بانوان فوتسالیست از تاخیر 3 ساله پاداش ها چقدر متضرر شده اند؟

فرم نو: در صورتیکه پاداش 22 میلیون تومانی قهرمانی تیم ملی فوتسال زنان ایران در آسیا در موعد مقرر و در سال 1397 پرداخت می شد، به نسبت بهره برداری هر فرد از این مبلغ، سود مالی بین حداقل 15تا 65 میلیون تومان نصیب هر ملی پوش می شد.
به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا، ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۹۷ بود که تیم ملی فوتسال زنان ایران برای دومین دوره پی در پی قهرمان آسیا شد و در پی این قهرمانی، قرار شد که فدراسیون فوتبال به اعضای تیم ملی شامل ملی پوشان و کادر فنی ۲۲ میلیون تومان پاداش پرداخت کند اما بتازگی و با گذشت حدود سه سال در نهایت این پاداش پرداخت گردید آن هم در شرایطی که ۱۰ درصد مالیات از آن کسر و بجای ۲۲ میلیون تومان، ۱۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به حساب بازیکنان واریز شده است.
این دیرکرد پرداخت و حتی کاهش مالیات پاداش پرداخت شده به تیم ملی فوتسال زنان ایران، واکنش هایی را نیز به همراه داشته است؛ فرزانه توسلی که بعنوان کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان در مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون حق رای داشت، به در این رابطه بیان کرده بود که ۲۲ میلیون تومان شاید سه سال پیش به درد می خورد، اما الان پولی نیست.
آرزو صدقیانی زاده نیز در گفت و گو با ایسنا بیان کرد که جای تاسف دارد که پس از سه سال نه فقط مبلغی به پاداش ها اضافه نشد بلکه ۱۰ درصد مالیات هم از آن کم کردند. با ۲۲ میلیون تومان دیگر نمی توان یک گوشی آیفون هم گرفت.
سارا شیربیگی هم به ایسنا اظهار داشت: نمی دانم کسر مالیات را کجای دلمان بگذاریم. حداقل می توانستند آنرا کم نکنند. انتظار بر افزایش مبلغ بود اما کسر ۱۰ درصد مالیات همه را ناراحت کرده است. همین طور نسترن مقیمی دیگر ملی پوشی بود که در واکنش به کسر مالیات به ایسنا اظهار داشت: انتظار نداشتیم ۱۰ درصد کم شود. مگر از پاداش قهرمانی هم مالیات کسر می شود؟ شاید قانون جدیدی وضع کرده اند که از پاداش مالیات کم شود. از طرفی ۵۰۰ دلار دیگر هم طلب داریم و باید مجموعا ۳۰ میلیون تومان به ما می دادند، اما نمی دانم چرا کسی به آن توجه نمی نماید. سه سال پیش به ما گفتند اگر به مرحله نهایی مسابقات صعود کنید، ۵۰۰ دلار پاداش می گیرید اما هنوز نداده اند.
علی صانعی، مشاور فنی تیم ملی فوتسال زنان در جام ملت های آسیا هم در پیج شخصی خود به این ماجرا واکنش نشان داد و نوشت: چطور به خودتان اجازه کسر ۱۰ درصد مالیات داده اید، در صورتیکه ارزش این پاداش یک چهارم شده است؟ مهسا کمالی هم در اینستاگرام خود نوشت: خدا قوت، پس از سه سال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کم شد. به همه دوستان خسته نباشید می گویم. برای این فدراسیون و این فوتبال متاسفم که سهم ما از میلیاردها دلار پول، ۲۲ میلیون تومان هم نبود.
به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا، یکی از روش های محاسبه سود یا افت میزان سرمایه، قیاس آن با نرخ سود بانکی و یا نرخ ارز است، بدین سبب اگر ۲۲ میلیون تومان پاداش در نظر گرفته برای تیم ملی فوتسال زنان از سه سال پیش تا حالا بعنوان سپرده بانکی سود دریافت می کرد، در صورتیکه نرخ سود بانکی بطور متوسط سالانه طی سالهای ۹۷، ۹۸ و ۹۹، سالانه معادل ۲۰ درصد لحاظ شود، ۲۲ میلیون تومان پاداش سال ۹۷ الان به حدود ۳۷ میلیون تومان بالا رفته بود.
هرچند نرخ بهره بانکی کمتر از تورم محاسبه و تعریف می شود و ملاک قابل اتکایی دراین زمینه نیست و برخی در قیاس با نرخ ارز ارزش پول را ملاک قرار می دهند که بر این اساس خردادماه سال ۹۷ قیمت دلار در بازار آزاد حدود ۶۰۰۰ تومان بود و الان قیمت دلار در بازار آزاد به حدود ۲۵ هزار تومان رسیده است که رشد بیش از ۴ برابری را نشان میدهد و اگر ۲۲ میلیون تومان را حدود چهار برابر نماییم به عددی حدود ۸۸ میلیون تومانی می رسیم.

منبع: