مهر در گزارشی بررسی كرد مرگی كه می تواند ایران را رئیس كبدی جهان كند

فرم نو: کبدی ایران که سه سال پیش اقتدار هندی ها را در آسیا گرفت بعد از مرگ رئیس جهانی و آسیایی این رشته به دنبال ریاست این رشته است اما بنظر می رسد کار رئیس فدراسیون سخت خواهد بود.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، پیشینه ورزش سنتی کبدی در ایران به سال ۱۳۷۵ بازمی گردد که با عنوان «انجمن کبدی» آغاز به فعالیت کرد. این رشته بعد از ۹ سال و گذر از مسیری که با موفقیت های آسیایی و جهانی همراه بود، از سال ۸۴ با تشکیل «فدراسیون» بصورت رسمی تر کارهای خودرا دنبال کرد.
کبدی ایران از همان ابتدا رقیب کشورهایی مانند پاکستان و هند شد که دارای بیشترین طرفدار این رشته در آسیا هستند و زمانی قدرت های اول قاره به حساب می آمدند.
البته این رقابت دیرینه که این اواخر بیشتر با هند دنبال می شد، در بازی های آسیایی اندونزی کاملاً به نفع ایران تمام شد؛ آنجا که تیم های ملی کشورمان در هر دو بخش مردان و بانوان مدال طلای این بازی ها را با اقتدار از آنِ خود کردند و به سلطه هندی ها اختتام دادند.
حال کبدی ایران به دنبال این است که اقتدار خودرا از «سکوهای برتر آسیا» به «بالاترین صندلی مدیریت» در قاره آسیا و حتی جهان بکشاند. مرگ رئیس هندی کبدی آسیا و جهان هم ایران را در این مهم مصمم تر کرده است.
مرگ مدیر دو دهه ای کبدی آسیا و جهان
هفته گذشته «جانارسینگ کهلوت» رئیس فدراسیون جهانی کبدی (IKF) که همزمان ریاست این رشته در آسیا را هم بر عهده داشت، بر اثر عارضه قلبی از دنیا رفت. این در حالیست که کهلوت از بیش از دو دهه پیش ریاست جهانی کبدی را بر عهده داشت اما مرگ او به اجبار منجر به معرفی متصدی جدید برای این رشته خواهد شد. همین مسئله و احتمال سرپرستی وی حداقل برای کبدی آسیا به خصوص با اقداماتی که قبل از این شروع کرده، توجهات را به سمت نایب رییس ایرانی کبدی جهان جلب کرده است.

جا برای ایران باز شد
قرار است طی هفته جاری جلسه ای بصورت وبینار اجرا شود تا با حضور تصمیم گیرندگان مربوطه در مورد متصدی جدید کبدی در جهان و آسیا تصمیم گیری شده و سرپرست جدید معرفی شود.
یکی از افراد تصمیم گیرنده در این جلسه عباس اورسجی است؛ رئیس فدراسیون کبدی کشورمان که از سه سال پیش بعنوان نایب رییس فدراسیون جهانی در این فدراسیون آمد و رفت دارد. البته کبدی جهان علاوه بر اورسجی، چهار نایب رییس دیگر هم دارد که در تعیین سرپرست جدید نقش داشته و حتی برای عهده دار شدن این مسئولیت شانس دارند. این شانس را می توان برای اورسجی هم قائل شد به خصوص که او قبل از این هم ریاست کبدی خارج از ایران را دنبال می کرد و مترصد فرصت برای دستیابی به آن بود.
رایزنی های داخلی برای ریاست آسیایی و جهانی
ریاست عباس اورسجی در فدراسیون کبدی ایران آذر سال جاری تمام می شود با این وجود او از ماهها پیش پیگیر تصدی ریاست این رشته در سطح آسیا و حتی جهان بود. در همین زمینه اقداماتی اصولی و پایه ای هم داشت تا آنجا که برنامه های مد نظرش را با ریاست کمیته ملی المپیک و همزمان با معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش درمیان گذاشته و خواهان حمایت این دو نهاد برای پیگیری آنها شده بود.
اورسجی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تائید این خبر اظهار داشت: به سبب مرگ رئیس جهانی و آسیایی کبدی و لزوم تعیین مسئول جدید، خیلی جدی تر این مسئله را پیگیری می کنم.
کبدی ایران برای مدیریت آسیا و جهان حرف های زیادی دارد
رئیس فدراسیون کبدی کشورمان در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر، با یادآوری قهرمانی این رشته در بازی های آسیایی تاکید کرد: به لحاظ فنی اثبات کردیم که قدرت برتر آسیا هستیم. در بخش مدیریتی هم بواسطه برگزاری رویدادهای بسیار و میزبانی های مختلف، این مساله را نشان داده ایم. بطور کلی، شرایط کبدی ایران به شکلی است که از هندی ها که سال ها اقتدار کبدی آسیا را به دست داشتند، خیلی جلوتر است. به لحاظ مدیریتی هم حرف های زیادی برای گفتن داریم که باید بجای خود و با مهیا شدن شرایط، آنها را نشان دهیم.

برای مدیریت آسیا و جهان شانس داریم
اورسجی با یادآوری اینکه نشست مورد نظر برای تعیین سرپرست جدید در کبدی آسیا و جهان به زودی برگزار می شود، اشاره کرد: اینکه بگوییم ایران برای تصدی این مسئولیت شانس دارد، خیلی بی ربط نیست. به هر حال یکی از پست های نایب رئیسی جهان در اختیار ایران است و احتمال اینکه سرپرست جدید از میان آنها انتخاب شود، بعید به نظر نمی رسد.
وی در این رابطه افزود: اینکه یک نفر بعنوان سرپرست همزمان کبدی آسیا و جهان مشخص شود یا برای این دو کرسی دو سرپرست تعیین شود، هنوز مشخص نیست، اما به هر حال یکی از شانس ها متعلق به ایران است.
رایزنی با هندی ها برای رسیدن به هدف
رئیس فدراسیون کبدی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر اشاره کرد: شخصاً به این مساله که رئیس فدراسیون جهانی کبدی همزمان ریاست این رشته در قاره آسیا را هم عهده دار بود، معترض بودم. درست تر آنست که متصدی قاره ای متفاوت از جهانی باشد و امیدوار هستم که در انتخاب های جدید، این مسئله لحاظ شود.
اورسجی در عین حال تاکید کرد: برای رسیدن به هدفی که کبدی ایران دارد، علاوه بر حمایت های داخلی، به حمایت های خارجی هم نیاز داریم. بر این اساس، با هندی ها رایزنی خواهیم داشت تا حمایت آنها را هم برای کسب رأی داشته باشیم. بنظر می رسد هندی ها در بین تمام کشورهای آسیایی نسبت به ایران و مدیریت نماینده ای از این کشور رغبت بیشتری داشته باشد.

منبع: