دختر والیبالیست: در ایران، والیبال مظلوم است

به گزارش فرم نو شكوفه صفری اعتقاد دارد كه در ایران رشته والیبال با وجود جذابیت هایی كه دارد، مظلوم است در حالیكه توجه زیادی به فوتبال می شود.

شکوفه صفری، بازیکن تیم ذوب آهن اصفهان و تیم ملی در مورد وضعیت لیگ برتر والیبال بانوان به ایسنا اظهار داشت: لیگ بانوان چندین سال است که روند نزولی دارد و هر سال از نظر کیفیت و تعداد تیم ها ضعیف تر می شود. شاید یکی از علل این مورد وضعیت اقتصادی کشور و نبود اسپانسر باشد. علاوه بر این نبود پشتوانه بازیکنی هم دلیل دیگری برای شرایط والیبال ماست، یعنی بازیکنانی نداریم که قدرت نمایی کنند و در تیم های درجه دو وسه لیگ برتر باشند. ازاین رو همیشه تعداد مشخصی بازیکن بین تیم های اول و دوم پخش می شوند. با این وجود تیم های سایپا و باریج اسانس کاشان فصل قبل به لیگ آمدند و بازیکنان بین این دو تیم و ذوب آهن وپیکان پخش شدند.

او در این مورد اضافه کرد: دیدارهای بین این چهار تیم تا حدودی جذاب بود اما تنها تیمی که از سایپا امتیاز گرفت ذوب آهن بود یعنی باریج اسانس کاشان که سوم لیگ شد در مقابل سایپا صدرنشین امتیاز نگرفت چون سایپا پر از مهره های ملی پوش بود و حتی در نیکمت خود هم بازیکن ملی داشت. در واقع خویش را برای مسابقات جام باشگاه های آسیا بسته بود. با این وجود پخش شدن بازیکنان بین چهار تیم برتر شرایط را بهتر کرد اما در کل وضعیت قابل قبول نیست.

نبود اسپانسر و رسانه، گریبان گیر والیبال بانوان

این بازیکن به عدم پخش رسانه ای والیبال بانوان با وجود پوشش اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: از نظر اسپانسر و رسانه حمایت نمی شویم و با وجود پوشش اسلامی پخش رسانه ای نداریم. در این شرایط اسپانسر ترجیح می دهد وارد والیبال بانوان نشود چون برندش جایی دیده نمی گردد و تبلیغی ندارد. ما در این حوزه به همت بالاتری نیاز داریم و از مسؤلان خانم تقاضا می کنم با جدیت بیشتری به این قضیه ورود کنند تا ورزش بانوان بیشتر دیده شود.

والیبال بدون پشتوانه!

صفری در مورد پشتوانه سازی در والیبال بانوان اظهار نمود: زمانی که لیگ از نظر تعداد اسپانسر ضعیف شود خواه ناخواه تعداد بازیکنان هم کاسته می شود. از طرفی در سال های قبل اردوهای نوجوانان و جوانان پویایی داشتیم که حتی گاهی در زمان مدرسه هم برقرار بود اما حالا این شرایط وجود ندارد. در حالیکه باید اردوهای این رده ها از سر گرفته شود یا حداقل در استان هایی که بازیکنان بیشتری دارند اردو تشکیل بدهند.

او در این مورد اضافه کرد: مربی رده های پایه را نباید به سرعت عوض کرد بلکه باید یک مربی فنی که به این پایه کمک نماید، والیبال مدرن را آموزش بدهد و از نظر روانشناسی بازیکنان را حمایت کند، انتخاب گردد تا پشتوانه سازی صورت بگیرد چون اگر نسل فعلی والیبال کنار بروند دیگر برای آنها جایگزینی نداریم.

این بازیکن به کم بودن تعداد تیم ها اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد تیم ها در بخش بانوان کم است و حتی اگر اردوی رده های پایه برگزار شود، تعداد تیم ها آنقدر نیست که آنها را جذب کنند در نتیجه رها می شوند. در حالیکه بازی کردن باید مداوم باشد در غیر این صورت مهارت ها فراموش می شوند و پشتوانه سازی صورت نمی گیرد.

والیبال آسیا برند یک دنیا است و ما ۴۰ سال فاصله داریم

صفری با اشاره به اینکه با تیم های برتر آسیا ۴۰ سال فاصله داریم اضافه کرد: با روند فعلی والیبال ما این فاصله جبران نمی گردد. والیبال بانوان آسیا برند یک والیبال دنیا است. تیم هایی مثل چین، ژاپن، کره جنوبی و تایلند بهترین های دنیا هستند و همیشه در رتبه های برترجهان قرار می گیرند. علاوه بر این بهترین بازیکنان را هم دارند در حالیکه ما باید در نخستین مسابقه برون مرزی با این تیم ها بازی نماییم.

او در این مورد اضافه کرد: شرایط فعلی ما مثل ۱۵ سال قبل مردان است که بردن چین و ژاپن آرزویمان بود اما حالا خیلی راحت مقابل شان پیروز می شویم. این پیشرفت با یک برنامه ریزی درست و انتخاب چند مربی خارجی خوب صورت گرفت. ما هم باید این مسیر را طی نماییم در حالیکه دوره مربیان و نواب رئیس بانوان والیبال کوتاه مدت است و در این زمان امکان برنامه ریزی جامع و جذب مربی خارجی وجود ندارد. علیرغم این شرایط کسب جایگاه هفتم در قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ نتیجه خیلی خوبی بود چون مقابل تیم هایی بازی کردیم که با بهترین بازیکنان خود دنبال کسب سهمیه انتخابی المپیک بودند.

والیبال بانوان را با دیدن چند بازی قضاوت نکنید

صفری در ادامه این گفتگو بیان نمود: برخی با دیدن چند بازی مان در قهرمانی آسیا که به علت استرس یا کم تجربه بودن شرایط خوبی نداشتیم در مورد ما قضاوت می کنند و بازخورد خوبی ندارند اما کسانی که در سالن مسابقه حضور داشتند به ما می گفتند که با وجود جو مسابقه، تماشاگران و پوششی که دارید، خوب کار کردید و به شما افتخار می نماییم. شاید بینندگان برای نخستین بار بازی بانوان را تماشا و آنرا با مردان مقایسه می کنند اما از شرایط خبر ندارد، تا جایی که برخی تا دو سال قبل می گفتند شما فقط پنجه ساعد می زنید؟ با کمک شبکه های مجازی نشان دادیم که تفکیک پست داریم و سایر تکنیک ها را هم به کار می بریم.

او به قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر آسیا اشاره نمود و اظهار داشت: اگر روزی چهارم یا پنجم آسیا شویم یکی از جایگاه های خوب دنیا را به دست آورده ایم یعنی کسب این رتبه در آسیا می تواند جایگاه بهتری را در جهان برایمان رقم بزند چون سطح والیبال آسیا بخصوص آسیای شرقی خیلی بالا است و سبک بازی در این منطقه با اروپا و آمریکا فرق دارد.

ورزش در ایران به فوتبال خلاصه می شود

این بازیکن با اشاره به اینکه “پخش رسانه ای لیگ داخلی مشکلی ندارد، ” خاطرنشان کرد: تیم ها و تماشاگران حجاب دارند و چه اشکالی دارد که مسابقات پخش شوند. سال قبل یک برنامه تلویزیوتی در شبکه ورزش پخش می شد و در کنار بازی های مردان دو تا سه دقیقه هم به اتفاقات والیبال بانوان اختصاص داشت که حرکت خیلی خوبی بود چون دیده می شدیم اما حالا اصلا پوشش تلویزیونی نداریم.

او در این مورد اضافه کرد: ورزش در کشور ما به فوتبال خلاصه می شود بگونه ای که بسیاری از مردم زمان دقیق برگزاری داربی اصفهان را می دانند اما از برنامه مسابقات جهانی کشتی و کاراته که مدال آور هستند، اطلاعی ندارند. والیبال هم رشته جذاب و مظلومی است. امیدوارم وضعیت بانوان مثل مردان که ناگهان متحول شد، تغییر کند.

برای محک زدن خود در قاره سختی قرار داریم

این بازیکن در ادامه بیان نمود: در تمام این سال ها تک تک بازیکنان و مربیانی که در تیم ملی بودند، زحمت کشیدند و من از سوی آنها می گویم که در زمین مسابقه با جان و دلمان دوست داریم بهترین عملکرد را داشته باشیم اما اگر گاهی نتیجه مطلوب نمی باشد به این حساب نگذارند که باردیگر باختند.

صفری در مورد کم تجربه بودن بانوان والیبالیست اظهار داشت: از نخستین دوره تیم ملی تا امروز ملی پوش بوده ام اما با احتساب تورنمنت های رسمی که در این ۱۲ سال اعزام شده ایم شاید در کل ۱۵ مسابقه شرکت کرده ایم در حالیکه وضعیت مردان خیلی متفاوت می باشد. از سوی دیگر تعداد بازی های باکیفیتمان در لیگ هم بسیار کم است. با این تفاسیر نتایج را پای کم تجربه بودنمان بگذارند. ما به تجربه خیلی بیشتری نیاز داریم تا خویش را به والیبال آسیا برسانیم و اگر روزی در آسیا موفق شویم بطور قطع در جهان هم حرفی برای گفتن داریم چون والیبال بانوان آسیا خیلی سطح بالایی دارد و ما برای محک زدن و نشان دادن خودمان در قاره سختی قرار داریم.