اعتراض دختران دوچرخه سوار به وضعیت قراردادهای لیگ

بانوان ركابزن نسبت به مبلغ پایین قراردادها در لیگ دوچرخه سواری معترض هستند و معتقدند این شرایط فشار مالی زیادی را به آنها وارد كرده است.
به گزارش فرم نو به نقل از ایسنا، لیگ برتر دوچرخه سواری بانوان با وجود اینکه هر سال برگزار می گردد اما اوضاع و احوال خوبی ندارد به شکلی که این وضعیت دیگر صدای دختران دوچرخه سوار را هم در آورده است.
مبلغ قراردادها در لیگ بانوان به قدری پایین است که به سختی قسمتی از هزینه های آنها را تامین می کند. حتی در این میان پیش آمده که خود بانوان هزینه ها را بر عهده می گیرند فقط به این خاطر که تیمی باشد تا بتوانند با آن در لیگ شرکت نمایند.
اما دوچرخه سواران باتوجه به افزایش قیمت دلار، با مشکل گران شدن تجهیزات نیز روبرو هستند و نداشتن قرارداد درست و حسابی در لیگ نیز تامین هزینه خرید تجهیزات را برای آنها سخت تر کرده است.
ماندانا دهقان از بانوان رکابزن جاده ایران در این مورد به ایسنا اظهار داشت: مشکل ما در لیگ ربطی به کرونا هم ندارد چون کرونا هم تمام شود در لیگ یک میلیون تومان هم قرارداد نداریم. باز مردان شرایط بهتری دارند اما بانوان انگار رایگان رکاب می زنند.
ریحانه طالبی رکابزن پیست نیز بیان کرد: در لیگ کورسی قراردادی نداریم و حتی شده خود خانواده ها هزینه رفت و آمد و تغذیه را پرداخت می کنند تا فقط یک تیم باشد که فرزندانشان با آن تیم در مسابقات شرکت نمایند. لیگ بانوان نه پوشش خبری دارد و نه پخش زنده بدین جهت اسپانسر هم به آن ورود نمی نماید.
*سازمان لیگ نظارتی بر روی قراردادها دارد؟
فدراسیون دوچرخه سواری دارای سازمان لیگ است اما بنظر می رسد این سازمان نظارتی بر روی وضعیت قراردادها ندارد و این بی توجهی می تواند به دلسردی رکابزنان از وضع موجود و در نهایت کنار گذاشتن دوچرخه سواری منجر شود. چونکه حالا رکابزنان معتقد هستند دخلشان با خرجشان هم خوانی ندارد و این وضعیت فشار مالی زیادی را به آنها وارد کرده است. رکابزنان عنوان می کنند در شرایطی که مبلغ قرارداد ها ناچیز است، مجبور هستند در هفته برای تعویض تیوپ مبلغ ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.
زندگی بسیاری از ورزشکاران بوسیله لیگ تامین می شود بدین سبب فدراسیون باید فکری برای این مسئله کند و حداقل برای قراردادها مبلغی را بعنوان کف قرارداد تعیین کند.
تعطیلی مسابقات و اردوها می تواند فرصت خوبی باشد که فدراسیون برای برگزاری لیگ به فکر بخشنامه ای باشد که در آن حق رکابزنان بر طبق سابقه و عنوانی که دارند تضییع نشود.
*اشتباه بانوان در قرارداد بستن
محمود وفایی که سالها مسئولیت سازمان لیگ دوچرخه سواری را بر عهده داشت، در مورد قراردادهای پایین بانوان به ایسنا اظهار داشت: در سازمان لیگ قراردادها فقط باید بدون مبلغ نباشد و در حداقل و حداکثر مبلغ دیگر محدودیتی نیست. خود بانوان هم اشتباه می کردند و ما خیلی می گفتیم بدون مبلغ یا مبلغ پایین قرارداد امضا نکنند اما در قرارداد قانونی سازمان لیگ مبلغی نوشته می شد و بعد بین خود رکابزنان و تیم مربوطه قرارداد داخلی بسته می شد که بدون مبلغ و یا به صورت جایزه ای رکاب بزنند. البته گاهی هم مجبور بودند این کار را انجام دهند که فقط در مسابقات باشند.