كار برای انجام دادن زیاد است؛ گفتگوی مهر با رئیس پرمشغله شطرنج

رئیس جدید فدراسیون شطرنج که با مشغله های زیاد در حوزه سلامت و بهداشت متصدی این فدراسیون شده تاکید دارد که از این پس تمام اولویت و دغدغه اش شطرنج است و مدیریت آن.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، باآنکه برگزاری انتخابات برای شطرنج و تعیین مدیریت جدید این رشته پس از ۱۵ ماه تاخیر انجام شد اما اقدامات بعدی برای شروع به کار رسمی رئیس جدید بدون فوت وقت به سرانجام رسید بگونه ای که او یک روز پس از مجمع انتخاباتی (۱۳ خردادماه) حکم ریاستش را دریافت کرد و روز گذشته هم مراسم معارفه اش برگزار شد.
بدین ترتیب از روز سه شنبه حسن تامینی بعنوان متصدی جدید فدراسیون شطرنج، فعالیت چهارساله خویش را در این فدراسیون به صورت رسمی شروع کرد به این امید که بتواند به پایان زودهنگامی به بسیاری از حواشی و چالش های اخیر شطرنج بازان داشته باشد و آنها را پس از ماه ها به فدراسیون و مدیریتش نزدیک تر کند و این گونه ثبات حرکتی و آرامش لازم را در این رشته ایجاد نماید.
این در حالی است که رئیس تازه کار فدراسیون شطرنج همزمان مشغله های غیر شطرنجی زیادی دارد و همین مساله نگرانی هایی بابت حضور تمام وقت وی در کنار خانواده بزرگ شطرنج بوجود آورده است.
حسن تامینی با پیشینه سیاسی و فوتبالی به انتخابات شطرنج ورود کرد. وی نماینده مجلس در دوره های هشتم و نهم بود و فعالیتهایی هم بعنوان بازیکن و مربی فوتبال در سطح استان گیلان داشته است. تامینی این روزها هم در حوزه سلامت و بهداشت مشغله های خویش را دارد. با این شرایط تامینی کاندیدای شطرنج شد و توانست رای مثبت اعضای مجمع را هم برای ریاستش بگیرد اما دغدغه ها و مشغله های غیر شطرنجی او ابهاماتی در خصوص حضور کافی تمام وقتش در این حوزه بوجود آورده است.
حسن تامینی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اولویت های خود برای مدیریت شطرنج طی چهار سال آینده اظهار داشت: کار برای انجام دادن زیاد است اما همه آنها را باید از ایجاد همدلی و وحدت میان فدراسیون و اهالی شطرنج ایجاد نماییم بگونه ای که دغدغه ای غیر از شطرنج و موفقیتش نماند.
وی به ضرورت توجه به زیرساخت ها و فراهم کردن شرایط به روز در آنها اشاره نمود و در عین حال اظهار داشت: در حوزه انسانی هم باید اقداماتی داشته باشیم مثل جذب مربی خارجی که از نیازهای اصلی است. در کل یکی از دغدغه های امروز اعضای تیم ملی همین مبحث مربی است و این که بتوانند با یک گزینه خوب خارجی تمرینشان را دنبال کنند. اساسا در نخستین فرصت به این مساله رسیدگی خواهد شد.
رئیس فدراسیون شطرنج با تکیه بر ضرورت توجه بیشتر به هیات های استانی و تزریق کمک های مالی به آنها برای پیشبرد برنامه ها و اهداف شان در جهت برنامه ها و اهداف فدراسیون اظهار داشت: در کل برای شروع به کار با نخبگان و قدیمی های شطرنج همفکری و تعامل لازم را خواهیم داشت. به هر حال شناخت آنها از چالش ها و نیازهای این رشته با عنایت به پیشینه ای که دارند، تخصصی است و می تواند کمک حال شود به جهت اینکه خیلی زود به اوضاع این رشته سروسامان داده شود.
«شطرنج نیازمند رسیدگی و توجه تمام وقت است اما با عنایت به مشغله هایی که شما در حوزه سلامت و پزشکی دارید، چقدر می توانید زمان لازم برای انجام بموقع همه آنها را داشته باشید؟»، تامینی در واکنش به این مورد اظهار داشت: از همین امروز که صندلی ریاست در فدراسیون را به صورت رسمی در اختیار گرفتم هیچ کار و دغدغه ای جز مدیریت آن ندارم. یعنی اولویت من ریاست شطرنج است و تمام وقتم را هم برای آن می گذارم.
وی در پاسخ به این پرسش در خصوص این که «این صحبت به مفهوم کناره گیری از مسئولیت های دیگر است؟»، تصریح کرد: پیش از این مسئولیت های زیادی داشتم و دارم اما از این پس فقط رئیس فدراسیون شطرنج هستم و اولویت اول و آخرم برای صرف زمان و انرژی هم همین فدراسیون است و اهالی آن.
رئیس فدراسیون شطرنج تصریح کرد: شطرنج خسته از مسائل حاشیه ای ماه های اخیر است. این را می دانم و با این شناخت تصمیم به مدیریت آن گرفتم. هدف هم این است که این رشته را به آرامش برسانم. در این راه هم از همه، چه افرادی که به من رای دادند و چه کسانی که مخالف حضورم بودند می خواهم که کمک کنند.

منبع: