زنگ خطر كرونا در بسكتبال زنان

فرم نو: سیستم برگزاری مسابقات لیگ برتر بسكتبال زنان نقص هایی دارد كه سلامت دختران ورزشكار را به خطر می اندازد و آنها را در معرض مبتلاشدن به بیماری كرونا قرار می دهد.

به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا، لیگ برتر بسکتبال زنان از ۱۵ آبان ماه شروع شد که طی دو روز تنها سه بازی از جدول گروه اول اجرا شد. به سبب ابتلای ۴ بازیکن سینام مشهد و ۴ بازیکن پاز تهران دیدار این تیم ها مقابل رقبایشان انجام نشد. این اتفاق زنگ خطری جدی را برای مسئولان فدراسیون به صدا درآورده است که بی توجهی به آن به مدلول بی توجهی به سلامتی و جان بازیکنان است چون سیستم برگزاری مسابقات بیشتر متکی بر خودمراقبتی بسکتبالیست ها است که این سیستم دارای نقص است.

سیستم برگزاری مسابقات به این صورت است که ۱۳ تیم در دو گروه دسته بندی شده اند؛ در گروه اول ۷ و در گروه دوم ۶ تیم قرار دارند که بازی های گروه اول یک هفته زودتر از گروه دوم شروع شد. تیم ها باید ۲۴ ساعت پیش از شروع مسابقه در تهران قرنطینه شوند، سپس طی دو روز پنجشنبه و جمعه مقابل هم به میدان بروند و پس از ۱۲ روز استراحت برای انجام دو مسابقه بعدی راهی تهران شوند، یعنی در مرحله رفت و برگشت هر تیم گروه اول ۶ و هر کدام از تیم های گروه دوم ۵ بازی انجام می دهد اما فقط دو بار(قبل از شروع مرحله رفت و مرحله برگشت) تست کرونا می دهد! در صورتیکه هر تیم بعد از انجام بازی های پنجشنبه و جمعه به شهر خود برمی گردد تا مسابقه بعدی که ۱۲ روز دیگر است، احتمال مبتلاشدن به کرونا وجود دارد؛ اتفاقی که در شروع مسابقات افتاد، با این تفاوت که در هفته اول تیم ها موظف به انجام تست کرونا بودند اما در هفته دوم و سوم تیم هایی که بازیکن مبتلا به کرونا نداشتند، تست نمی دهند، تا اینکه در شروع دیدارهای دور برگشت و شروع دیدارهای پلی آف بار دیگر تست PCR خودرا انجام بدهند.

این موضوع می تواند سلامت و حتی جان خیلی از دختران بسکتبال را به خطر بیندازد. مثبت شدن تست ۸ بازیکن در شروع مسابقات نشان داد که تاکید فدراسیون بر خودمراقبتی نمی تواند مانع از ابتلای آنها به کرونا شود و در وضعیت کنونی که این بیماری جان خیلی از هم وطنانمان را گرفته و بسیاری دیگر را درگیر کرده است، برگزاری مسابقه به این شیوه نوعی شوخی شمرده می شود.

روش درست این است که تیم ها هر هفته که مسابقه دارند، تست کرونا بدهند سپس به قرنطینه بروند دو بازی انجام بدهند تا ۱۲ روز بعد که باردیگر این روند تکرار شود. یعنی طی مرحله رفت و برگشت ۶ بار تست کرونا گرفته شود اما فدراسیون به سبب ناتوانی مالی بعضی از تیم ها در پرداخت هزینه تست PCR، مراحل آنرا به سه نوبت کاهش داده است. در صورتیکه اولویت سلامتی بازیکنان است و فدراسیون باید خیلی سختگیرانه تر با تیم هایی که توان مالی انجام تست را ندارند، برخورد کند و حتی آنها را از ابتدا به جدول مسابقات وارد نمی کرد. حالا نیز باید روشی درست برای برگزاری لیگ در نظر بگیرد، در غیر این صورت سلامت خیلی از دختران بسکتبال به خطر می افتد و احتمال ابتلای آنها به کرونا بسیار زیاد است.

به نظر می رسد رایزنی با فدراسیون پزشکی ورزشی برای گرفتن تست رایگان یا نصف قیمت از تیم های حاضر در لیگ بسکتبال زنان یک راهکار باشد. هر چند فدراسیون پزشکی ورزشی هم در این مورد سخت گیری هایی دارد اما به سبب شرایط خاص ورزش زنان در ایران و کمبود اسپانسر در این بخش انتظار بر این است که مسئولان ورزشی حساس تر عمل کرده و با همکاری مانع از رقم خوردن اتفاقات بد شوند.

منبع: