رشته های مختلف قرار داده تا بتوانند با ترکیب بهتر و قوی تر در بازی های کشورهای اسلامی شرکت داشته باشند. در واقع این امکان را برای رشته ها و تیم های مختلف بوجود آورده ایم تا در صورت تمایل نسبت به تغییر ترکیب اعزامی خود در جهت تقویت اقدام نمایند.
سرپرست کاروان ورزش ایران با اشاره به اینکه این اقدام از سوی فدراسیون کاراته شروع شده است، اظهار داشت: برای این رشته که همزمان درگیر بازی های آسیایی هم بود پیش از این ثبت نام حضور در بازی های اسلامی انجام شده بود و مدارک و مستندات هم دریافت شده بود اما مسؤلان فدراسیون کاراته پس از لغو بازی های آسیایی تصمیم به جابه جایی در ترکیب اعزامی خود به قونیه گرفتند. کمیته ملی المپیک هم با وجود ثبت نامهای انجام شده قبلی، همکاری لازم را در این حوزه دارد.
رحیمی تصریح کرد: در دیگر رشته ها هم منعی برای جابه جایی و تقویت ترکیب تیم اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی نیست بخصوص که فرصت لازم برای این کار وجود دارد. در واقع این شرایط مهیاست که ترکیب هایی که پیش از این برای بازی های آسیایی معرفی شده بودند به بازی های کشورهای اسلامی سوق اعزام شوند. فقط این که مدارک ورزشکاران جایگزین باید در اختیارمان گذاشته شود تا اقدام لازم جهت نام نویسی آنها را انجام دهیم.
به گزارش فرم نو به نقل از مهر، پنجمین دوره بازی های کشورهای اسلامی طی روزهای ۱۸ تا ۲۷ مرداد سال به میزبانی قونیه ترکیه برگزار می شود.
تیروکمان، دوومیدانی، بسکتبال، دوچرخه سواری، شمشیربازی، ژیمناستیک، هندبال، جودو، کاراته، کیک بوکسینگ، تیراندازی، شنا، تنیس روی میز، تکواندو، والیبال، وزنه برداری، کشتی و فوتبال رشته های نهایی اعزامی کشورمان به بازی های کشورهای اسلامی هستند. در بخش جانبازان و معلولان هم اعزام رشته های پاراتیروکمان، پارا شنا و پاراتنیس روی میز مصوب شده است.

منبع: