عکس گل مارادونا با دست را چه کسی ثبت کرد؟

به گزارش فرم نو گلی که مارادونا در فینال جام جهانی ۱۹۸۶ با دست به ثبت رساند، سوژه این هفته برنامه «عکس های تکان دهنده» از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی است.
به گزارش فرم نو به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی صداوسیما، «عکس های تکان دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی اثرگذار و ماندگار در تاریخ به بررسی و نقد آن می پردازد، در این قسمت به گلی که مارادونا در فینال جام جهانی ۱۹۸۶ دور از چشم داور و با دست به انگلیس زد، می پردازد.
مارادونا در جواب خبرنگاری که از او درباره این گل سوال کرد اظهار داشت که این گل به دست خدا زده شده است و در واقع جواب شکست ارتش آرژانتین در درگیری با ارتش انگلیس هنگام تصاحب جزایر فالکلند است.
عکاس انگلیسی این صحنه باب توماس، لحظه به ثمر رسیدن گل مارادونا با دست را به ثبت رساند. توماس عکاسی را از سال ۱۹۷۳ و در سن ۱۵ سالگی شروع کرد. وی در سال ۱۹۸۴ جایزه بهترین عکاس ورزشی انگلیسی را از بابی چارلتون فوتبالیست افسانه ای دریافت کرد. علاوه بر «دست خدا»، این عکاس تصاویر خیلی از چهره های عالی ورزشی را به ثبت رسانده است که ستارگان بوکس مثل محمدعلی کلی و بعضی از مشهورترین فوتبالیست های جهان همچون جورج بست و پل گاسکوئین از آن جمله هستند.
«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه های شبکه پرس تی وی است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی وی زبانگردانی شده است. این برنامه روز جمعه ۸ بهمن ماه ساعت ۰۳: ۱۵ صبح به وقت تهران پخش می شود و تکرار آن همان روز ساعت ۱۰: ۱۵، ۱۹: ۱۵و شنبه ساعتهای ۲۱: ۴۵، ۱۴: ۱۵، ۰۸: ۴۵ و یکشنبه ساعت ۱۶: ۴۵ برای اسپانیایی زبان های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود.

منبع: