فقط اعزام اسلحه سابر قطعی است؛ عملکرد آسیایی شمشیربازان پنج اسلحه مبنای اعزام آنها به هانگژو است

فرم نو: بگفته رییس فدراسیون شمشیربازی، مسابقات قهرمانی آسیا و عملکرد ورزشکاران این رشته در پنج اسلحه این رقابت ها مبنای تصمیم گیری برای اعزام آنها به بازی های آسیایی ۲۰۲۲ خواهد بود.

فضل الله باقرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با تکیه بر این که اعزام شمشیربازان اسلحه سابر در بخش مردان به بازی های آسیایی ۲۰۲۲ قطعی است، اظهار داشت: البته در ثبت نام اولیه انجام شده برای کاروان اعزامی به بازی ها، نام نویسی ورزشکاران مان در اسلحه های فلوره و اپه مردان و هر سه اسلحه بانوان هم انجام شده است اما هیچ قطعیتی در ارتباط با اعزام این پنج اسلحه وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: بر مبنای مصوبه ستاد عالی، مسابقات قهرمانی آسیا و نتیجه و چگونگی عملکرد شمشیربازان مان در این رقابت ها مبنای تصمیم گیری برای اعزام آنها به بازی های آسیایی است. این رقابت ها خردادماه سال آینده با حضور کامل کشورهای آسیایی در کره جنوبی برگزار می گردد.
رئیس فدراسیون شمشیربازی خاطرنشان کرد: البته هم اکنون وضعیت کلی شمشیربازان در این اسلحه ها بد نیست اما از آنجائیکه مبنای کار برای اعزام کاروان کیفی به هانگژو است، مسابقات قهرمانی آسیا و نتایج به دست آمده در آن ملاک تصمیم گیری خواهد بود. بر همین مبنا فدراسیون برای ۶ ماه آینده شمشیربازان برنامه هایی جهت اردو و حضور در میادین مختلف خواهد داشت.
وی ضمن اشاره به حضور تیم اسلحه اپه مردان در مسابقات روسیه تصریح کرد: در همین رقابت هاکه با حضور نزدیک به ۲۰۰ شمشیرباز برگزار شد، محمد رضایی یکی از قهرمانان کشور میزبان را با نتیجه نزدیگک ۱۵ بر ۱۳ شکست داد و در نهایت هم هفدهم شد. او نشان داد که شرایط خوبی دارد اما این شرایط خوب باید تا مسابقات قهرمانی آسیا حفظ شود و در این رقابت ها اثبات شود.
باقرزاده در پاسخ به این پرسش که «شمشیربازان ایران باید در مسابقات قهرمانی آسیا مدال آور شوند تا مجوز اعزام آنها به بازی های آسیایی صادر شود یا ملاک دیگری برای تصمیم گیری در نظر گرفته شده است؟»، تصریح کرد: تنها کسب مدال ملاک نیست، در بازی های آسیایی عنوان مشترک سومی داریم، ازاین رو اگر شمشیربازی بتواند در مسابقات قهرمانی آسیا مثلاً پنجم شود یعنی نزدیک به مدال است. این عملکرد شرایط را برای اعزام مهیا می کند.
رئیس فدراسیون شمشیربازی خاطرنشان کرد: در هر صورت تلاش فدراسیون این است که طی ماههای آینده حداکثر اعزام ممکن را برای شمشیربازان داشته باشد تا آمادگی آنها برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا به بهترین سطح برسد و بتوانیم مجوز اعزام حداکثری شمشیربازان به بازی های آسیایی را بگیریم.
وی همینطور با یادآوری این که اسلحه سابر ایران در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی توسط علی پاکدامن به مدال برنز انفرادی رسید و در بخش تیمی هم با شکست برابر کره جنوبی به مدال نقره بسنده کرد، ابراز امیدواری کرد که در هانگژو رنگ مدال های اسلحه سابر در هر دو اسلحه کیفیت بهتری بگیرد.

منبع: