گرانقیمت ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟

فرم نو: RBC در گزارشی مبادرت به معرفی 10 بازیکن جوان گرانقیمت دنیای فوتبال کرده است.
به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا و به نقل از RBC، در صورتیکه در گذشته گرانقیمت ترین بازیکنان فوتبال جهان را معرفی کردیم این دفعه به سراغ گرانقیمت ترین بازیکنان جوان فوتبال جهان رفته ایم تا ۱۰ بازیکن جوان با ارزش فوتبال جهان را بشناسیم.
۱۰. میسون مانت / جیدون سانچو
ارزش فعلی: ۷۵ میلیون یورو

میسون مانت محصول آکادمی باشگاه چلسی است. وی در فصل ۱۸-۲۰۱۷ در لیگ برتر هلند به ویتسه قرض داده شد. در آن زمان ارزش این هافبک ۱۸ ساله ۴۰۰ هزار یورو بود. او سال بعد را بصورت قرضی در باشگاه دربی کانتی زیر نظر فرانک لمپارد گذراند. زمانی که لمپارد هدایت چلسی را بر عهده گرفت مانت با ۱۰ میلیون یورو به چلسی آمد و از آن زمان ارزش او روز به روز بیش تر شد.
در آگوست ۲۰۱۹، او نخستین بازی خودرا برای تیم اصلی چلسی انجام داد. در ژانویه ۲۰۲۱، مانت با بازوبند کاپیتانی چلسی را رهبری کرد، در آن زمان ارزش او ۶۰ میلیون یورو بود. ارزش این هافبک ۲۳ ساله حالا ۷۵ میلیون یورو است.
جیدون سانچو کار خودرا با تیم های جوانان واتفورد و منچسترسیتی شروع کرد. در سال ۲۰۱۷، هافبک ۱۷ ساله نخستین قرارداد حرفه ای خودرا با بوروسیا دورتموند امضا کرد، زمانی که ارزش وی در بازار ۵ میلیون یورو بود. درخشش او موجب شد تا در آخر سال ۲۰۱۸ ارزش او ۷۰ میلیون یورو شود.
در مارس ۲۰۲۱، سانچوی ۱۹ ساله به حداکثر قیمت خود یعنی ۱۳۰ میلیون یورو رسید. در تابستان ۲۰۲۱ او به منچستریونایتد رفت که ۸۵ میلیون یورو برای سانچوی ۲۱ ساله پرداخت کرد. از زمان حضور در یونایتد و عملکرد ضعیف، ۱۰ میلیون یورو از ارزش او کم شده است و به ۷۵ میلیون یورو رسیده است.
۹. ترنت الکساندرآرنولد
ارزش فعلی: ۸۰ میلیون یورو

محسول آکادمی لیورپول نخستین بازی خودرا برای تیم اصلی در اکتبر ۲۰۱۶ انجام داد، هم اکنون او قراردادی طولانی مدت با این باشگاه امضا نموده است. در ابتدای فصل ۱۸-۲۰۱۷ ترنسفرمارکت ارزش این مدافع ۱۸ ساله را ۱.۵ میلیون یورو ارزیابی کرد، در صورتیکه در آخر همان فصل ارزش او ۲۵ میلیون یورو شد.
وی در سن ۲۰ سالگی به جوان ترین بازیکنی تبدیل شد که در دو فینال لیگ قهرمانان اروپا حاضر می شود و در سال ۲۰۱۹ با لیورپول لیگ برتر را به دست آورد. در آخر فصل، ارزش او ۱۱۰ میلیون یورو بود. از دسامبر ۲۰۲۱، ارزش این مدافع ۲۳ ساله ۸۰ میلیون یورو است.
۸. دکلان رایس
ارزش فعلی: ۸۰ میلیون یورو

دکلان رایس از هفت سالگی در آکادمی فوتبال چلسی تمرین کرد. در سن ۱۵ سالگی بازیکن آکادمی وستهام یونایتد شد. در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸، رایس پنجاهمین بازی خودرا برای وستهام انجام داد و نخستین نوجوان بعد از مایکل کریک بود که به چنین دستاوردی رسید. در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۸ وستهام با رایس قراردادی به ارزش ۲۰ میلیون یورو امضا کرد.
در فصل ۲۰-۲۰۱۹، رایس در تمام بازی های لیگ برتر برای وستهام بازی کرد. ارزش این هافبک ۲۱ ساله در ژوئن ۲۰۲۰ به ۴۹.۵ میلیون یورو افزایش پیدا کرد. در آوریل ۲۰۲۱، ترنسفرمارکت ارزش این بازیکن را ۶۰ میلیون یورو ارزیابی کرد. از سال ۲۰۲۱، رایس کاپیتان دوم وستهام است و ارزش این بازیکن او ۸۰ میلیون یورو است.
۷. جود بلینگهام
ارزش فعلی: ۸۰ میلیون یورو

بلینگام در ۸ سالگی به آکادمی بیرمنگام پیوست. در سال ۲۰۱۹، این بازیکن ۱۶ ساله نخستین بازی خودرا در چمپیونشیپ انجام داد، سپس ارزش او ۲.۵ میلیون یورو شد. در اواسط فصل ۲۰-۲۰۱۹، بوروسیا دورتموند، چلسی و منچستریونایتد علاقه خودرا به این بازیکن اعلام نمودند که در نهایت این فوتبالیست با ۲۵ میلیون یورو به باشگاه دورتموند نقل مکان کرد و به گران ترین بازیکن ۱۷ ساله تاریخ تبدیل شد. او نخستین بازی خودرا برای باشگاه دورتموند در ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۰ در بازی جام حذفی آلمان انجام داد. وی در همان بازی دروازه حریف را باز کرد و با ۱۷ سال و ۷۷ روز جوان ترین گلزن تاریخ بوروسیا شد. در ۲۰ اکتبر، او نخستین بازی خودرا در لیگ قهرمانان انجام داد و با ۱۷ سال و ۱۱۷ روز به جوان ترین انگلیسی تاریخ مسابقات تبدیل شد. سپس ارزش بلینگام به ۲۷ میلیون یورو رسید.
از ژوئن ۲۰۲۲، هافبک ۱۸ ساله ۸۰ میلیون یورو ارزش داشت. وی در سال ۲۰۲۱ نامزد جایزه پسر طلایی شد که به بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال اروپا تعلق می گیرد و طبق نتایج مقام دوم را به خود اختصاص داد.
۶. پدری
ارزش فعلی: ۸۰ میلیون یورو

پدری در سال ۲۰۱۸ بازیکن آکادمی فوتبال لاس پالماس شد، در جولای ۲۰۱۹ پدری ۱۶ ساله قرارداد حرفه ای خودرا با این باشگاه امضا کرد و در بازار ۵ میلیون یورو ارزش داشت.
در ۲ سپتامبر ۲۰۱۹، بارسلونا اعلام نمود که با لاس پالماس برای انتقال پدری به مبلغ ۱۷.۵ میلیون یورو به توافق رسیده و قراردادی دو ساله با این بازیکن امضا کرد. پدری در مسابقات قهرمانی یورو ۲۰۲۰ بازیکن تیم اصلی اسپانیا شد و با تیم ملی کشورش به نیمه نهایی رسید. او به عنوان بهترین بازیکن جوان مسابقات شناخته شد و بعد از آن خیلی ها آغاز به مقایسه او با اسطوره بارسلونا آندرس اینیستا کردند.
پدری در سن ۱۸ سالگی وارد فهرست ۳۰ بازیکن نامزد دریافت توپ طلای ۲۰۲۱ شد. هم چنین در سال ۲۰۲۱ جایزه پسر طلایی را که به بهترین بازیکن جوان اروپا اعطا می شود کسب نمود.
۵. دوسان ولاهوویچ
ارزش فعلی: ۸۵ میلیون یورو

در سال ۲۰۱۵، ولاهوویچ نخستین قرارداد حرفه ای خودرا با پارتیزان در سن ۱۵ سالگی امضا کرد، زمانی که ارزش او ۵۰ هزار یورو بود. در ژوئن ۲۰۱۷ ولاهوویچ یک قرارداد موقت پنج ساله با فیورنتینا امضا کرد، باشگاه این مهاجم را با مبلغ ۳.۲ میلیون یورو خریداری کرد. او نخستین بازی خود در سری آ در سپتامبر ۲۰۱۸ مقابل اینترمیلان انجام داد. در فصل ۲۱-۲۰۲۰ او سال را با ۲۱ گل به انتها رساند و عنوان بهترین بازیکن جوان سری آ را به دست آورد. ارزش این مهاجم به ۴۰ میلیون یورو رسید.
ولاهوویچ در ۲۲ سالگی به یوونتوس پیوست. این قرارداد برای باشگاه تورینی ۸۱.۶ میلیون یورو هزینه داشت که آنرا به گران ترین انتقال در پنجره نقل و انتقالات زمستانی سری آ در سال ۲۰۲۲ تبدیل کرد. در باشگاه جدید، او شماره ۷ را که قبلاً به کریستیانو رونالدو تعلق داشت، گرفت. این مهاجم صربستانی حالا با ۸۵ میلیون یورو گران ترین بازیکن سری آ شمرده می شود.
۴. فیل فودن
ارزش فعلی: ۹۰ میلیون یورو

فودن در سن هشت سالگی وارد آکادمی منچسترسیتی شد. او نخستین بازی خودرا در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ برای سیتی در سن ۱۷ سالگی مقابل فاینورد انجام داد، در ژانویه ۲۰۱۸ ارزش این بازیکن ۵ میلیون یورو بود. وی در سال ۲۰۱۷ قهرمان زیر ۱۷ ساله های جهان شد و توپ طلا را که به بهترین بازیکن جام تعلق می گرفت، دریافت کرد. در همان سال فودن جایزه بی بی سی را دریافت کرد که هر سال به بهترین ورزشکار جوان داده می شود.
از سال ۲۰۲۰، فودن به بازیکن اصلی منچسترسیتی تبدیل شد. در ژوئن ۲۰۲۲ ترنسفرمارکت ارزش فودن را ۹۰ میلیون یورو تخمین زد.
۳. وینیسیوس جونیور
ارزش فعلی: ۱۰۰ میلیون یورو

وینیسیوس در سن ۶ سالگی توجه خیلی ها را به خود جلب کرد که مراقب کودکان با استعداد در خیابان های مناطق فقیرنشین سائو گونسالو، حومه ریودوژانیرو بودند. در سال ۲۰۱۷ وینیسیوس قرارداد خودرا با فلامنگو تا سال ۲۰۲۲ تمدید کرد. مبلغ این مهاجم ۱۷ ساله ۲۰ میلیون یورو بود.
در ۲۳ می ۲۰۱۷، رئال مادرید رسما اعلام نمود که با فلامنگو بر سر انتقال این بازیکن به توافق رسیده است. مبلغ این انتقال ۴۵ میلیون یورو بود.
در بازی مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا۲۱-۲۰۲۰ در دقیقه ۵۹ دیدار با شاختار دونتسک، وینیسیوس سریع ترین گل در میان بازیکنان تعویضی که به زمین آمدند را به ثمر رساند. او فقط ۱۴ ثانیه پس از ورود به زمین گلزنی کرد. در فینال لیگ قهرمانان اروپا او تک گل تیمش را برابر لیورپول به ثمر رساند و فاتح لیگ قهرمانان اروپا شد. وینیسیوس هم اکنون ۱۰۰ میلیون یورو ارزش دارد.
۲. ارلینگ هالند
ارزش فعلی: ۱۵۰ میلیون یورو

در فوریه ۲۰۱۷، باشگاه مولده نروژ او را به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو خرید. سرمربی تیم در آن زمان اوله گونار سولسشایر بود. در ۱۹ آگوست ۲۰۱۸، سالزبورگ اعلام نمود که با پرداخت ۸ میلیون یورو او را به خدمت گرفته است.
در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۹، بوروسیا دورتموند با خرید هالند به مبلغ ۲۰ میلیون یورو تا سال ۲۰۲۴ با او قرارداد امضا کرد. گلزنی مداوم در لیگ و لیگ قهرمانان موجب شد تا ارزش این مهاجم ۲۰ ساله ۱۳۰ میلیون یورو شود. او هم چنین برنده جایزه پسر طلایی در سال ۲۰۲۰ شد.
منچسترسیتی هالند را در ۱ ژوییه ۲۰۲۲ به خدمت گرفت. قرارداد این بازیکن شامل بند آزادسازی ۱۵۰ میلیون یورویی است که بعد از دو فصل اجرا می گردد. حالا هالند دومین بازیکن گرانقیمت جهان با ۱۵۰ میلیون یورو است.
۱. کیلیان ام باپه
ارزش فعلی: ۱۶۰ میلیون یورو

ام باپه با حضور در یکی از بهترین آکادمی های فرانسه یعنی آکادمی Clairefontaine، در سن ۱۳ سالگی این فرصت را پیدا کرد که به رئال مادرید برود. زین الدین زیدان که با تیم جوانان این باشگاه کار می کرد به این بازیکن علاقه داشت. دو سال بعد، در سال ۲۰۱۵، این بازیکن ۱۵ ساله فرانسوی که ۵۰ هزار یورو ارزش داشت، نخستین قرارداد حرفه ای خودرا با موناکو امضا کرد.
در نخستین فصل حضورش در موناکو، او به جوان ترین بازیکن تاریخ باشگاه و جوان ترین گلزن تبدیل شد. وی در فصل ۱۷-۲۰۱۶ لیگ قهرمانان اروپا در فهرست بالاترین گلزنان این مسابقات قرار گرفت. در آخر فصل، او به عنوان بهترین بازیکن جوان فرانسوی در لیگ ۱ شناخته شد. در ژوئن ۲۰۱۷، ارزش این بازیکن ۱۸ ساله فرانسوی ۳۵ میلیون یورو بود.
در تابستان ۲۰۱۷ این بازیکن جوان خواهان افزایش ۱۶ برابری حقوق خود از موناکو شد که باشگاه امتناع کرد. در نتیجه، ام باپه بصورت قرضی به پاری سن ژرمن رفت و بعد از آن ارزش بازاری او به ۹۰ میلیون یورو رسید. در ادامه باشگاه پاریسی این بازیکن را به مبلغ ۱۸۰ میلیون یورو بصورت دائمی خرید. ام باپه دومین بازیکن گرانقیمت تاریخ جهان شد.
در مارس ۲۰۲۲، شایعات زیادی پیرامون انتقال ام باپه به رئال مادرید وجود داشت. برای حفظ این بازیکن در باشگاه، پاری سن ژرمن به ام باپه قراردادی به ارزش ۵۷ میلیون یورو در سال پیشنهاد نمود. ام باپه در می ۲۰۲۲ اعلام نمود که در پاریس می ماند و قرارداد جدیدی با این تیم تا سال ۲۰۲۵ امضا کرد تا به پردرآمدترین بازیکن فوتبال جهان تبدیل گردد. ارزش فعلی این بازیکن فرانسوی ۱۶۰ میلیون یورو است.