مهر در گزارشی بررسی كرد؛ اقدام شائبه برانگیز سرپرست شطرنج

برخی جابه جایی ها در فدراسیون شطرنج شبهاتی در خصوص تخریب جو انتخاباتی مقابل یك كاندیداها ایجاد كرده، سرپرست دبیری فدراسیون اما می گوید این تصمیمات در امتداد عمل به قوانین مالی وزارت ورزش است.

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، برخی جا به جایی های اخیر که ساختار داخلی فدراسیون شطرنج را دستخوش تغییراتی کرده، برای این فدراسیون ایجاد حاشیه کرده طوری که بعضاً تصمیمات اتخاذ شده برای ایجاد این تغییرات و جا به جایی ها را در رابطه با انتخابات پیش رو و کاهش شانس برخی کاندیداهای آن می دانند.
اصل ماجرا مربوط به اقدامی می شود که توسط فرهاد نیکوخصال سرپرست فدراسیون شطرنج و در امتداد تعدیل نیروهای این فدراسیون انجام شده است. وی طی روزها و هفته های گذشته مبادرت به کنار گذاشتن چهار نفر از نیروهای این فدراسیون کرده است. البته این نوع تصمیم گیری جزو اختیارات مدیریتی برای هر فردی است اما اینکه تعدیل نیروها پس از گذشت بیش از هفت ماه از سرپرستی نیکوخصال انجام شده تا حدی شائبه برانگیز شده است.
حساسیت ها نسبت به این شائبه ها و ابهامات وقتی بیشتر می شود که موضوع به انتخابات فدراسیون شطرنج ربط داده می شود؛ قرار بود این انتخابات ۶ آبان ماه اجرا شود اما با بیان وزارت ورزش و به خاطر شرایط کرونایی لغو و به زمان دیگری موکول شد.
حالا هم اینگونه عنوان می شود که نیروهای خارج شده از ساختمان فدراسیون شطرنج منتسب به یکی از کاندیداهایی بودند که برای حضور در انتخابات تایید صلاحیت شده است یعنی محمد ابراهیم مداحی که قبل از محمد جعفر کامبوزیا و مهرداد پهلوان زاده – روسای پیشین فدراسیون شطرنج – و برای مدت ۶ سال ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت و حالا به فکر تصدی باردیگر کرسی ریاست برای یک دوره چهار ساله دیگر است.
البته نیروهای کنار گذاشته از فدراسیون شطرنج مانند افشین تهرانی دبیر کمیته فنی و علیرضا شفیعی مدیر تیم های ملی – وی کماکان سرمربی تیم ملی در بخش مردان است- صاحب جایگاه و حق رایی در مجمع انتخاباتی این فدراسیون نیستند با این وجود اما تصمیم گیری در ارتباط با آنها پس از گذشت چند ماه از سرپرستی نیکوخصال و در صورتیکه اهالی شطرنج منتظر تعیین زمانی جدید برای مجمع انتخابات این رشته هستند، ایجاد شبهه کرده در خصوص اینکه این تغییر و تحولات یکباره در امتداد تخریب جو انتخاباتی است.
این شبهات انتخاباتی وقتی بیشتر شد که هفته گذشته سرپرست فدراسیون شطرنج پس از سال ها جای محمد جعفر کامبوزیا را در فدراسیون جهانی گرفت تا از این پس نماینده دارای حق رای شطرنج ایران در مجامع مختلف این رشته باشد. درحالیکه نیکوخصال بعنوان سرپرست جایگاه ثابتی در فدراسیون شطرنج ندارد و بطور قطع پس از برگزاری انتخابات این فدراسیون ترک پست خواهدنمود.
محسن سمیع زاده سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مجموع این اتفاقات توضیح داد. وی با تاکید بر اینکه اقدام صورت گرفته برای تعدیل نیروها فقط به خاطر عمل به تفاهم نامه مالی وزارت ورزش و مهیا شدن شرایط مالی برای رسیدگی به مسائل فنی شطرنج و شطرنجبازان بوده، در مورد جایگزین شدن نیکوخصال بجای کامبوزیا در فدراسیون جهانی هم اظهار داشت که این کرسی جدید در نهایت در اختیار رئیس منتخب قرار می گیرد.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فدراسیون ها موظف می باشند اعتبار دریافتی از وزارت ورزش را طبق قوانین و برمبنای چارچوب تعریف شده در تفاهم نامه مالی این وزارتخانه هزینه کنند. در این پروتکل مالی میزان اعتبار مصوب بابت حقوق و مزایای کارمندان فدراسیون ۲۵ درصد از کل بودجه تعیین شده درحالیکه در فدراسیون شطرنج سه برابر این رقم یعنی ۷۵ درصد بابت نیروی انسانی هزینه می شد.
سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج اشاره کرد: همین مسئله موجب مسکوت ماندن بعضی از کارهای فنی در فدراسیون شطرنج شده بود مثل اینکه به خاطر مسائل مالی شرایط جذب مربی تراز اول آنلاین مهیا نبود. بنا بر این موضوع بعد از بررسی در هیات رئیسه به این نتیجه ختم شد که برای ۶ ماهه دوم سال تعدیل نیرو صورت گیرد. این مساله در مورد چهار نفر انجام شد. در مورد بعضی از افراد هم تصمیم به تغییر وضعیت گرفته شد مثلاً اینکه پاره وقت شوند.
سمیع زاده با انتقاد از نسبت داده شدن این گونه تصمیم گیری های مدیریتی به انتخابات فدراسیون شطرنج اشاره کرد: با تمام کم و کاستی ها و حواشی اینچنینی کنار آمدیم تا انتخابات به سرانجام برسد. حالا هم که انتخابات به تعویق افتاده و هنوز زمان جدید آن معین نیست اما بازهم اینگونه صحبت ها مطرح است. شخصاً دوست داشتم کماکان سکوت کنم اما احساس می کنم دیگر جایز نیست.
وی افزود: قرار نیست من رئیس شطرنج شوم، حقوقم را هم کماکان از وزارت ورزش می گیرم و در کل چیزی برای از دست دادن در شطرنج ندارم اما تا زمانی که هستم، حامی منافع شطرنج خواهم بود.
سمیع زاده همین طور در مورد جا به جایی انجام شده برای معرفی فرهاد نیکوخصال بعنوان نماینده دارای حق رای ایران در فیده و ابهامات به وجود آمده دراین زمینه اظهار داشت: نماینده دارای حق رای ایران در فدراسیون جهانی (کامبوزیا) سال هاست که آن طرف آب زندگی می کند و فعالیتی هم در شطرنج کشور ندارد. البته وی در مقطعی ریاست فدراسیون کشور را بر عهده داشت و اقدامات قابل توجهی هم انجام داد.
وی که خود عضویت کمیته توسعه و تحقیق کنفدراسیون شنای آسیا را بر عهده دارد، افزود: اصولاً از حق رای در مجامع بین المللی می توان بعنوان یک امتیاز برای انجام برخی معاملات ورزشی مثل گرفتن حق میزبانی استفاده نمود. من به این تعاملات اشراف کامل دارم. ضمن اینکه نماینده دارای حق رای کشور در مجامع بین المللی هم باید منتخب مجمع باشد.
سرپرست دبیری فدراسیون اشاره کرد: حق رای شطرنج ایران در فیده فعلاً و تا زمان برگزاری انتخابات در اختیار سرپرست فدراسیون است. پس از برگزاری انتخابات این حق رای به رئیس جدید بعنوان متصدی شطرنج کشور سپرده خواهد شد.
محسن سمیع زاده ابراز امیدواری کرد که انتخابات فدراسیون شطرنج هرچه سریعتر به سرانجام برسد تا رئیس جدید امور را به دست بگیرد.