مهر درگزارشی بررسی كرد؛ وضعیت ایران ۱۷ روز قبل از المپیك

به گزارش فرم نو ترکیب کاروان ورزش ایران برای حضور در سی و دومین دوره بازی های المپیک در فاصله کمتر از سه هفته مانده به این بازی ها با ۶۸ سهمیه شامل ۵۷ سهمیه مردان و ۱۱ سهمیه بانوان نهایی شده است.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، سی و دومین دوره بازی های المپیک تابستانی از اول مردادماه به میزبانی توکیو شروع می شود تا پس از یک سال وقفه کانون توجهات جهان شود؛ ایران یکی از ۲۰۶ کشور حاضر در این دوره بازی ها است که به واسطه درگیری با کرونا با شرایطی متفاوت نسبت به دیگر ادوار بازی ها انجام خواهد شد.
شکل گیری کاروان ورزش ایران برای حضور در این دوره استثنایی بازی های المپیک به اردیبهشت ماه دو سال پیش باز می گردد؛ زمانیکه نجمه خدمتی از حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ چین و کسب جایگاه پنجم در مرحله فینال این رقابت ها، نخستین سهمیه المپیکی ورزش ایران را به دست آورد.
بعد از آن کسب سهمیه توسط دیگر ورزشکاران و تیم ها در رشته هایی مانند دوومیدانی، کشتی (آزاد و فرنگی)، تیروکمان، بسکتبال، والیبال و … ادامه پیدا کرد باآنکه در میانه راه ظهور کرونا و تغییرات گسترده ای که با خود به همراه داشت ورزشکاران کشورمان را به سبب لغو پیاپی رقابت های گزینشی از روال عادی برای دستیابی به سهمیه جدید دور کرد طوریکه طی سال قبل هیچ سهمیه جدیدی به ترکیب کاروان المپیک اضافه نشد.
این طلسم البته در آخرین روز اسفندماه سال قبل با المپیکی شدن نیما عالمیان در تنیس روی میز شکسته شد و این گونه کسب سهمیه المپیک برای ورزش ایران از سر گرفته شد تا به امروز که ۶۸ سهمیه بازی های پیش رو به حساب کاروان کشورمان ثبت شده است.
آخرین سهمیه ورزش ایران برای المپیک تابستانی سال جاری به واسطه انصراف یکی از بانوان وزنه بردار کشور ساموا به پریسا جهانفکریان تعلق گرفت. با لحاظ شدن این سهمیه و سهمیه ای که از سوی فدراسیون جهانی دوومیدانی به فرزانه فصیحی اختصاص یافت و همینطور سهمیه ای که ثریا آقایی به واسطه انصراف رقیبش به دست آورد، مجموع سهمیه های ورزش ایران به ۶۸ رسیده است.
۵۷ سهمیه مردان و ۱۱ سهمیه بانوان
۶۸ سهمیه ای که ورزش ایران برای حضور در بازی های المپیک توکیو به دست آورده در ۱۷ رشته (۱۶ فدراسیون) است. دوومیدانی، تیراندازی، کشتی آزاد، کشتی فرنگی، دوچرخه سواری، تیروکمان، تکواندو، شمشیربازی، کاراته، بوکس، تنیس روی میز، قایقرانی، وزنه برداری، شنا، بدمینتون، والیبال و بسکتبال ۱۷ رشته ای هستند که ورزشکاران شان برای این دوره بازی های المپیک صاحب سهمیه شده اند.
برای المپیک ریو اما کاروان ایران صاحب ۶۴ شامل ۵۵ سهمیه مردان و ۹ سهمیه بانوان در ۱۵ رشته شده بود. با این اوصاف ترکیب کاروان ایران با سه رکورد شکنی در تعداد کلی سهمیه ها، تعداد رشته ها و همینطور تعداد سهمیه بانوان تا به امروز نهایی شده است. شرایط کاروان ورزش ایران برای حضور در سی و دومین دوره بازی های المپیک به این شرح است:
دوومیدانی: ۴ سهمیه
* احسان حدادی، حسن تفتیان، مهدی پیرجهان، فرزانه فصیحی
تیراندازی: ۶ سهمیه
*
نجمه خدمتی، آرمینا صادقیان، هانیه رستمیان، فاطمه کرم زاده، مهیار صداقت، جواد فروغی
کشتی آزاد: ۶ سهمیه
* رضا عطری، حسن یزدانی، امیرحسین زارع، مرتضی قیاسی، مصطفی حسین خانی، محمدحسین محمدیان
کشتی فرنگی: ۵ سهمیه
* علیرضا نجاتی، محمدعلی گرایی، امین میرزا زاده، محمدرضا گرایی، محمدهادی ساروی
دوچرخه سواری: یک سهمیه (By Country)
* سعید صفرزاده
تیر و کمان: یک سهمیه
* میلاد وزیری
تکواندو: ۳ سهمیه
* آرمین هادی پور، میرهاشم حسینی، ناهید کیانی
شمشیربازی: ۴ سهمیه
* مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری، محمد فتوحی
کاراته: ۴ سهمیه
* سجاد گنج زاده، حمید عباسعلی، سارا بهمن یار، بهمن عسگری (عسگری به سبب دوپینگ اعزام نمی شود)
بوکس: ۲ سهمیه
* دانیال شه بخش و سیدشاهین موسوی
تنیس روی میز: یک سهمیه
* نیما عالمیان
قایقرانی: ۲ سهمیه
* علی آقامیرزایی و نازنین مولایی
* بدمینتون: یک سهمیه
* ثریا آقایی
وزنه برداری: ۳ سهمیه
* علی هاشمی، علی داودی، پریسا جهان فکریان
شنا: یک سهمیه
* متین بالسینی
والیبال: ۱۲ سهمیه
*
میلاد عبادی پور، سعید معروف، محمد موسوی، علی اصغر مجرد، جواد کریمی، امیر غفور، میثم صالحی، صابر کاظمی، امیرحسین اسفندیار، مهدی مرندی، آرمان صالحی و مسعود غلامی
بسکتبال: ۱۲ سهمیه
*
صمد نیکخواه بهرامی، حامد حدادی، محمد حسن زاده، بهنام یخچالی، آرون گرامی پور، مایک رستم پور، محمد جمشیدی، ارسلان کاظمی، محمد سینا واحدی، پویان جلال پور، سعید داورپناه، نوید رضایی فر
اعزام ۶۷ ورزشکار با ۶۸ سهمیه قطعی
به گزارش فرم نو به نقل از مهر، یکی از سهمیه های ثبت شده برای ورزش ایران به نام بهمن عسگری است. البته که این ورزشکار به سبب مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگش از حضور در بازی های ۲۰۲۰ محروم خواهد بود اما در هر صورت سهمیه وی قطعی و به نام ایران خواهد بود و بنا بر این از ترکیب سهمیه های کاروان کسر نخواهد شد.
مشابه این مورد برای کاروان ایران و حضورش در المپیک ۲۰۱۶ هم رقم خورد چونکه کاروان ایران صاحب ۶۴ سهمیه شد اما به سبب برخی مسائل پیرامون یکی از ورزشکاران با ۶۳ ورزشکار عازم ریو شد اما ۶۴ سهمیه به نام ورزش کشور به ثبت رسید.
با این اوصاف تا به امروز و با وجود محرومیت یکی از المپین ها، ۶۸ سهمیه المپیک به نام ورزش ایران است اما در ترکیب کاروان اعزامی ۶۷ ورزشکار حضور خواهند داشت.
سی و دومین دوره بازی های المپیک طی روزهای اول تا ۱۷ مردادماه در توکیو انجام می شود. نخستین گروه تیم های ایرانی که شامل ورزشکاران والیبال، شمشیربازی، تنیس روی میز، تیراندازی و تیروکمان هستند ۲۶تیرماه تهران را به مقصد توکیو ترک می کنند.