معرفی ۲ عضو جدید بدون انتخابات؛ افزایش اعضای كمیسیون ورزشكاران با اعمال نظر رئیس كمیته المپیك

فرم نو: تعداد كرسی های كمیسیون ورزشكاران به زودی از 15 به 17 كرسی افزایش خواهد یافت؛ دو عضو جدید این كمیسیون بدون انتخابات و رای گیری با نظر مستقیم رئیس كمیته ملی المپیك انتخاب می شوند!

به گزارش فرم نو به نقل از مهر، اغراق نیست اگر گفته شود پُرحاشیه ترین یا حداقل یکی از چالشی ترین موضوعات در ساختمان کمیته ملی المپیک طی یک سال گذشته، مربوط به کمیسیون ورزشکاران بوده است؛ کمیسیونی که قرار بود طبق تاکید کمیته بین المللی المپیک مهمترین و تاثیرگذارترین کمیسیون در ساختار کمیته ملی المپیک ایران باشد اما درگیری با حواشی مختلف اجازه ایفای چنین نقشی را به این کمیسیون و اعضای آن نداد.
اینکه حواشی پیرامون کمیسیون ورزشکاران از کجا آغاز شد، موضوعی است تکراری که در گزارش ها و گفتگوهای مختلف به آن پرداخته شد با تاکید بر اینکه نتیجه تنش های داخلی و خارجی پیرامون این کمیسیون در نهایت منجر به تدوین بخشنامه ای جدید شد.
این بخشنامه که گفته می شود مصوبه کمیته بین المللی المپیک را هم گرفته، مقرر است از این پس ملاک تمام تصمیم گیری ها پیرامون کمیسیون مهم ورزشکاران باشد. حتی مقرر است به زودی بر طبق این بخشنامه رای گیری داخلی میان اعضا برای انتخاب رئیس و نایب رییس جدید هم صورت گیرد اما قبل از برگزاری این انتخابات داخلی، مصوبه بخشنامه جدید در مورد ترکیب اعضا اعمال خواهد شد.
درآئین نامه جدید کمیسیون ورزشکاران تعداد ۱۷ کرسی برای این کمیسیون مصوب شده است. این در حالیست که قبل از این ۱۵ کرسی برای کمیسیون ورزشکاران تعریف شده بود و حتی انتخابات آبان ماه ۹۶ هم بر این اساس و برای تعیین متصدیان ۱۵ کرسی اجرا شد.
«معرفی» دو عضو جدید با نظر رئیس کمیته ملی المپیک
اما دو عضو جدید و اضافه شده به کمیسیون ورزشکاران چگونه و از چه مسیری مشخص می شوند؟ طبق آنچه در بخشنامه جدید کمیسیون ورزشکاران به آن تاکید گردیده است، دو عضو جدید توسط رئیس کمیته ملی المپیک و اعمال نظر شخصی وی معرفی و به ترکیب کمیسیون ورزشکاران اضافه خواهند شد.
این در حالی است که ۱۵ عضو دیگر کمیسیون ورزشکاران همگی از مسیر انتخاباتی و برمبنای نتایج آرا مشخص شده بودند اما بخشنامه جدید این امتیاز را به دو عضو جدید داده که بدون نیاز به رای گیری و با نظر رئیس کمیته ملی المپیک وارد کمیسیون شوند.
حال اینکه نسبت به بخشنامه جدید کمیسیون ورزشکاران انتقادات و ابهامات زیادی مطرح بود. برای تهیه پیش نویس این بخشنامه نشست هایی با حضور صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و بدون حضور هیچ یک از اعضای کمیسیون ورزشکاران اجرا شد. این بخشنامه بعد از بررسی در هیات اجرایی و برای ستاندن مصوبه در اختیار IOC گرفت بدون اینکه اعضای کمیسیون ورزشکاران از آن اطلاعی داشته باشند.
این موضوعی بود که هادی ساعی عضو کمیسیون ورزشکاران و تنها نماینده این کمیسیون در هیات اجرایی قبل از این در گفتگو با خبرنگار مهر به آن اشاره داشت و انتقادات زیادی را هم بیان نمود.

منبع: