گفت وگوی اختصاصی فرم نو با داور بین المللی كشتی؛ هم مادرم، هم داور كشتی

فرم نو: اصفهان کشتی یکی از رشته های اصیل ما ایرانیان است؛ رشته ای که بیشتر آنرا مردانه می دانیم، اما چند سالی است که شیر زنان ایرانی هم پا به تشک آن گذاشته اند؛ یا برای ایستادن بر سکوی قهرمانی جهان و یا برای داوری مسابقات قهرمانی اروپا.

لیلا امانی بنی_داور بین المللی کشتی که بتازگی وارد چهارمین دهه زندگی خود شده، دانشجوی مترجمی زبان انگلیسی و مادر یک پسر ۱۳ ساله است. او سال ها در رشته های مختلف رزمی همچون دفاع شخصی سبک مولتی کامبت فعالیت می کرده و نزدیک به دو سال نیز دبیر سبک مولتی کامبت و مسئول برگزاری آن بوده است. توانایی این بانوی ورزشکار در داوری، طی مدت کوتاهی که وارد عرصه قضاوت کشتی شده بود، سبب شد تا به دوره داوری بین المللی مجارستان و در ادامه، مسابقات قهرمانی اروپا در مجارستان دعوت شود.

امانی بنی به ایسنا می گوید: از سال ۱۳۹۳ با بیان فدراسیون کشتی در خصوص فعال شدن سبکی از کشتی به نام گراپلینگ وارد این رشته شدم، اما همان ابتدا با وجود آمادگی جسمانی خوبی که داشتم به سبب شرایط سنی، قضاوت را انتخاب کردم تا میدان برای جوان ترها باز باشد و اولین تشکی که در آن قضاوت کردم نیز سوت قهرمان کشوری گراپلینگ بود. نوع قضاوتم در این مسابقه سبب شد که مورد توجه فدراسیون واقع شوم.

او ادامه می دهد: پس از آن، آزمون های مختلفی را پشت سر گذاشتم، چونکه حضور در عرصه داوری به شرکت در آزمون های تعیین شده و قضاوت در مسابقات نیاز دارد. از سال ۹۳ گراپلینگ را ادامه دادم و در چندین دوره مسابقات این رشته شرکت داشتم، یک دوره هم در انتخابی تیم ملی و در کنار آن کشتی کلاسیک بانوان را در بخش داوری به عهده داشتم و سپس در مسابقات قهرمان کشوری و انتخابی تیم ملی شرکت کردم. پس از آن در یک آزمون مهم و حساس داوری از بین تمام شرکت کنندگان چهار نفر انتخاب شدند که یکی از آنها من بودم.

این داور بین المللی خاطر نشان می کند: ما چهار نفر مراحل زیادی را پشت سر گذاشتیم و البته از طرف هیئت و فدراسیون خصوصاً رئیس و نایب رییس فدراسیون همکاریهای لازم هم با ما انجام شد و برای شرکت در یک دوره بین المللی راهی مجارستان شدیم، بعد از آزمون های مختلف، موفق به دریافت درجه داوری بین المللی شدیم و نام ما در لیست داوران مسابقات قهرمانی اروپا در مجارستان وارد شد.

امانی بنی درباره تجربیاتی که داشته توضیح می دهد: چند مسابقه مرحله نیمه نهایی و نهایی و همین طور قضاوت بازی فینال بین دو تیم روسیه و ترکیه در کشتی آزاد در وزن ۴۸ کیلوگرم را در کارنامه خود ثبت کرده ام، قضاوت هایی که هر کدام مرا سرشار از حس غرور و شادی می کرد. بعد از آن به قضاوت در مسابقات قهرمانی آسیا در کرج دعوت شدم و داور فینال رشته فرنگی در وزن ۸۵ کیلوگرم نونهالان بودم. از ۹۶ تا کنون نیز چندین دوره مسابقات داخلی همچون قهرمانی کشوری رشته کشتی کلاسیک، انتخابی تیم زنان تیم ملی و لیگ و اسفند ۹۸ عضو هیئت کشتی ژوری کشتی کلاسیک بودم.

قضاوت در فینال قهرمانی اروپا

او می افزاید: قرار بر آموزش داوران بین المللی بانو بمنظور آمادگی برای قضاوت های مهم جهانی و رشد و توسعه این رشته در کشور بود. ما هم پس از مسابقات قهرمانی اروپا و آسیایی در کرج، با اعتماد به نفس بیشتر و قدرتمندتر از قبل، مسابقات بانوان را قضاوت کردیم تا برای مسابقات مهم نیازی به حضور داوران خارجی نباشد، چونکه آلیش ما باتوجه به قهرمانی در مسابقات جهانی از سطح بسیار بالایی برخوردار و قضاوت ها خصوصاً در انتخابی های تیم ملی خیلی مشکل شده است.

وی تصریح می کند: با حمایت های زیادی که رئیس و نایب رییس فدراسیون کشتی از من کردند، توانستم در وبینار WOMAN LEAD SPORTS که یکی از وبینارهای مهم ورزشی در میادین بین المللی است و با حضور نماینده خیلی از کشورها از طرف انجمن اتحادیه فدراسیون های بین المللی المپیک تابستانی (asoif) برگزار می شود، نماینده ایران باشم. در این وبینار درباب نحوه مدیریت و رهبری کردن صحبت شد و موفق به ستاندن گواهینامه از طرف اتحادیه شدم.

امانی بنی، در مورد کارهای فدراسیون کشتی در دوران کرونا می گوید: فدراسیون کشتی در دوران کرونا به هیچ عنوان بیکار نبود، از طرف اتحادیه کشتی در طول این مدت ۲۵ وبینار انجام شد که در ۲۱ وبینار شرکت داشتم و همین طور در ترجمه این وبینارها با کمیسیون داوری همکاری کردم و از طرف فدراسیون لوح تقدیر گرفتم. در حقیقت در دوران کرونا ما فعالیت خودرا بوسیله فضای مجازی داشتیم، فدراسیون کشتی یکی از فدراسیون های فعال است که مسئولان آن در این دوران اهتمام کردند از فرصت ها استفاده کنند. در دوران شیوع ویروس کرونا یک دوره داوری آلیش در سطح بسیار خوبی انجام شد و حدود دو ماه پیش مسابقات قهرمان کشوری آلیش را برگزار کردیم که بعنوان ناظر داوری حضور داشتم.

گوش دختران کشتی گیر نمی شکند

از او می خواهم از زندگی خودش بیشتر بگوید و برایم تعریف می کند: پدر من باستانی کار است. تا پیش از شیوع ویروس کرونا مرتب به زورخانه می رفت و در طول این مدت نیز برای انجام حرکات ورزش باستانی به محیط خلوت پارک می رود. در خانه ما همیشه حرف از ورزش بوده و از فضای ورزش و کشتی دور نبوده ام. هر روز من با کشتی و ورزش باستانی است و زمانی که در چنین جوی بزرگ شوی ناخودآگاه به سمت ورزشی می روی. زمانی که وارد کشتی شدم برخوردهای خوبی دیدم، در جامعه زمانی که صحبت از کشتی زنان می شد برخورد ناراحت کننده ندیدم و همه تشویقم می کردند. تفکرات مردم تغییر کرده، اما برای آنها سوال بود که مگر خانم ها می توانند کشتی بگیرند؟ من هم جواب می دادم که زنان ایرانی فوق العاده قدرتمند هستند، در فن اجرا کردن فرقی با آقایان ندارند و بر روی تشک کشتی به خوبی و با تکنیک و بدون اشتباه فن اجرا می کنند. من یک پسر ۱۳ ساله دارم که دو سال پیش پدر خودرا از دست داد. ایشان هم کمربند مشکی کیوکوشین داشت. ورزش اثرات مثبتی در زندگی ما داشته و با برنامه ریزی کار می نماییم.

امانی بنی تاکید می کند: من قبل از آنکه داور باشم یک مادر هستم و با شرایطی که دارم، وظیفه ام در قبال پسرم دو برابر شده. برای او هم پدرم و هم مادر و البته یک دختر هم برای پدرم هستم که با هم زندگی می کنیم؛ من یک بُعدی کار نمی کنم، گرم نگه داشتن فضای خانه برایم بسیار مهم می باشد. اهتمام می کنم تعادل را در زندگی ورزشی و شخصی خودم حفظ نموده و رضایت خانواده را داشته باشم. خانواده ام همیشه بهترین مشوق های من در زندگی ام بوده اند.

با توجه به اینکه یک زن کشتی گیر هستید، حتما سوالات زیادی از شما می پرسند: بله یکی از سوالات تکراری این است که آیا گوش دختران کشتی گیر هم می شکند یا خیر؟ که می گویم باتوجه به محافظ گوشی که دختران دارند در تمرینات لطمه نمی بینند. دختران ما کشتی می گیرند، اما گوششان شکسته نمی گردد. امتیاز مثبتی که دختران ما در کلاسیک و آلیش دارند، پوشش کامل آنها است.

اتحادیه جهانی تشویقمان می کند

این داور بین المللی کشتی درباب برخورد اتحادیه جهانی کشتی خاطر نشان می کند: اتحادیه جهانی برخورد بسیار خوبی با ما دارد و با پوشش ما هیچ مشکلی ندارد. نایب رییس آنها در بخش داوری، مسلمان است و مدرس و داور زن محجبه و مسلمان دارند. خدا را شکر با حجاب مشکلی ندارند و اتحادیه جهانی ما را تشویق هم می کند. فیلم مسابقات را همیشه تماشا و در برنامه هایی که برای ارتقای سطح داوری برگزار می شود، شرکت می کنم، با دیدن فیلم مسابقات قضاوت می کنم و امتیازات خودرا ثبت و بعد آنالیز می کنم. داوران انسان های بسیار ساعی و بی ادعایی هستند و تمام مسابقات در هر رده ای برای آنها مهم می باشد. باید بتوانیم سطح تکنیک خودرا در زمینه داوری بالا ببریم.

امانی بنی یادآور می شود که داوری در هر رشته قوانین خودرا دارد: قوانین کشتی از جانب کمیته داوری UWW اتحادیه جهانی کشتی تعیین می شود و یا تغییر می کند. هر تغییری ایجاد شود فدراسیون به هیئت ها اعلام می کند و تا الان هر تغییری بوده فدراسیون کشتی ایران توانسته برنامه ها را به خوبی اجرا نماید.

سالتو، فن مورد علاقه ام است

نظرش را درباره قضاوت اینطور بیان می کند: قضاوت یک کار دشوار است. رفتن روی تشک داوری، در هر رده و جایگاهی که باشد برای ما داوران اهمیت زیادی دارد و باید مسئولیت سنگین آنرا قبول کنیم، در کشتی هر چقدر کشتی گیر قدرتر و حرفه ای تر باشد از فنون واضحی استفاده می نماید و امتیازات او هم واضح است. داورانی که در این سطح قضاوت می کنند باید علم و دانش کافی داشته باشند و علاوه بر آن استایل خوب برای نزدیکی به صحنه و زاویه دید مناسب که بسیار مهمست.

کدام فن را در کشتی بیشتر دوست دارید؟ جواب سوالم را اینطور می دهد: فن کمر سالتو، فن مورد علاقه من است چون لیفت کامل حریف و چرخش کامل پاها در هوا که تمام شرایط اجرای یک فن زیباست را دارد و مستقیم حریف در منطقه خطر فرود می آید تا کشتی گیر یک ۵ امتیاز کامل و حساس بگیرد.

تختی نامی برای تمام دوران

می پرسم الگویی دارید؟ جواب می دهد: کشتی یک ورزش پهلوانی است و بیشتر نام آوران ما پهلوانان با اخلاق و با مرامی هستند به همین خاطر نمی توان از یک نفر خاص نام برد، من از تمام افرادی که در کشتی هستند اهتمام می کنم یاد بگیرم، حتی از کشتی گیران جوان، اما می دانید که الگوی اول همه ورزشکاران ایرانی «غلامرضا تختی» است؛ نامی برای تمام زمان ها و همه دوران ها. با آنکه زمان ایشان نبودم، اما سالهای سال پس از ایشان هر جا می رویم، حتی خارج از ایران از ایشان به خوبی و با احترام زیاد یاد می شود. ناصر فروتن، رئیس اسبق کمیته داوران نیز الگوی اخلاقی من است. در سطح جهانی و به لحاظ فنی، جلال کاکاوند، یکی از داوران پیشکسوت ایرانی مقیم سوئد که هم اکنون در بخش آموزش قوانین داوری به داوران کمک می نماید و همین طور محمدمصلایی پور، رئیس کمیته داوران فدراسیون از داوران المپیکی بسیار عالی کشورمان هستند.

وضعیت نامعلوم مسابقات به سبب شیوع ویروس کرونا

این روزها مشغول چه کاری هستید؟ پاسخ او به سوال آخرم این است: هم اکنون باتوجه به شیوع ویروس کرونا برنامه مسابقات معین نیست و منتظر هستیم تا برنامه مسابقات و یا دوره های آموزشی اعلام گردد. اما آنچه مسلم است اینکه نهال کشتی بانوان ایران از زمانی که کاشته شده هر روز در حال پربارتر و بزرگتر شدن است. امیدوارم دختران سرزمینم با توجه به این که این رشته در خون ما ایرانیان است بتوانند وارد آن شوند و در بخش های مختلف توانایی های خودرا به منصه ظهور برسانند. خوشبختانه فضای فدراسیون کشتی بسیار عالی است و علیرضا دبیر بعنوان رئیس فدراسیون، دبیر و نایب رییس فدراسیون حمایت های خوبی از کشتی بانوان دارند. همین طور مسئولان هیئت کشتی استان اصفهان همیشه مسیر ارتقا سطح کشتی اصفهان را فراهم کردند تا شاهد تحولات خوبی در این رشته باشیم.

منبع: