با اقتدار قهرمان شدیم؛ نکولعل آزاد: فوتسال ناشنوایان طلایی ترین سال را پشت سر گذاشت

به گزارش فرم نو، رئیس فدراسیون ناشنوایان اظهار داشت: فوتسال ناشنوایان ایران با کسب عنوان قهرمانی در اولین دوره بازی های المپیک زمستانی طلایی ترین سال را پشت سر گذاشت.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، بیستمین دوره بازی های المپیک زمستانی ناشنوایان ۲۰۲۴ به میزبانی ترکیه در حالی به پایان رسید که تیم ملی فوتسال ناشنوایان ایران در فینال این رقابت ها با پیروزی برابر ژاپن بعنوان قهرمانی دست یافت. فوتسالیست های ناشنوای ایران در مسابقات المپیک زمستانی ترکیه در مرحله گروهی، ایتالیا و هلند را شکست دادند و مقابل ترکیه میزبان به تساوی رسیدند و بعنوان تیم نخست راهی مرحله حذفی شدند. ملی پوشان ناشنوای کشورمان بعد از پیروزی مقابل الجزایر به نیمه نهایی صعود کردند و با شکست برزیل، حریف ژاپن در فینال شدند.
فوتسال ناشنوایان ظرفیت خوبی دارد
مصطفی نکو لعل آزاد رئیس فدراسیون ناشنوایان، در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد ارزیابی خود از عملکرد تیم ملی فوتسال ناشنوایان در بازی های المپیک زمستانی عنوان کرد: رشته فوتسال برای اولین بار بود که به بازی های المپیک زمستانی راه یافته بود. در مجموع ۱۲ تیم منتخب دنیا در این رقابت ها حضور داشتند که همین مساله سبب شده بود سطح کیفی مسابقات بالا باشد. خوشبختانه تیم ملی ایران بازی های خوبی را به نمایش گذاشت و در نهایت هم موفق شد با اقتدار عنوان قهرمانی را به دست بیاورد.

وی اضافه کرد: ایران همانطور کع تیم ملی فوتسال قوی دارد در قسمت ناشنوایان هم از ظرفیت خوبی برخوردار می باشد. همین تیم فعلی ما سال جاری طلایی ترین دوران خویش را پشت سر گذاشت. ملی پوشان ما ابتدای سال در رقابت های قهرمانی آسیا موفق به کسب عنوان قهرمانی شدند و سپس در مسابقات قهرمانی جهان روی بام دنیا ایستادند. حالا هم که در اولین تجربه المپیکی خود مدال طلا را برای ایران به ارمغان آوردند.
ملی پوشان احتیاج به دیده شدن دارند
رییس فدراسیون ناشنوایان در ادامه اظهار داشت: بچه های ما واقعاً احتیاج به دیده شدن دارند. بسیار کم پیش می آید که یک تیم بتواند در یک سال ۳ عنوان قهرمانی مهم را برای کشورش به دست بیاورد ولی این اتفاق مهم را ملی پوشان ناشنوای ما رقم زدند.
آزاد افزود: انتظار داریم تلاش این بچه ها دیده شود چون هیچ فرقی بین آنها و سایر ورزشکاران نیست. این بازیکنان هم همان پرچم سه رنگ کشورمان را در مهم ترین آوردگاه دنیا به اهتزاز درآوردند که سایر رشته ها و ورزشکارانشان انجام می دهند اما توجه و میزان پاداش ها یکی نیست.
وی اضافه کرد: امیدوارم در بحث پاداش ها یکسان سازی صورت بگیرد و این بچه ها به حق واقعی شان دست یابند. وزارت ورزش اسامی افرادی که در مسابقات قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان بودند را از ما گرفتند امیدواریم رقم پاداش ها به قدری باشد که خستگی از تن ملی پوشان درآید.