بوكس از المپیك ۲۰۲۰ حذف نمی‎شود؛ بررسی حضور محجبه بانوان در المپیك در كمیسیون ورزشكاران IOC

فرم نو: به قول آرش میراسماعیلی و با پیشنهاد وی، در جلسه تله كنفرانسی كمیسیون ورزشكاران كمیته بین‎المللی المپیك، در مورد حضور محجبه بانوان در المپیك بحث و بررسی گردید.
به گزارش فرم نو به نقل از روابط عمومی كمیته ملی المپیك، آرش میر اسماعیلی رئیس كمیسیون ورزشكاران كمیته ملی المپیك اظهار داشت: روز گذشته جلسه تله كنفرانسی با حضور نمایندگان ۳۴ كشور جهان و مسئولین كمیسیون ورزشكاران كمیته بین المللی داشتیم كه درباب مسائل مختلفی بحث و تبادل نظر شد.
وی افزود: یكی از مباحث مطرح شده نگرانی بوكسورها از اختلافات پیش آمده بین فدراسیون جهانی و كمیته بین المللی المپیك و حذف احتمالی این رشته از بازیهای المپیك ۲۰۲۰ بود كه مسئولان كمیسیون ورزشكاران IOC اعلام داشتند بوكسورها نگرانی از این بابت نداشته باشند و خطری در این زمینه حضور مشتزنان در المپیك را تهدید نمی نماید. قرار شد با تشكیل كمیته ای از طرف IOC سوژه بررسی و در آینده جلسه ای داشته باشند تا تصمیم گیری نهایی صورت پذیرد.
رئیس كمیسیون ورزشكاران كمیته ملی المپیك اشاره كرد: همین طور در حاشیه بازیهای المپیك جوانان اطلاعیه ای تصویب گردید كه در آن از ۴ هزار ورزشكار اقصی نقاط جهان نظر خواهی شد. آن بیانیه را برای كمیته های المپیك باز فرستادند كه ما آنرا برای تمامی فدراسیونها ارسال كردیم تا در اختیار ورزشكاران عزیز قرار دهند. در آن درباب مسائل حقوقی و مسئولیتهای ورزشی ورزشكاران موارد مختلفی را مطرح نمودند.

وی اشاره كرد: در جلسه تله كنفرانس بنده به نمایندگی از ایران درباب بندهای ۱ و ۶ این بیانیه ایراداتی را مطرح كردم كه این امر با استقبال تعدادی از اعضای دیگر كشورها كه در جلسه تله كنفرانس آنلاین حضور داشتند واقع شد. بنده اعلام داشتم بانوان محجبه مسلمان می توانند در بازیهای آسیایی و كشورهای اسلامی ضمن رعایت كامل قوانین فنی رقابتها با حجاب كامل در این مسابقات بدون محدودیت حضور پیدا كنند ولی این امكان و شرایط در بازیهای المپیك در خیلی از رشته ها مهیا نشده است كه این مسئله با برابری زن و مرد و حضور بدون تبعیض در ورزش منافات دارد.
میراسماعیلی اشاره كرد: این سوژه بشدت با استقبال تعدادی از اعضای حاضر در تله كنفرانس همراه شد و مسئولان كمیسیون ورزشكاران اعلام داشتند این واقعیت را می پذیریم ولی برای رفع این مشكل موانعی وجود دارد كه باید آنرا برطرف نماییم و در این زمینه تلاشمان را خواهیم كرد.
رئیس كمیسیون ورزشكاران اشاره كرد: یكی دیگر از موارد مطرح شده مبارزه با پدیده دوپینگ بود. مسئولین كمیسیون ورزشكاران تاكید بسیاری داشتند تا با آموزشهای لازم به ورزشكاران و نظارت دقیق یكی از پاك ترین بازیهای المپیك در ۲۰۲۰ را داشته باشیم. درباب گردهمایی قاره ای در توكیو باز گزارشاتی نمایش شد و در خاتمه مقرر شد تا بزرگترین گردهمایی كمیسیون ورزشكاران المپیكی در سال ۲۰۱۹ در سوئیس با حضور ورزشكاران منتخب تمامی كشورهای برگزار گردد.