صالحی امیری: برگزاری المپیك ۲۰۲۰ قطعی است

به گزارش فرم نو رئیس كمیته ملی المپیك با تاكید بر اینكه المپیك 2020 اساسا برگزار می شود اظهار داشت: باید تلاش نماییم از تمام ظرفیت مربیان ایرانی استفاده نمائیم.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، رضا صالحی امیری درباب امکان لغو المپیک ۲۰۲۰ توکیو اظهار داشت: تا روز گذشته ابلاغیه هایی که از کمیته بین المللی المپیک برای ما روزانه ارسال می شد قرار بر قطعی بودن برگزاری رویداد المپیک است تقریباً تمام فدراسیون های جهانی تقویم برگزاری رویدادهای کسب سهمیه و جهانی را از نیمه دوم سال اعلام نمودند و همه ی اتفاقات بیان کننده برگزاری این رویداد در سال ۲۰۲۱ است.
وی اضافه کرد: توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک اعلام نموده است که اگر بهر دلیلی کرونا ادامه پیدا کند و شرایط تابستان سال بعد هم مثل شرایط امروز باشد و هیچ امکان کنترل موضوع کرونا نباشد به خودی خود المپیک لغو خواهد شد. ارزیابی همکاران من در کمیته ملی المپیک و کادر سرپرستی المپیک ۲۰۲۰ و سجادی نظر به برگزاری قطعی المپیک دارند.
رییس کمیته ملی المپیک کشورمان درباب حضور مربیان خارجی در ورزش کشور با توجه مشکلات ارزی اشاره کرد: در این خصوص باید با مطالعه و با منطق منافع ورزش سخن گفت و آن چیزی که در چهارچوب سیاست فعلی ورزش است ما از حداکثر ظرفیت مربیان داخلی استفاده نمائیم تا بتوانیم هزینه های کمتری بپردازیم.
وی افزود: اما در برخی از رشته ها الزاماً نیاز به مربی خارجی است، چون ظرفیت لازم آن در کشور وجود ندارد. بعنوان مثال والیبال در دوره ای طولانی مربی خارجی داشته است و توانسته است اتفاقات خوبی را در والیبال ایران رقم بزنند و داورزنی به دنبال استفاده از ظرفیت داخلی هستند و یک مشاور خارجی هم در کنار تیم ملی والیبال داشته باشند و این منوط به داشتن ظرفیت های لازم داخلی برای رسته های به خصوص المپیکی وجود داشته باشد. در رشته ای مثل پرتاب دیسک احسان حدادی از مربی خارجی بهره می برد و کارشناسان این حوزه بر این باورند در داخل کشور مربی خوبی در این عرصه نداریم. اگر می خواهیم در سال ۲۰۲۱ روی سکو باشیم باید طبعاً پذیرش قسمتی از هزینه های مربی خارجی را در نظر داشته باشیم.
صالحی امیری که در برنامه سلام بامداد بخیر رادیو ایران صحبت می کرد درباره پرداخت پاداش ۵۰۰ دلاری IOC به ورزشکاران بورسیه المپیکی اظهار داشت: خوشبختانه کمیته بین الملی المپیک اعلام نموده است برای یک سال آینده مانند یک سال قبل این روند را ادامه خواهد داد و ما هم معادل ریالی آنرا به فدراسیون های ورزشی پرداخت خواهیم کرد که آنها به ورزشکارانشان واریز نمایند و این بعنوان پول تو جیبی برای ورزشکاران نیست بلکه بعنوان آمادگی لازم برای قهرمانان جهت حضور در المپیک ۲۰۲۱ است. مجموعه ای از عوامل شامل مکمل ها تغذیه ها و قسمتی از آنها پول توی جیبی برای ورزشکاران است.

منبع: