مهر در گزارشی بررسی كرد؛ 18 نفر به دنبال صندلی مادر

به گزارش فرم نو ثبت نام نامزدهای برای رسیدن به صندلی ریاست رشته مادر در حالی به پایان رسید كه مثل اغلب انتخابات فدراسیون های دیگر، مدیران زیادی از وزارت ورزش برای خدمت ورود كرده اند!

خبرگزاری مهر – گروه ورزشی: پایان مهلت قانونی ثبت نام كاندیداها در انتخابات فدراسیون دوومیدانی و ماراتن ۱۸ نفری علاقه مندان به نشستن بر صندلی ریاست این فدراسیون باآنكه بازار انتخابات را داغ می كند اما در صورت كم بودن ائتلاف ها كار برای اعضای مجمع دشوار خواهد شد.
فدراسیون مادر دوومیدانی با ظرفیت های فراوان مدال آوری در بازی های آسیایی و المپیك تابستانی هرچند در خلال سالهای گذشته به افتخاراتی هم رسیده است اما دامنه حواشی در آن بسیار گسترده تر از توفیقات بوده است.
حال و در آستانه ورود به سال میلادی منتهی به المپیك ۱۸ نفر برای انتخابات فدراسیونی ثبت نام كرده اند كه بخصوص در سالهای اخیر در مدیریت منابع انسانی و ورزشكارانش هم عاجز بوده است.
البته باید پذیرفت كه حضور روسای پیشین فدراسیون و تعدادی از خانواده این رشته، مدیران و كارمندان همیشه در صحنه وزارت ورزش و جوانان و حتی گزینه های نوظهور با فعالیت های مدیریتی خارج از حیطه ورزش بیشتر از آنكه به فضای رقابتی و هیجانی اشاره كند به شكسته شدن آرا منجر خواهد شد. گرچه همین حالا هم پیشبینی ها از كنار رفتن برخی كاندیداها به نفع دیگری حكایت دارد.
جستجوگران همیشگی صندلی ریاست/سرپرست، كاندیدا نشد
ماجرای تكراری اما واقعی، مدیران وزارت ورزش و جوانان و حتی كارمندان آن بسیار علاقمند به ریاست در فدراسیون ها هستند. برای خیلی از آنها تفاوتی ندارد رئیس فدراسیون كدام رشته ورزشی شوند، گاهی حتی شناخت چندانی هم به آن رشته ندارند اما در فرایند ثبت نام در مجمع انتخاباتی پیش قدم هستند.
برخی با قول ریاست در چندین فدراسیون سرپرست شدند اما یا رای نیاوردند و یا با روی كار آمدن مهره قویتر از گردونه رقابت خارج شدند. داستان در فدراسیون دوومیدانی تا حد زیادی متفاوت است. این دفعه بازی عوض شده است و سرپرست همانطور كه خودش عنوان كرده بود جهت شركت در انتخابات ثبت نام نكرد. ظاهرا به ایرج عرب كه مدت زیادی از جدایی اش از پرسپولیس نگذشته است وعده ای بالاتر از دوومیدانی داده اند.
افشین داوری و محمد شروین اسبقیان محتمل ترین گزینه های وزارت ورزش در انتخابات دوومیدانی هستند. گرچه داوری كه سابقه ریاست در فدراسیون دوومیدانی را هم دارد اخیرا از ماراتن سرپرستی و كاندیداتوری فدراسیون والیبال بیرون آمده و زمزمه هایی هم از برخی اختلافات وی و چند مسئول در وزارتخانه به گوش می رسد اما نباید فراموش نماییم نقره المپیك ۲۰۱۲ احسان حدادی در زمان ریاست وی به دست آمد. البته جامعه دوومیدانی این را هم از یاد نمی برند كه داوری جهت شركت در انتخابات مجلس شورای اسلامی اندكی پس از میانه راه ریاست استعفا داد و فدراسیون را رها كرد.

اسبقیان الان مدیر كل دفتر امور مشترك فدراسیون های ورزشی است. این پست را مدتی پس از سرپرستی در فدراسیون ژیمناستیك و شكست در انتخابات ریاست آن عهده دار شد. اسبقیان باآنكه سابقه مدیریتی زیادی در ورزش دارد اما اغلب در مجامع انتخاباتی ناكام می ماند. خیلی از كارمندان وزارت ورزش و جوانان كه در انتخابات شركت كرده اند قصد كناره گیری از مجمع به نفع وی را دارند هرچند معلوم نیست این ائتلاف درون وزارتی كمكی به وی خواهد نمود یا خیر. هرچند برخی معتقدند احسان مهاجر شجاعی از قهرمانان سابق و كاندیدای پست ریاست هم می خواهد به نفع او كنار بكشد.
در این میان حضور حامد جولایی مدیر كل اداره ورزش و جوانان استان كردستان در مجمع انتخاباتی فدراسیون دوومیدانی هم در حد خود جالب است. گرچه وی خود از ورزشكاران سابق این رشته بوده است.
فیل هایی كه یاد هندوستان افتاده است
جزیره ی دوومیدانی آشفته تر از هر زمان دیگری است. تابحال تنها دو سهمیه المپیك كسب شده و جامعه ورزش و مسؤلان با عنایت به هزینه هایی كه صرف ستاره المپیكی این رشته شده است از وی انتظار مدال در این آوردگاه را دارند.
در میان روسا و مدیران سابق دوومیدانی نامهای حسین جلالی، مجید كیهانی، افشین داوری و محمدرضا كاظمی آشتیانی به چشم می خورد.
جلالی از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ ریاست فدراسیون را بر عهده داشت و به عقیده بسیاری اقدامات مثبتی در آن دوره در این ورزش مادر و پایه صورت گرفت. پررنگ ترین آن اولین میزبانی آسیایی داخل سالن و ساخت پیست شماره ۲ دوومیدانی بود. بهرحال وی حمایت تعدادی از خانواده دوومیدانی را همراه دارد هرچند در دوره گذشته ماراتن را به مجید كیهانی واگذار كرد.
كیهانی رئیس چهارسال اخیر فدراسیون دوومیدانی كه فدراسیون نسبتا پر حاشیه ای را مدیریت كرد باردیگر برای حضور در این رشته اعلام علاقه مندی كرده است. هرچند حضور حامیان مالی در دوومیدانی در دوران ریاست وی یكی از نقاط قوت فدراسیون بود اما در این مدت با انتقادات فراوانی روبه رو بود و شاید بزرگترین منتقد وی احسان حدادی باشد. ورزشكار برتر این رشته كه مدتها مسیری جدا از فدراسیون داشت و سرانجام با وساطت كمیته ملی المپیك راضی به تعامل شد. با این وجود او فاصله چندانی برای نشستن روی صندلی ریاست ندارد.

افشین داوری هم بین سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ ریاست دوومیدانی را بر عهده داشت و هرچقدر در المپیك ۲۰۱۲ خوب نتیجه گرفت دوومیدانی كاران در بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ ضعیف و خارج از حد انتظار كار كردند. هرچند آقای رئیس قبل از آخر دوره چهارساله اش از ریاست استعفا داد.
قهرمانان سابق دوومیدانی كاندیدهای امروز
باآنكه شمار كاندیداهای از دل جامعه دوومیدانی در انتخابات این فدراسیون كم نیست اما هیچكدام از آنها به تنهایی دارای شانس زیادی نیست مگر اینكه با گزینه دیگری وارد ائتلاف شود. در این میان هم قهرمانان مطرح دوومیدانی مثل احسان مهاجرشجاعی دارنده مدال برنز بازی های آسیایی و جعفر باباخانی دارنده مدال برنز رقابتهای۱۹۹۸ بانكوك به چشم می خورد و هم افرادی كه مدت زمان كمی در این رشته حضور داشتند.
حضور چهره ای جدید
اولین فردی كه جهت شركت در انتخابات دوومیدانی ثبت نام كرد كامبیز بابایی بود. چهره ای نسبتا جدید كه باوجود فعالیت مقطعی در كمیته ملی المپیك در بخش حقوقی سابقه مدیریت در بخش هواپیمایی را هم در كارنامه دارد. شنیده می شود وی حامیانی از بین مسؤلان ورزشی و حتی مدیران كل تربیت بدنی سابق دارد هرچند معلوم نیست شانس او در بین این تعداد از گزینه های باسابقه مرتبط در دوومیدانی تا چه اندازه است.
برخی نیامدند
در بین آنها كه ثبت نام نكردند هاشم صیامی در راس قرار دارد. وی كه با جدیت قصد ثبت نام در انتخابات را داشت از این كار منصرف شد. هرچند صیامی مهره مجید كیهانی است و در صورت ثبت نام هم به احتمال فراوان به نفع وی كناره گیری می كرد اما به نظر می آید وی برای باقی ماندن در پست دبیری فدراسیون قید ثبت نام را زده است چونكه احیانا در صورت ثبت نام با محدودیت هایی برای ادامه كار در فدراسیون مواجه می شد. با این وجود دبیر مجمع دوومیدانی گزینه ای از داخل وزارت ورزش است و بعید نیست مدتی بعد وی در بخش دبیری هم تا زمان انتخابات جایگزین صیامی شود.
دومین غایب جمع كاندیداها مصطفی كریمی رئیس سابق فدراسیون دوومیدانی است كه به دلیل بازنشستگی شرایط حضور در انتخابات را نیافت. هرچند زمزمه هایی از ثبت نام احتمالی سید حمید سجادی هم در انتخابات به گوش می رسید اما این اتفاق رخ نداد.

ائتلاف های پیاپی در انتظار مجمع انتخاباتی
بدون شك از میان این ۱۸ نفر بسیاری به نفع دیگری كنار می روند و دایره كاندیداهای اصلی كوچك و كوچك تر می شود. با عنایت به حساسیت زمانی موجود این انتظار می رود تا انتخابات فدراسیون دوومیدانی هر چه زودتر برگزارشود و چهره رئیس جدید این ورزش مادر و المپیكی مشخص شود.